17.07.2016 16:43
Bingöl’de Darbeye Hayır Eylemi
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bingöl İslami Dayanışma ve Kardeşlik Platformu'nun çağrısıyla toplanan kalabalık darbe kalkışmasını protesto etti.

Haksöz Haber

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen darbe kalkışmasını protesto programı sabah namazıyla başladı. Sabah namazını kılan Bingöl halkı, meydanda tekrar buluşarak gıyabi cenaze namazı kıldı. Akabinde giriş konuşmasını yapması için Orhan Buğrahan davet edildi.

Buğrahan; bu halkın geçmişinin darbelerle dolu olduğunu, darbelerin kimseye bir fayda sağlamayacağını ve hatta bizleri sürekli geri götürdüğünü vurguladı. Son olarak bizlerin darbelere karşı daima ayakta durmamız gerektiğini belirten Buğrahan, platform adına basın metnini okumaları için Yusuf Boğatekin'i kürsüye davet etti.

Basın bildirisinin okunmasından sonra program dua ile nihayete erdi.

Programda sık sık "Uyan-Diren-Özgürleş!""Cuntanın Tankı Yıldıramaz Halkı!""Yaşasın Ümmet Dayanışması!""Darbeye Direnen Halkımıza Bin Selam!" gibi sloganlar atıldı.

Darbeye karşı direnen halk, nöbete devam etti.

* * * * *

Basın Metni:

Türkiye Halkı Darbeye Boyun Eğmeyecek

Bismillahirrahmanirrahim

"Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceklerini pek yakında bileceklerdir." (Şuara/227)

Tarihi darbelerle dolu Türkiye'de maalesef yeni bir darbe girişimiyle daha karşı karşıya kaldık. Yaklaşık her 10 yılda bir askeri darbelerle büyük travmalar yaşayan Türkiye halkı, büyük bir badireyi daha Allah'ın izniyle atlattı.

Dünden bugüne dünyada yaşanan tüm askeri darbelerin perde gerisinde, başta ABD olmak üzere emperyalist devletlerin yer aldığı biliniyor. ABD, İngiltere, İsrail, Avrupa Birliği gibi dünya siyasi sistemini dizayn etmeye, toplumları hegemonyaları altına almaya çalışan İslam ve insanlık düşmanı bu güçler, cuma akşamı da gördüğümüz gibi sahip oldukları alışkanlıklarını yerli işbirlikçileri eliyle yeniden icra etmeye çalıştılar.

Darbe girişimleri hedefine ulaştığında 'iyi çocuklar' deyip darbecileri tıpkı Mısır'daki Sisi'yi alkışlar gibi alkışlayan, ama bu girişimler akim kaldığında 'demokrasi' teraneleri okuyan müstekbir güçler bilmeli ki, bu darbe girişiminin de arkasında onların olduğu çok açık bir şekilde görünüyor.

Türkiye'de bir grup insanlık düşmanı tarafından gerçekleştirilen askeri kalkışma, sadece seçilmiş hükümete karşı değil, tüm halka ve dahi İslam ümmetine karşı yapılmış bir darbe girişimidir. 15 Temmuz Türkiye için yeni bir milat olmuştur. Halkın darbecilere karşı direnerek kendi geleceklerinin tekrar vesayet altına alınmasına izin vermeyen Müslüman Türkiye halkı, izzetli bir direniş sergilemiştir.

27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat gibi büyük darbelerin hedeflerine ulaşmasına; inancına, öz benliğine tutunarak izin vermeyen Türkiye halkı, 15 Temmuz akşamı başta ABD olmak üzere tüm dünya müstekbirlerine büyük bir ders vermiştir.

Bugün her zamankinden fazla birlik ve beraberliğe ihtiyacımız vardır. Zaman, geçmişte olduğu gibi bugün de bizlere ayrılıp parçalandığımızda, bölük pörçük olduğumuzda, zalimler tarafından değirmenlerde nasıl öğütüleceğimizi göstermiştir. Bugün yaşadıklarımız bizlere birlikte, bir vücudun azaları gibi hareket etmemizin elzem olduğunu tekrar göstermiştir. Tüm farklılıklarımızı zenginlik diye beslemeli, geleceğe daha emin adımlarla ilerlemeliyiz.

Türkiye halkı; cuma günü öyle bir gece yaşadı ki, sabahı Mısır gibi olabilirdi. Üzerinden jetlerin alçak geçiş yaptığı ve hatta bombalaması yaşamın bir parçası haline gelen Gazze sabahı gibi olabilirdi. Meydanlarda binlerce Esma'lar, Muhammed'ler toprağa düşebilirdi. Hamdolsun ki, Rabbimizin inayetiyle bu zorlu süreci selametle atlattık.

Darbeler ne dün amacına ulaştı ne de bugün ulaşacak. Türkiye halkının bugününü ve yarınını hedef alan bu alçakça kalkışmayı lanetliyoruz. Halka silah doğrultan bu güruhu tel'in ediyoruz. Bilinmeli ki halkımıza karşı yönelen her türlü saldırıya karşı duracağız. Memleketin tüm meydan ve caddelerinde darbe girişimine karşı direneceğiz. Tüm halkımızı da zorbalara, darbecilere karşı direnmeye davet ediyoruz. Müslüman Kürt halkı bu gibi girişimlere boyun eğmeyecek ve karşısında duracaktır.

Zalimler şunu bilmeli ki, kendilerinden önceki bu tür girişimler nasıl akim kaldıysa kendilerinin bu alçakça darbe girişimi de akim kalacaktır ve hamdolsun kalmıştır. Zorbaları zillete boğan, onurlu direniş gösteren izzetli halkımız, gasıplara geçit vermemiştir. Bu münasebetle söz konusu askeri kalkışmanın sonuçsuz kalmasında etkili olan halkımızı gösterdikleri tavır nedeniyle kutluyoruz. Bu onurlu tavrı gösterirken hayatını kaybeden halkımıza ise Allah'tan rahmet, yakınlarına da sab-ı cemil diliyoruz.

Bingöl İslami Dayanışma ve Kardeşlik Platformu

 

darbe_kalkismasi_protestosu_bingol-(1).jpg

 

darbe_kalkismasi_protestosu_bingol-(2).jpg

 

darbe_kalkismasi_protestosu_bingol-(3).jpg

 

darbe_kalkismasi_protestosu_bingol-(5).jpg

darbe_kalkismasi_protestosu_bingol-(6).jpg