Diyarbakır Özgür-Der Gençlik Seminerleri Başladı
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır Özgür-Der Üniversite gençliğinin aylık düzenlediği seminerlerin ilki “Üniversitelerde Sosyal ve Siyasal Şahitliğimiz” başlıklı seminer ile başladı.

Program öncesi toluca namaz kılınıp programa geçildi. Programın sunuculuğunu yapan Abdullah Lezgi program hakkında kısa bilgi vererek Kuran tilaveti ve mealini okuması için Bayram Taş'ı davet etti. Daha sonra Özgür-Der Üniversite gençliğini tanıtan kısa bir sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi. Lezgi, sinevizyon sonrasında   "Üniversitelerde Sosyal ve Siyasal Şahitliğimiz" adlı sunumu gerçekleştirmesi için Hakan Kılıç'ı davet etti.

Kılıç sunumunda şu noktalara vurgu yaptı;

"Müslüman gencin üniversiteye bakışı ve onun için ne anlam ifade ettiği"

"Ebeveynlerin çocuklarını adeta yarış atı yetiştirir gibi yetiştirmenin yanlışlığı. Çocuklarını iyi bir avukat, doktor veya mühendis olmasını isterken, çocuklarının iyi bir Müslüman olmasını yeteri kadar düşünmemeleri…"

"Bizler üniversiteyi amaç değil, araç olarak görmeliyiz."

"Müslüman genç, kendi zincirini aşmalı; odalarından evlerinden sahaya inmelidir."

" Üniversitelerde çevremizde bulunan arkadaşları Kur'an ile tanıştırmalı, Kur'an'ın bir hayat kitabı olduğunu söylemeli, mamafih kendimizi bu hayat kitabına göre şekillendirmeliyiz."

"Hayat kitabının ışığı ile tanıştırdığımız bu gençlerle Kur'an halkaları oluşturmalıyız.

"Müslüman genç kendisine güven duymalı, kendisinden emin olmalı, sorumluluk ve dava bilinci ile hareket etmelidir."

"En büyük devrimlerin üniversitelerde başladığı ve dünyadaki düşünce akımlarının üniversite tabanında gerçekleştiğinin farkında olup, elimizdeki imkanları sonuna kadar kullanmalıyız."

"Üniversite hayatı boyunca iyi bir okuma yapıp, farklı illerde bulunan Müslümanları ziyaret edip, fikir alış verişinde bulunmalıyız."

"Üniversiteler bizler için aynı zamanda siyasal şahitliğimizin bir alanıdır da; içerisinde bulunduğumuz toplumda ve ümmet coğrafyasında gerçekleşen olayları takip edip, Kur'an'i bir perspektif ile yorumlamalıyız."

Seminerin ardından kitap ve dergi standı kuruldu.

 

diyarbakir-20151108-01.jpg

 

diyarbakir-20151108-02.jpg

 

diyarbakir-20151108-03.jpg

 

diyarbakir-20151108-04.jpg

 

diyarbakir-20151108-05.jpg

 

diyarbakir-20151108-06.jpg

 

diyarbakir-20151108-07.jpg

diyarbakir-20151108-08.jpg

DİĞER HABERLER