Cargill'e Bursa'daki fabrikası önünde protesto

Cargill'e Bursa'daki fabrikası önünde protesto

Gazze ile Dayanışma Platformu ve sivil toplum kuruluşları, Cargill'in Bursa'daki fabrikası önünde eylem yaptı.

Özgür-Der Bursa Şubesi’nin aralarında bulunduğu “Gazze ile Dayanışma Platformu”’nun yaptığı çağrı ile Buttim Ticaret Merkezi içinde arabaları ve Filistin bayrakları ile bir araya gelenler oluşturdukları konvoy ile buradan Cargill’in Orhangazi ilçesi İznik Gölü’ne yakınında bulunan fabrikası önüne kadar beraber hareket edip fabrikanın giriş kapası önünde toplanantekbirler getirdiler ve “Gazze’ye selam direnişe devam”, “Katil ABD Türkiye’den defol”, “Katil israil Türkiye’den defol” sloganları atarak hukuksuz bir şekilde faaliyetlerine devam eden, çevreyi kirlettiği gibi ürettiği ürünlerle insan sağlığını da tehdit eden Cargill firmasının kapatılması, israili destekleyen ABD sermayeli firmanın Türkiye’deki faaliyetlerinin sonlandırılmasını talep etti.

20231112-bursa1.jpg

20231112-bursa2.jpg

Toplanan kalabalık adına basın açılaması yapan Av. Rıfat Bakan;

“Gazze’de 1 ayı aşkın süredir ABD ve İsrail eliyle bir soykırım yürütülmektedir. Eylemleriyle bir devletten ziyade terör örgütü gibi davranan bu iki devlet bebekleri, çocukları, kadınları, yaşlıların sığındığı hastaneleri ve ambulansları bombalayarak tarihin tanık olduğu en vahşi katliamları tüm dünyanın gözü önünde hiçbir insani değer gözetmeden yapmaktadır. Filistin coğrafyasında uygulanan soykırımın sahadaki faili İsrail olsa da, bu soykırımın en büyük destekçisi ve bir nevi azmettiricisi ABD’dir. Gazze’deki El-Ahli hastanesine yapılan saldırıdan sonra ABD başkanının İsrail’i ziyaret etmesi, burada katil Netanyahu ile kucaklaşması, İsrail’i destekleyen açıklamalarda bulunması ve siyonist olduğunu açıkça beyan etmesi dünyada yeni bir dönemin başladığının ilanıdır. Hastanelere ve ambulanslara yönelik saldırıların ısrarla sürdürülmesi bunun en bariz kanıtıdır

Bu yeni dönemde saf kötülüğü temsil eder hale gelmiş İsrail ve ABD yönetimi dünyada iyilik ve merhamet adına ne varsa kökünü kurutmak için savaş açmıştır. Bu saf kötülüğe karşı bütün bir yeryüzü coğrafyası mücadele alanıdır. Bugüne kadar dünyanın çeşitli bölgelerine demokrasi ve insan hakları götürüyorum yalanıyla milyonlarca insanı katleden katil ABD’nin işlediği ve halen işlemekte olduğu suçların bedelini ödemesi gerektiği zamandayız. Elimizden geldiğince bedel ödetmek için buradayız. Firma elde ettiği gelirle ABD’yi finanse etmekte, kötülüğün merkezi ABD ise İsrail ile birlikte soykırım suçu işlemektedir. Artık bu kirli çarkın işleyişine son verilmeli Cargill kapatılmalıdır.”

şeklinde açıklamalar yaparak Cargill isimli firmanın kapatılması gerektiğini ifade edip basın açıklamasını sonlandırdı.

Sonrasında tekbirler getiren ve sloganlar atan gurup eylemi bu şekilde sonlandırdı.

Önceki ve Sonraki Haberler