“Davet ve Davetçinin Özellikleri”
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Diyarbakır Özgür-Der üniversite gençliğinin başlattığı Gençlik Seminerleri çalışmasında bu ay ki konu başlığı “Davet ve Davetçinin Özellikleri” idi.

Diyarbakır Özgür-Der üniversite gençliğinin başlattığı Gençlik Seminerleri çalışmasında bu ayki konu başlığı "Davet ve Davetçinin Özellikleri" idi. Zihni Özmen'in sunuculuk yaptığı seminerde Velat Akgeyik Kur'an tilavetini okudu. Ardından Özmen, sunumu gerçekleştirmesi için İrfan Tanrıverdi'yi davet etti.

Tanrıverdi konuşmasında Davete dair Peygamberi metot üstünde durarak, Müslümanın olmazsa olmazlarından biri olduğunu dile getirdi ve konuşmasına şöyle devam etti: Davette kaynağımızın Kur'an ve Peygamberin uygulamaları ana kaynak teşkil etmektedir. İslami davetin çağrısı tüm insanlardır. İslam'ın ilgi alanına giren bütün din ve dünya işlerinde davet geçerlidir. İslam'a teslim olmuşlara davet götürülebileceği gibi, münafıklara, küfür ehline, hiçbir şeyden haberi olmayan insanlara da götürülebilir. Tanrıverdi sunumuna davetçinin özellikleri ile devam etti ve ardından şu başlıklara teker teker açıklık getirdi:

-Davetçi Allah'a güzel bir dille çağırmalıdır.

-Davetçi muhatabını neye çağırdığını iyi bilmelidir. Yani davetçi davet ettiği şeyi iyi bilmelidir. Örneğin yüzmeyi bilmeyen biri okyanusta sırtında birini yüzdürmeye çalıştığında ikisi de boğulur. Bu yüzden davetçi iyi bir bilgiye sahip olmak için çaba sarf etmelidir. Aksi bir durumda muhatabını İslam'dan soğutabilir.

-Davetçi ileteceği mesajı ilk evvel kendine uygulamalı; daveti kendinden başlatmalı ve daha sonrasından çevresine yansıtmalıdır. Tabi bu yöntem şu manaya asla gelmemeli: "İlk önce kendimi geliştireyim de ardından başkalarıyla ilgilenirim" bu düşünce hem pratikte hem de teorikte aksak bir tezahürdür.

-Muhatabı iyi tanımalı ve özelliklerine göre Kur'an'i ilkelerden taviz verilmeksizin çeşitli yöntemler geliştirmeliyiz.

-Davetçinin önde gelen özelliklerinden biri de "süreklilik" olmalıdır. Yani daveti tek bir alana, tek bir zamana mahkûm etmeden "hayatımızın her alanında, her kesiminde yapılması gereken sorumluluğumuzdur" bilinciyle hareket edilmelidir.

Tanrıverdi'nin sunumunun ardından ikram eşliğinde karşılıklı mülahazalarda bulunuldu…

diyarbakir-20151206-02.jpg

Fotoğraf: Cihat Bakır

Haber: Sezgin Kartal

DİĞER HABERLER