Amasya Özgür-Der: Suriye Halkının Yanındayız

Amasya Özgür-Der: Suriye Halkının Yanındayız

Amasya Özgür-Der Temsilciliği, Suriye’de yaşananlarla ilgili bir açıklama yayınladı.

Özgür-Der Amasya Temsilcisi Serdal Benli, bugün yaptığı açıklamada Suriye’de yaşanan katliama dikkat çekerek Baas çetesine karşı direnen Suriye halkını desteklediklerini ifade etti. Benli’nin yaptığı açıklamanın tam metni:

ZALİM BAAS ÇETESİNE KARŞI SURİYE HALKININ YANINDAYIZ!

19 Şubat 2012

Suriye’de vahşetin boyutları her geçen gün yükselmekte. Yaklaşık bir yıldır tüm dünyanın gözleri önünde yaşanmakta olan işkence, zulüm ve katliam politikası giderek şiddetleniyor.

Aylardır uyguladığı tüm baskı politikalarına karşı halkın direnişini bastıramayan Baas rejimi direnişin yoğunlaştığı şehirlerden biri olan Humus’ta ve pek çok şehirde savunmasız halkı ağır silahlarla katletmekte. Şubat ayı bilindiği gibi 30 yıl önce gerçekleştirilen Hama katliamının yıldönümüne tekabül ediyor. Beşşar Esed, zorbalık ve katliam noktasında bundan tam otuz yıl önce Hama’da on binlerce Müslümanı katleden babası Hafız Esad’ın yolunda yürüdüğünü tüm dünyaya gösteriyor.

Dün Hama katliamına gözlerini yuman dünya, bugün de sistematik bir biçimde Suriye halkının katledilmesini seyretmekte. Baas rejimi katliam zincirine her gün yenilerini eklerken Suriye halkının feryadı uluslar arası diplomasi koridorlarında boğulmakta. İçeriksiz kınama mesajları, göstermelik girişimler ve uluslararası siyasi çıkar hesaplarıyla etkisizleştirilen kararlardan öte bir şey yok.

Şüphesiz Suriye halkı diktatörlük rejimine karşı özgürlük ve adalet talebiyle ayağa kalkarken birtakım uluslararası kuruluşları ya da komşu devletleri kendisine dayanak olarak seçmiş değildi. Aylardır en değerli âlimleri, gençleri, yaşlıları, kadınları, çocukları kan içici Baas çetelerince katledilen Suriye halkı ödediği büyük bedele rağmen zulme ve zillete boyun eğmeme kararlılığından taviz vermezken sadece Allah’a dayandığını meydanlarda en gür bir biçimde haykırdı ve haykırmaya da devam ediyor.

Açıktır ki, bu vahşi saldırılara, bu kitlesel katliamlara, işkence ve baskılara karşı taleplerinden geri adım atmayan bu halk acınmayı değil, örnek alınmayı hak ediyor. “Allahu Ekber” feryadıyla katil çetenin tanklarının, bombalarının, tüfeklerinin üzerine yürüyen bu halk hiç tartışmasız kendini özgürleştirmiş bir halktır. Kendi kaderini eline almış ve tarihe büyük bir özgürlük destanı armağan etmiştir. Tutsaklık zincirlerini büyük bedeller ödeyerek paramparça eden özgür Suriye halkına bir kere daha selam olsun!

Bir tarafta on yıllardır gasp ettiği iktidarı halka karşı acımasız bir diktatörlük şeklinde sürdüren; emperyalist işgalcilerin dahi cesaret edemeyecekleri vahşet manzaralarını savunmasız halka karşı icra etmekten çekinmeyen; topraklarını işgal altında tutan Siyonistlere karşı yumuşak bir kedi, adalet isteyen halkına karşı ise yırtıcı bir aslan kesilen bir azınlık diktası, bir çete rejimi!

Diğer tarafta ise İslami inancını, kimliğini özgürce yaşamak istediği için on yıllardır türlü zulümlere, zorbalıklara maruz kaldığı halde inancından, kimliğinden taviz vermeyen ve işkenceyi, açlığı, ölümü göze alarak şerefli bir mücadeleyi sürdüren ve her türlü insanlık dışı muamelelere, katliamlara maruz kalan kardeşlerimiz!

Biliyoruz ki, Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer almak, onların özgürlük ve adalet haykırışlarına ses olmak, maruz kaldıkları bu vahşete tepki vermek Müslüman olmamızın, insan olmamızın gereğidir.

Zulme ve zillete boyun eğmeyenlere bin selam olsun!

ÖZGÜR-DER AMASYA TEMSİLCİLİĞİ  

Önceki ve Sonraki Haberler