06.11.2016 16:34
"Allah'a Güvenme/Tevekkül"
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Sivas Özgür-Der'de bu hafta Al-i İmran160.ayet ışığında "Allah'a Güvenme/Tevekkül" konusu işlendi.

Dernek binasında yapılan derste Tufan Caymaz, "Tevekkül" konusunda tasavvurun tahrip ettiği bir durum vardır. Yani günümüzde bu kavram içi boşaltılarak müslümanın hiçbir şey yapmadan her şeyi Allah'tan beklediğini söyledi.

Kur'an'da yaklaşık 40 ayet, mü'minlerin Allah'tan başka kimseye tevekkül etmemesinden bahseder.  Bunlar yalnızca Rablerine güvenen/sığınan kimlikler/kimselerdir. Yani mü'min sadece Allah'a tevekkül edendir.

Müslüman sefere yükümlüdür, zafer/sonuç Allah'tandır. Peygamberin tevekkülüne baktığımızda bambaşka bir şey görüyoruz. Resulullah, kendisine düşen bütün sorumlulukları yaptıktan sonra tevekkül ediyor. Hatta hicrette bile en ince ayrıntıyı planlıyor ve tedbirleri alıyor.

Tevekkül sapasağlam durmaktır, diyen Caymaz, Hz.Nuh, Hz.Şuayb, Hz.İbrahim vb. kıssalarından örneklerle sunumunu Kur'an'da bu konunun geçtiği ayetlerden birkaçını okudu. Zümer 36.ayetin (Allah kuluna kafi değil mi?) kendisi için başat bir ayet olduğunu ve "Tevekkül" ile ilgili ayetlerin birkaçını okuyarak sunumunu bitirdi.

DİĞER HABERLER