12.01.2019 01:12
“Sorumluluk ve İman İlişkisi”
Yazı boyutunu büyütmek için : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Özgür-Der Tatvan şubesi tarafından düzenlenen bu haftaki Cuma seminerinde “Sorumluluk ve İman İlişkisi '' konuşuldu. Konuşmacı olarak Eğitimci Hasip ECE katıldı.

Sinan KIRANŞAL moderatörlüğünde gerçekleştirilen seminer Enes Ece kardeşimizin Kur'an-i Kerim tilaveti ile başladı.  Hasip ECE özetle şu konulara değindi;

ECE, Bakara Suresi 177. Ayete değinerek konuşmasına başladı. ''Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz erdemlilik değildir. Asıl erdemli kişi Allah'a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere iman eden; sevdiği maldan yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere ve özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan; namazı kılıp zekâtı verendir. Böyleleri anlaşma yaptıklarında sözlerini tutarlar; darlıkta, hastalıkta ve savaş zamanında sabrederler. İşte doğru olanlar bunlardır ve işte takvâ sahipleri bunlardır''

Kur'anın amacı Sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmektir. Vahye göre insan, yeryüzünde Allah'ın halifesi ve yeryüzünün emanetçisidir.

Kur'anda sorumluk kavramı önemli bir yer tutmaktadır. Halifelik, emanet, ahlak, emri bil maruf nehyi-anil münker, takva… Kur'anda sorumluluk ile ilgili geçen kavramlardır. Namaz, oruç, hac… gibi bütün ibadetlerin temelinde sorumluluk vardır.

ECE, sorumluluk ile ilgili zaaflara değinerek konuşmasına devam etti.

Bir hafızın ailesinden 70 kişiye şefaatçi olması, Allah'ın 99 ismini ezberleyenin cennete gireceği gibi… Bazı yanlış rivayetler ne yazık ki sorumluluk bilincini köreltmektedir. İbadetlerin ve sorumluluğun sadece Mevlid, Kadir gecesi gibi özel günlere sığdırılmasının da doğru bir anlayış olmadığını, sorumluluklarımızın hayatın her alanını kuşatması gerektiğini ifade etti.

ECE, Aliya İzzet BEGOVİÇ'in ''Mehdi beklentisi bizim tembelliğimizin göstergesidir'' sözüne değinerek, Kur'anı Kerim'de; Nimetlerden, amellerden, Kur'andan, Haktan yüz çevirmekten sorguya çekileceğimizi dile getirdi.

Dünyada hak ile batıl mücadelesi bulunmaktadır. İslam dininde; irade ve sorumluluk sahibi olan insanın yeryüzünün halifesi olarak yalnızca Allah'a kulluk etmesi söz konusu iken, Batıl anlayışta ise; Allahın emir ve yasaklarına uymama, nefsi ilah edinme söz konusudur.

ECE, son olarak, Hakkı ve sabrı tavsiye etmek, miskini, yetimi gözetmek, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak, yalnızca Allah' a kulluk etmek… gibi bir çok sorumluluklarımızın bulunduğuna dikkat çekerek selam ve temenni ile konuşmasını sonlandırdı.

Seminer dinleyicilerin soru ve katkılarıyla sona erdi.

2494-001.jpg

2495-001.jpg

 

DİĞER HABERLER