Amasya’da ‘Kuran-ı Kerim Niçin İndirildi?’ Paneli

Amasya’da ‘Kuran-ı Kerim Niçin İndirildi?’ Paneli

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından Fevzi ZÜLALOĞLU ve Kenan ALPAY’ın katılımıyla “Kur’an-ı Kerim Niçin İndirildi” konulu bir panel düzenlendi.

Özgür-Der Amasya Temsilciliği tarafından Amasya belediyesi düğün salonunda ilahiyatçı yazar Fevzi ZÜLALOĞLU ve Özgür-Der genel başkan yardımcısı Kenan ALPAY’ın katılımıyla “Kur’an-ı Kerim Niçin İndirildi” konulu bir panel düzenlendi.

Panel Amasya halkından yoğun ilgi gördü. Program Fatih AKGÜL tarafından Kuran-ı Kerim ve mealinin okunmasıyla başladı. Ardından Zeynep SİLDİR ‘Kurşunlarla Dans’ isimli Suriye direnişiyle ilgili şiirini okudu. Suriye direnişi ve Esed rejiminin katliamları konulu sinevizyon gösterisinin ardından, Özgür-Der Amasya Temsilciliği adına Temsilci Serdal BENLİ davetlilere selamlama konuşması yaptı ve söz İlahiyatçı-Yazar Fevzi ZÜLALOĞLU’na verildi.

Fevzi ZÜLALOĞLU konuşmasını Takva-Tezkira-Tezkiye-Tebyin-Teşhid başlıklarından oluşan 5 T Formülüyle slayt gösterimi eşliğinde sundu. Özetle şu konuları dile getirdi.

Kur’an–ı Kerim’in, Allah’ı anma (tezkir), dünyevi-nefsani kirliliklerden arındırma (tezkiye), aklı cilalayarak ve bu sayede aklı kontrol altında tutarak Allah’ın iradesine bağlamanın (takva) yolu olduğunu söyledi. Yine Kuran’ı okuyarak pratiğe geçirilmesi, bu sayede şahitliğimizi hem Allah’a hem de kullarına karşı yerine getirebileceğimizi (teşhid), sonuç itibariyle ancak bu şekilde cennete terfi edeceğimizi söyleyerek konuşmasını, Kuran’ı Kerim’den konuyla ilgili ayetlerden örnekler vererek bitirdi.

Ardından Özgür-Der Genel Başkan Yardımcısı Kenan Alpay’a söz verildi. Alpay özetle şu konuları dile getirdi.

Kur’an-ı Kerim ölülerin ruhuna veya hastalara şifa olması için okunmak üzere indirilmemiştir. Dirilere hayat kılavuzu olarak indirilmiştir ve ancak dirilerin manevi hastalıkları için şifadır. Türkiye’de Müslümanlar kitabı el üstünde tutmakta, saygıda kusur etmemekte, ama Kur’anı anlamadıkları için şifa bulamamaktadırlar.

Kur’an insanları şirk-küfür gibi cahili şeylerden arındıran ve hakkı batıldan ayıran Furkan olması için indirilmiştir.

Kur’an hakkı hatırlatan zikir olması için indirilmiş olup, zikrin insanın dilinden idrak boyutuna taşıması gerekmekte ise de, maalesef bu gün ki yapılan zikirler gırtlaktan aşağıya geçmemektedir.

Kur’an hayatın her alanına müdahil olmak, tüm mazlum halkların hakkını almak için indirilmiştir.

Kur’an mesajı evrensel olup, her sözü açık ve anlaşılabilir bir kitaptır. Her müslüman ömrünün sonuna dek kitabı okuyup anlamak ve hayatında harfiyen uygulamak suretiyle alim olmak zorundadır.

Her Müslüman bu şekilde Kur’anı anlama gayreti içinde olursa, zamanla uyutulmaktan ve aldatılmaktan kurtulacak ve bu bilinçlenme çoğalarak yeryüzünde bilinçli bir ümmet ortaya çıkacaktır. Bu bilinçli ümmetin hayata müdahalesi sonucu yeryüzünde hakkın ve adaletin tesis edileceğini söyleyerek konuşmasını bitirdi.

Program soru cevap bölümüyle sona erdi.

amasya-20120422-01.jpg

amasya-20120422-02.jpg

amasya-20120422-03.jpg

amasya-20120422-04.jpg

amasya-20120422-05.jpg

amasya-20120422-06.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler