Amasya için iftar, Gazze için iftihar vakti

Amasya için iftar, Gazze için iftihar vakti

​​​​​​​Amasya Gönüllü Kuruluşlar Birliği Platformu (GÖK-BİR) ile Türkiye Diyanet Vakfı Amasya Şubesi tarafından “Amasya İçin İftar, Gazze İçin İftihar Vakti” sloganıyla Sultan II. Bayezit Camii avlusunda Medine usulü iftar ve dua programı yapıldı.

Menüde çorba, simit, hurma, ayran ve suyun bulunduğu iftar programı Sultan II. Bayezit Camii İmam Hatibi Hasan Bedirhan tarafından okunan Kuran-ı Kerim ile başladı. Katılımcıların aileleriyle birlikte katıldığı programın sunumunu yapan Amasya Ahimder Başkanı İbrahim Aslan, Gazze’deki katliamın devam ettiğini, müslümanlar olarak bu duruma herkesin elinden gelen ne ise bir şeyler yapması gerektiğini belirterek Gazze direnişini anlatan bir şiir okudu.

amasya-20240304-01.jpg

Camiler Müslümanların Dertlerini Paylaştığı Mekanlardır

 Programın açılış konuşmasını ve duasını yapan Amasya İl Müftüsü Durmuş Ayvaz, camilerin sadece namaz kılınan değil aynı zamanda Müslümanların dertlerini paylaştığı mekanlar olduğunu vurgulayarak şu mübarek ramazan ayında Gazzeli kardeşlerimize yapılan katliamlara yüreklerin dayanmadığını; yapılan zulmü unutmamak, unutturmamak adına çeşitli eylemler yaptıklarını; bugün de Gazzeli kardeşlerimize dua etmek, onların derdiyle dertlenmek adına bu güzide mekanda bir araya geldiklerini belirtti.

amasya-20240303-02.jpg

Mazlumların Kanı Mescid-i Aksa’yı Özgürleştirecektir

Gazze’de katliamın yanında izzetli bir direnişin olduğunu vurgulayan Ayvaz: “Zalimler elbette yaptıklarının hesabını vereceklerdir. Bugün bizlere düşen izzetle direnen Gazzeli kardeşlerimizin yanında olmaktır. Onların bu destansı mücadelesine sahip çıkmaktır. Bizler bu kardeşlerimizle verdikleri mücadele ve rabbimize olan teslimiyetleri dolayısıyla iftihar ediyoruz. Kafirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır. Mescid-i Aksa ödenen bu bedellerin karşılığında özgürlüğüne kavuşacaktır .” dedi.

Başta Gazze olmak üzere tüm mazlum coğrafyalardaki mazlumların kurtuluşu için yapılan duanın ardından Amasya Genç İhh tarafından programa katılan çocuklarla Gazze’de şehit olan çocukların anısına balon etkinliği ile iftar programı sona erdi.

amasya-20240303-03.jpg

amasya-20240303-04.jpg

amasya-20240303-05.jpg

amasya-20240303-06.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler