25.04.2016 20:15
Özgür-Der 16. Genel İstişare Toplantısı İstanbul’da Yapıldı
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgür–Der temsilcileri 16. Genel İstişare Toplantısı için 23-24 Nisan tarihlerinde İstanbul’da bir araya geldiler.

İstanbul İSKİ Fatih Sultan Mehmet Arıtma Tesisleri'nde yapılan toplantı farklı il ve ilçelerdeki Özgür-Der şubelerinden ve irtibat içinde bulunulan kuruluşlardan temsilcilerin katılımıyla gerçekleşti.

İki gün süren oturumlarda bir yıllık süreç içinde genel merkez ve şubelerin faaliyet ve programlarının değerlendirilmesi ile birlikte mevcut ilişkilerin nasıl daha düzenli ve yoğun bir zemine taşınabileceği üzerinde fikir alışverişinde bulunuldu.

Ramazan Çelikal, Şuayb Mekeç ve M. Ali Kaçmaz'ın moderatörlük yaptığı, Türkiye ve dünya gündeminin ele alındığı oturumlarda genelde Ortadoğu intifadalarının daha özelde ise Suriye kıyamının gelinen süreç ve yansımaları; siyasal, ekonomik, kültürel politikalarıyla AK Parti iktidarı değerlendirmesi; hendek ve barikat siyaseti ile Müslümanların tavrı bağlamında çözüm süreci, Ergenekon-Balyoz ve 28 Şubat dava süreçleri; Mavi Marmara davası ve Türkiye-İsrail ilişkileri, cezaevindeki Müslümanlar vb. konular değerlendirildi.foto-galeri-007.gifToplantıda ayrıca alternatif eğitim çalışmalarındaki mevcut durum da muhasebe edilerek ilk-ortaokul, lise, üniversite vb. farklı yaş gruplarına uygulanacak eğitimi gerek içerik gerekse de form açısından daha ileriye taşıyacak imkanlar üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. Eğitimcilerin ehliyet ve ahlaki olgunluk açısından yeterlilik düzeyi, ortak bir eğitim müfredatı oluşturmanın imkanları ve gerek alternatif eğitim, eylem ve etkinlik gerekse de temsil noktasında kadın unsurunun mevcut durumu etrafında tespit ve değerlendirmeler yapıldı. Çeşitli şubelerden isimlerin katılımıyla belirli periyotlarda bir araya gelmek üzere ortak bir eğitim komisyonunun kurulması kararı alındı.

İstişare toplantısı önümüzdeki süreçte yapılması planlanan eylem ve etkinliklere dair önerilerin alınıp değerlendirilmesini müteakip çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

ozgurder-16.-istisare-toplantisi.jpg

 

DİĞER HABERLER