Amasya’da Suriye Katliamı Sergisi Açıldı

Amasya’da Suriye Katliamı Sergisi Açıldı

Amasya’da Özgür-Der, Hızır-Der, İlim Yayma Cemiyeti ve Memur-Sen öncülğünde Suriye Katliamı fotoğraf sergisi açtı.

19 Nisan Perşembe günü saat 12.00 de Amasya İHH İnsani yardım vakfı gönüllüleri olarak Özgür-Der, Hızır-Der, İlim Yayma Cemiyeti ve Memur-Sen'in birlikte düzenlemiş olduğu Suriye Vahşetinin anlatıldığı fotoğraf sergisi Amasya Yavuz Selim Meydanında açıldı. Açılış konuşmasını Özgür-Der Amasya Temsilciliği adına Serdal BENLİ yaptı. Açılış konuşmasının ardından Hızır-Der Başkanı Fehmi GİDER tarafından "SURİYE FOTOĞRAFLARI KAN AĞLIYOR" konulu basın açıklaması yapıldı.

Fotoğraf sergisi üç gün 21 Nisan Cumartesi akşamına kadar açık kalacak.

amasya-20120519-2.jpg

amasya-20120519-3.jpg

amasya-20120519-4.jpg

amasya-20120519-5.jpg

amasya-20120519-6.jpg

Basın açıklamasının tam metni:

SURİYE FOTOĞRAFLARI KAN AĞLIYOR

Baas diktatörlüğü altındaki Suriye’de özgürlük ve adalet talebiyle ayağa kalkan halka karşı bir yıldan fazla bir zamandır acımasız bir soykırım siyaseti icra ediliyor. Şehirler tanklarla, füzelerle, ağır silahlarla bombalanırken, savunmasız siviller vahşice katlediliyor. Çocukların ve genç erkeklerin boğazları kesiliyor, kadınlar tecavüz edildikten sonra öldürülüyor. Rejim güçlerince gerçekleştirilen saldırılar neticesinde bugüne kadar yaklaşık 12.000 insanın can verdiği Suriye’de kitlesel tutuklamalar ve kayıplara ek olarak 200.000’den fazla insan işkence ve ölüm korkusuyla ülkelerini terk etmiş durumda. Ürdün, Lübnan ve Türkiye sınırına kaçabilen bu sığınmacılar buralarda türlü zorluklarla hayatlarını sürdürmeye çabalıyorlar. Suriye’de yaşanan insanlık dramını tüm dünya boş gözlerle seyrederken, Baas çetesi her geçen gün katliamın boyutunu artırıyor.

Sormak gerekiyor: Suriye halkı maruz kaldığı bu zulmü hak edecek ne yaptı? Ne suç işledi? Diktatörlüğe karşı çıkmak suç mudur? 40 yılı aşkın bir zamandır açık hava hapishanesine döndürdüğü ülkeyi adeta bir çiftlik gibi yöneten despotik bir hanedana “artık yeter” diyen bir halk ölümü hak etmiş mi oluyor? Ve neden Dünya Suriye’de yaşanan bu vahşete, bu insanlık suçuna sessiz?

Açıktır ki, Suriye halkının yaşadığı acılar emperyalist güçlerin umurunda olmadığı gibi, bölge ülkelerinin öncelikleri arasında da yer almıyor. Bu yüzden savunmasız ve çaresiz bir halkın vahşi bir diktatörlük rejimince kıyıma uğratılması boş gözlerle seyrediliyor, bu sistematik zalimlik ve vahşet anlamsız toplantılar ve bu toplantılarda alınan içi boş kararlarla geçiştiriliyor. Birleşmiş Milletlerin son aldığı ateşkes ve Suriye’ye gözlemci gönderme kararı da, Esat rejimine zaman kazandırmaktan başka bir işe yaramayacakmış gibi görünüyor.

Değerli Amasya halkı ve Değerli basın mensupları, Kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Nisa Suresinin 75.ayetinde Yüce Rabbimiz şahitlik sorumluluğumuzu bakın nasıl vurguluyor: “Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: «Ey Rabbimiz! Bizleri bu halkı zalim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder» diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?”

Tüm Müslümanları da adaletli olmaya, tutarlı olmaya, kendimiz için talep ettiğimiz her şeyi kardeşlerimiz için de istemeye çağırıyoruz! Baskıcı, zalim iktidarların zulümlerine karşı tüm Ümmeti ve insanlığı duyarlılığa, Müslüman ve mustazaf halklarla dayanışmaya davet ediyoruz.

Suriye’de şehit olan kardeşlerimizin kanlarının bereketiyle Suriye direnişinin güçlenmesi için Rabbimize yakarıyoruz. Rabbimizden şunu diliyoruz ki; izzeti ve onuru tercih eden ve zulme karşı kıyam eden Suriyeli kardeşlerimizin kanları Esad’ı ve Baas rejimini boğsun ve Suriye halkının bu destansı direnişi zaferle taçlansın.

Bu duygu ve düşüncelerle Amasya İ.H.H gönüllüleri olan sivil toplum kuruluşları olarak Suriye’deki vahşeti tüm çıplaklığı ile anlatan bu fotoğraf sergisini,şahitlik görevimizi bir nebzede olsa yerine getirmek ve Suriyeli kardeşlerimizin sonuna kadar yanlarında olduğumuzu göstermek amacıyla düzenliyoruz.Ayrıca İ.H.H.nın suriyeye yardım için açmış olduğu hesap numaralarına yapacağınız yardımlar yoluyla suriyedeki kardeşlerimize desteklerinizi bekliyoruz.

AMASYA İ.H.H. GÖNÜLLÜLERİ

ÖZGÜR-DER, HIZIR-DER, İLİM YAYMA CEMİYETİ, MEMUR-SEN  

Önceki ve Sonraki Haberler