19.10.2014 19:05
Akhisar'da ''Müslümanların İktidarla İmtihanı'' Semineri
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akhisar Özgür-Der temsilciliğinde düzenlenen seminer programlarının 2014-2015 dönemindeki ilk konusu Sarıyer Özgür-Der'den Bahadır Kurbanoğlu tarafından işlendi.

Akhisar Özgür-Der temsilciliğinde düzenlenen seminer programlarının 2014-2015 dönemindeki ilk konusu  Sarıyer Özgür-Der'den Bahadır Kurbanoğlu tarafından işlendi. İlk olarak kısa bir selamlama konuşması yapan Ahmet Düzgün bu yılki programdan ve amaçlarından bahsetti

.''Müslümanların İktidarla İmtihanı '' başlıklı konuyu işleyen Kurbanoğlu, konunun oldukça geniş bir konu olduğunu söyleyerek başladığı konuşmasına İlkeler ve Hareket kitabında da işlenen 4 unsura değindi. Usul, Tarih bilinci, sistem değerlendirmesi ve toplum değerlendirmesi olarak ifade edilen unsurların sürekliliğini vurguladı. Hayata doğru bakabilmek için, toplumsal hayatının bütününe ilişkin söz söylemek için yeniden değerlendirmeye ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

İktidar olgusu üzerinde değerlendirme yapan Kurbanoğlu, ‘AK Parti gerçekten iktidar mı?’ şeklindeki benzeri bir soruya bir sol jargonla cevap verildiğinde Neo liberal denildiğini bu yüzden sistem tartışmalarında önemli olanın sistemi sadece Misaki Milli sınırları içerisinde değil Küresel olarak değerlendirmek gerektiğini ifade etti.

Daha sonra Kurbanoğlu, bir kısım insanın sisteme küserek uzakta durduğunu bir takım insanların da geleneğin değil, seküler süreçlerin etkisiyle bir noktada durduklarını belirtti. Değişimin Nur’a doğru ve zulümata doğru olduğunu aslında her ikisinin iç içe olduğunu vurgulayarak bu minvalde sorgulanması gerekenlere değindi.

İslami mücadele niteliğinin ve değişken özellikleri coğrafyaya ve değişen zemine göre fıkhetmenin, hayatı tedriç, merhalecilik ve sünnetullah çerçevesinde okuma çabası olduğunu söyleyen Kurbanoğlu müzmin muhalifliğin Hamas’ı AKP’lileştirdiğini belirttikten sonra Türkiye’den bakılarak İslamcı birikimden yeterince alınmayınca tökezlendiğini ekledi.

Neoliberal ekonomik politikalardan bahsedenler yıllardır Esed’i destekliyordu diyen Kurbanoğlu, bu minvalde Müslümanların hakkaniyetli bir noktada durmasının Müslümanların alâmetifarikası olması gerektiğini ekledi. Ayrıca bir örnekle, “Müslümanların burada eskiden köyleri yakıp yıkan insanları katleden bir duruma karşı muhalif olurken aynı şekilde şuan ise o mağduriyetin sözde savunucularının kendi halkına uyguladığı vahşete karşı tavır alışlarını sergilemiş ve buradaki haksızlığa muhalefet etmişlerdir”, dedi.

Kurbanoğlu, Suriye meselesinde Sol’un tutumunun emperyalizmin bölgeye AK Parti eliyle getirilmek olduğunu tanımlayarak Esed zulmünün bu şekilde ört bas edildiğini bu temel kalıp zihniyet ile olayları değerlendiren bu mantığın ciddi tutarsızlıklar içerisinde olduğunu vurguladı. Burada bir takım İslamcı çevrelerin de bu jargonu kullanmalarının yanlışlığını ifade eden Kurbanoğlu,  “Aynı kesimler İslamcılık bitti diyor tutarlı olmak, sahih perspektif, analiz emeğini terk etmemek ve Müslümanların emeklerini zayi etmemek gerek.” şeklinde ekleme yaptı.

Son bölümde İslamcıların tecrübelerinin arttığı bir ortamın olduğu bunun ise olumlu olduğunu vurgulayan Bahadır Kurbanoğlu, başörtüsüyle ilgili zaaflar, Roboski’de yaşananlar gibi durumlarda AKP halleder demenin bir zaafiyet olduğunu bu konularda söz söylemek gerektiğini bildirerek konuşmasını bitirdi. Program sorulan soruların cevaplanması ile sona erdi.

akhisar-20141019-02.jpg

DİĞER HABERLER