Müslümanlar olarak ifsada karşı ıslah sorumluluğumuz var

Müslümanlar olarak ifsada karşı ıslah sorumluluğumuz var

Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, Özgür-Der Adana şubesinde “İfsada Karşı Islah Sorumluluğumuz “ başlıklı bir seminer sundu.

Özgür-Der Adana Şubesi’nde üniversite öğrencisi Ali Ekber Çiftçi’nin sunumuyla  “İfsada Karşı Islah Sorumluluğumuz” konulu seminer gerçekleştirildi. Seyhan Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleştirilen program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Özgür-Der Adana Temsilcisi Recai Ağuş, bu yıl yapılmakta olan faaliyetlerle ilgili genel bilgilendirmelerde bulunurken, Rıdvan Kaya’nın ifsad tehdidine dikkat çektiği ve müminlerin sorumluluklarını hatırlattığı değerlendirmesine başlandı.

Rıdvan Kaya seminerde özetle şunları belirtti:

“Ahiret odaklı hayat bilincinin giderek silikleşmesi! Oysa dünyevi zevklerin, arzuların insanı takvadan alıkoyma, Rabbinden uzak tutma potansiyeli açıktır. Düşünmek zorundayız: Acaba gündelik yaşantımızda, ilişkilerimiz ve özlemlerimizde, nefsimizi Rabbimizden, O’na en güzel şekilde kulluktan, taat ve ibadetten, hayırlı işlerden alıkoyan ne tür meşguliyetler içindeyiz?

Tutarlılık Kaygımız Ön Planda Olmalı!

Dışarıdan bakıldığında hayat tarzımız, ilişki ve özlemlerimiz İtibariyle cahili bir hayat sürenlerle aramızda bir fark görülemiyorsa, mutlaka net ve belirgin olması gereken mesafe incelmiş, fark edilemeyecek hale gelmişse iddiamızı yitirmiş ve de kaybolmuşuz demektir!

Kuşatılma tehdidine karşı ne yapmalı, sınırlarımızı korumak için hangi vasıfları edinmeliyiz?

Durduğumuz Yer Doğru Olmalı: Hayata bakışımızı ve misyonumuzu gözden geçirmeli; öncelikli hedef hususunda net olmalıyız. Bizi nelerin mutlu edip, nelerin meyus kıldığını kendimize sormalı ve cevapları Kitabullah’ın ölçüleriyle tartmalıyız.

Aidiyet Bilincinde Netlik: Bu çabaların süreklilik ve verimlilik kazanabilmesi birlikteliği gerektirir, kardeşlik ruhunun hakim olduğu ve istişari bir işleyişin esas alındığı ilişki zemininin tesisini şart koşar.

Tebliğ ve Daveti Hayat Tarzı Kılma: Tebliğ ve davet bir eylemn değil, hayat tarzı olarak görülmelidir. Bunca kirlilik, zulüm ve günahla kuşatılmış ortamlarda müminlerin iyiliği tavsiye edip, kötülükten alıkoyması birbirlerini bu müfsid atmosferden koruyacak bir sigortadır!

adana-20220523-01.jpg

adana-20220523-02.jpg

adana-20220523-03.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler