08.11.2014 22:08
Saraçhane’den Aksa İntifadasına Bin Selam!
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşgalci İsrail’in Mescidi Aksa’ya yönelik çirkin müdahalesi Saraçhane Parkında da protesto edildi.

Özgür-Der'in çağrısıyla bugün 13.00'te Fatih Saraçhane'de Parkında toplanan Müslümanlar, İsrail'i ve Mescidi Aksa'ya yönelik işgalci politikasını protesto etti.

"Katil İsrail Aksa'dan, Filistin'den ve Ortadoğu'dan Defol!", "Siyonist İşgale ve İşbirlikçilerin İhanetine Karşı Kudüs'te Direnen Kardeşlerimizin Yanındayız! Yaşasın Aksa İntifadası" yazılı pankartların açıldığı ve "Halep Onurumuz Aksa Şiramızdır!" "Siyonist İşgale Son! Kudüs'e ve Aksa'ya Özgürlük!" "Kudüs İslam Ümmetinindir!" yazılı dövizlerin taşındığı eyleme Özgür-Der mensuplarının yanı sıra çeşitli STK temsilcileri, yazar ve sanatçılar katıldı.

Murat Ayar'ın sunumunu yaptığı eylemde gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak ve Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya birer konuşma yaptılar. Eylem, Grup Yürüyüş'ün "İntifada" marşını seslendirmesiyle sona erdi.

Abdurrahman Dilipak, İsrail'in yaptığı barbarlık karşısında tüm Müslümanların ve insanlığın ciddi tepki göstermesi gerektiğini ve Kudüs Müslümanlarının yalnız bırakılmaması gerektiğini belirtti. Mescidi Aksa'nın ciddi bir tehlike altında olduğunu söyleyen Dilipak, İsrail'in ateşle oynadığını ve bu ateşin tüm dünyayı yakabileceğini belirtti. İsrail'in çılgınlıklarının sona erdirilmesi gerektiğini belirten Dilipak, Filistin meselesinin tüm ümmetin meselesi olduğunu da hatırlattı. Mısır cuntasının şefi Sisi'yi İsrail'İn desteklediğini de aktaran Dilipak, ABD'nin İsrail'i koruyan tutumuna da dikkat çekti.

Rıdvan Kaya da Rabbimizin Kitab-ı Kerim'inde "çevresini mübarek kıldığımız" diye tavsif ettiği Mescidi Aksa'nın yaklaşık yarım yüzyıldır İsrail işgali altında olduğu gerçeğini hatırlattı. İsrail'e yönelik tepkiler de değerlendiren Kaya, hükümet cenahından yapılan sert eleştirileri olumlu addettiklerini; ancak Siyonist işgalcilere yönelik tepkilerin kavli düzeyde kalmaması gerektiğini söyledi. "Daha ne kadar bu Siyonist çeteyle ilişkileri devam ettireceksiniz?" diye soran Kaya, İsrail'le tüm ilişkilerin kesilmesini ve Siyonist elçiliğin kapatılmasını istedi. "Türkiye'de Siyonist İsrail'i temsil eden tek bir çete mensubunu görmek istemiyoruz!" diyen Kaya, Kudüs'ün, Aksa'nın İslam coğrafyasındaki diktatörlüklerin yıkılmasıyla kurtulabileceğini belirtti. Böylelikle Kudüs intifadası ile Suriye direnişi arasında bir fark olmadığını söyleyen Kaya, Mısır, Suriye ve tüm ümmet coğrafyasına duyarlılık çağrısında bulundu.

Eylem, Grup Yürüyüş solisti Mehmet Ali Aslan'ın söylediği "İntifada" marşıyla sona erdi.

Tevhid bayraklarının yanı sıra Halid Meşal ve İsmail Heniyye'nin Gazze'de Özgür Suriye bayrağını dalgalandırdıkları fotoğrafların taşındığı eylem boyunca "Mescidi Aksa Onurumuzdur!" "Katil İsrail Filistin'den Defol", "Siyonist Elçilik Kapatılsın!" "Kahrolsun İşbirlikçi Hainler!" "Halep'e Kudüs'e Direnişe Bin Selam!" "Katil ABD Ortadoğu'dan Defol!" "Katil Rusya Suriye'den Defol!" "Katil İran Suriye'den Defol!" sloganları atıldı ve sık sık tekbir getirildi.

Foto: Afgani Türkmen / Haksöz-Haber

FOTO GALERİ >>>

20141108-sarachane-mescid-i-aksa-kudus-01.jpg

20141108-sarachane-mescid-i-aksa-kudus-17.jpg

20141108-sarachane-mescid-i-aksa-kudus-03.jpg

DİĞER FOTOĞRAFLAR >>> 

DİĞER HABERLER