23.08.2014 21:18
Suriyeli Muhacirlere Yönelik Saldırılar Fatih’te Lanetlendi!
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye’ye sığınan Suriyeli muhacirlere dönük özellikle güney sınırlarındaki şehirlerde yaşanan ırkçı saldırılar Fatih Saraçhane Parkı’nda protesto edildi.

Suriye’de Esed’in zalim saldırılarından kaçıp Türkiye’ye sığınan muhacirlere yönelik ırkçı saldırı ve çapulcu tutum İstanbul Fatih’te protesto edildi. Özgür-Der’in çağrısı ile Saraçhane Parkı’nda toplanan grup, saldırıları kınamanın yanı sıra Suriyeli muhacirlere “ensar” olma çağrısında bulundu.

“İçinizdeki Canavarı Durdurun!”

Murat Ayar’ın yönettiği eylemde “Irkçı-Faşist Saldırıları Lanetliyoruz! Suriyeli Muhacirler Kardeşimizdir!” ve “Suriyeli Muhacirleri Hedef Alanlar, Zalim Esed Rejiminin Uşaklarıdır!” yazılı pankartlar açılırken “Katliamdan Kaçanlara Saldıranlar, Siz İnsan Değil misiniz?”, “Saldırıya Uğrayan Mülteciler Değil, İnsanlığımızdır!”, “Suriye’de Esed’in Varil Bombaları Türkiye’de Çapulcuların Saldırıları! Ey Zalimler Ne Farkınız Var?”, “Maraş’ın, Antep’in, Hatay’ın Onurlu İnsanları, İçinizdeki Canavarı Durdurun!” yazılı dövizler taşındı. Eylemde Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Haksöz Dergisi yazarlarından Hamza Türkmen ve gazetec,-yazarAhmet Varol birer konuşma yaptı.

Yapılan konuşmalarda, Suriyelilerin öznesi olduğu yapılan adli vakaların abartılarak ve kasıtlı bir şekilde öne çıkartılarak provokasyona zemin hazırlandığı, en ufak söylentinin dahi -doğruluğu test edilmeden- kamuoyunda geniş yer bulduğu ve bunun üzerinden sağ-sol çevrelerin de kışkırtmasıyla linçe dönüşen saldırıların yaşandığı vurgulandı. Sanki muhacirler gelmeden önce Türkiye’de dilencilik yokmuş ya da Gaziantep’te ilk cinayet Suriyeliler tarafından işlenmiş gibi bir algı oluştuğu söylenen konuşmalarda ümmet vurgusu da yapıldı. Bölgenin yapay ulusal sınırlarla bölündüğünün vurgulandığı eylemde Müslüman halkların arasına sınır çizilerek kardeşlik bağlarının yok edilemeyeceği ifade edildi. Sınır dediğimiz suni çizgilerin ümmeti bölemeyeceği kaydedilen konuşmalarda Suriyelilere kapı açarak takdir edilesi bir iş yapan hükümetin muhacir kardeşlerimize dönük kalıcı çözümler bulması ve kapsamlı projeler üretmesi talep edildi.

Eylemde “Müslüman Uyuma Kardeşine Sahip Çık!”, “Hükümet Uyuma Çapulcuya Yol Verme!”, “Muhacirler Allah’ın Emanetidir!”, “Müslümanlar Kardeştir, Kardeşine Sahip Çık!”, “Suriye Halkı Yalnız Değildir!”, “Baas Lobisi Hesap Verecek!” sloganları atıldı. Geçtiğimiz birinci yıldönümü olan Doğu Guta kimyasal katliamı da eylemde kınandı ve katillerin hâlâ Suriye’de katliamlarına devam ettikleri ifade edildi.

Foto Galeri İçin Tıklayınız...

20140823_sarachane_suriyeli-muhacirler-eylemi-(12).jpg

20140823_sarachane_suriyeli-muhacirler-eylemi-(4).jpg

20140823_sarachane_suriyeli-muhacirler-eylemi-(8).jpg

20140823_sarachane_suriyeli-muhacirler-eylemi-(1).jpg

Foto Galeri İçin Tıklayınız...

DİĞER HABERLER