17.12.2017 17:47
“Dünden Bugüne İslami Hareketler ve İktidarla İlişkiler”
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatvan Özgür-Der Cuma seminerlerinde bu hafta “Dünden Bugüne İslami Hareketler ve İktidarla İlişkiler” konusu konuşuldu.

Özgür-Der Genel Sekreteri Musa ÜZER'in konuşmacı olduğu seminer, Tatvan Özgür-Der dernek binasında gerçekleştirildi.

Seminer, İbrahim AYKAN'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim ve meali ile başladı. Ardından sözü alan Musa ÜZER, konuşmasında özet olarak şu hususlara değindi:

"Müslümanlar olarak iktidar olgusunu yeni baştan ele almamız gerekiyor. İktidar, salt yerel düzeyde  muhatap olduğumuz devletin siyasal yönetimi ile ilgili bir olay olarak ele almak gibi bir yanlışa düşebiliyoruz. Bunu aşan bir perspektife ihtiyacımız var. İktidarı, insanın yeryüzü serüveni bağlamında ele almamız gerekiyor. Allah'ın sınırsız nimetlerle yaratmış olduğu bu alemin insana emanet olarak bırakıldığını bilmek gerekiyor. İşte bu bizim ekini ve nesli korumak, ıslah etmek, inşa etmek, ihya etmek olarak ifade ettiğimiz mesele aslında bir iktidar mesesidir. Bu bağlamda, Allah'ın kulluk olarak müslümandan istediği şey aslında bir iktidar duruşudur. Bu minvalden bakıldığında, yeryüzünün tümünden sorumlu olan, hiçbir coğrafya, renk, etnik köken, sınır ayrımı yapmayan ve hatta hiçbir canlı arasında ayrım yapmayan bir perspektifi olan bir duruştan bahsediyoruz. Bu kulluk görevimizdir. Alemin tümünden sorumlu olan  müslüman tipinden bahsediyoruz."

Musa Üzer, konuşmasının devamında tarihsel süreç içinde İslam tarihi boyunca müslümanların iktidar deneyimleri ve iktidar ile ilişkileri ile ilgili tespitlerde bulundu. Yakın dönemde ise 28 Şubat dönemi ve 15 yıllık Ak Parti iktidarı döneminde müslümanların iktidarla ilgili gösterdikleri tutum ve davranışlarla ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

20171215-tatvan2.jpg

20171215_191637.jpg

 

DİĞER HABERLER