Amasya’dan mazlum Suriye halkına 6 tır kış desteği

Amasya’dan mazlum Suriye halkına 6 tır kış desteği

Amasya İHH, Özgür-Der Amasya Temsilciliği ve İHH Merzifon ilçe temsilciliğinin organizasyonuyla 6 tır insani yardım malzemesi Suriye'ye gönderilmek üzere Amasya'dan yola çıktı.

Yardım tırlarıyla gönderilen malzemeler Suriye'deki İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Lojistik Merkezi aracılığıyla Suriye içerisinde bulunan ekmek fırınları ve çadır kentlere dağıtımı yapılacak. Yardım tırlarında 130 ton un ile 33 palet Ülker marka Bisküvi, kek ve çikolata bulunuyor.

İHH Amasya Merzifon ilçe temsilcisi Muhammed Çintaş’ın yaptığı basın açıklaması ve duânın ardından, Ankara’dan 1 tır, Amasya’dan 5 tır hazırlanan yardımlar Suriye’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktı.

suriye-foto-3.jpg

Basın Metni:

İslam Kardeşliği "Kavimler Kardeşliği" Değil, "İman Kardeşliği" dir.

İslam Müslümanlar arasında manevi bir kardeşlik tesis etmiştir. Bu kardeşlik;  biyolojik kardeşlikten daha kapsamlı, tüm Müslümanları birbirlerine gönül bağıyla bağlayan bir kardeşliktir.

Bu kardeşlik "Kavimler Kardeşliği" değil "İslam Kardeşliği" dir. Bu kardeşlik dünyanın neresinde bulunursa bulunsun; hangi renge, ırka, cinse sahip olursa olsun temelinde Allaha teslimiyetin belirleyici olduğu birlik ve beraberlik içinde dipdiri bir İslam Kardeşliğidir.

İslam Kardeşliği bir binanın tuğlaları gibidir, sınır tanımaz. Sınırlar ötesinde, Filistin'de, Doğu Türkistan'da, Myanmar'da, Mısır'da ve yüreklerin yandığı Suriye'dedir.

Müslüman Müslümanın kardeşidir. Sadece kendi hayatımızı önemsediğimiz bir hayat tarzımız İslami bir hayat olamaz. Sadece ibadetlerimizi yapmakla mükellefiyetlerimizi yerine getirmiş olmayacağız. İbadetlerimiz Rabbimize yaptığımız yolculuğumuzda bizim için bir aydınlıktır. Ancak kardeşlerimizin hak ve hukuklarını ihmal ve ihlal etmek bu yolculuğumuzu sekteye uğratacaktır.

Her devirde muhtaç olduğumuz Muhacir-Ensar kardeşliğini  yeniden hatırlama ve hayata aktarma bilinciyle hareket etmemiz gerekir. Çünkü kamil bir Müslüman olabilmenin; dünyada ve ahirette cenneti elde etmenin yolu Müslüman kardeşlerimizin haklarına riayet etmektedir.

Bizler Müslüman'ız. Bizler birbirimizin manevi kardeşleriyiz. Birbirimize karşı sorumluluklarımız var. Yapmamız gereken sorumluluklar olduğu gibi yapmamamız gereken sorumluluklar da var.

Bizler Müslüman olarak bize ne yapılmasını arzu ediyorsak Müslüman kardeşimize de öyle davranmamız gerekir. Şahsımıza yapılmasını hoş karşılamadığımız bir şeyi başkasına yapmak hem insani değildir, hem de İslami değildir. Nitekim Müslimden rivayet edilen bir hadiste Peygamberimiz şöyle buyuruyor:  "Kim, cehennemden uzaklaştırılıp cennete konulmayı isterse, ölümünü, Allah'a ve Ahirete inanmış olarak karşılasın. Bir de başkalarına karşı, kendisine nasıl davranılmasından hoşlanıyorsa öyle davransın."  Rabbimiz ise Hucurat Suresinde şöyle buyurmaktadır.

"Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah'tan sakının, umulur ki merhamet olunursunuz."

Sevgili Peygamberimiz Müslümanlar arasında bulunması gereken kardeşliği bize şöyle bildirmektedir:"Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, haksızlık yapmaz, onu düşmana teslim etmez. Müslüman kardeşinin ihtiyacını gideren kimsenin Allah da ihtiyacını giderir. Kim bir Müslüman'dan bir sıkıntıyı giderirse, Allah Teâlâ o kimsenin kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir Müslümanın ayıp ve kusurunu örterse, Allah Teâlâ da o kimsenin ayıp ve kusurunu örter."

suriye-foto-2-1.jpeg

suriye-foto-4.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler