Amasya’dan mazlum Suriye halkına 7 tır kış desteği

Amasya’dan mazlum Suriye halkına 7 tır kış desteği

Amasya İHH Temsilciliğinin organizasyonu, Özgür-Der Amasya Temsilciliği, Merzifon, Taşova, Suluova, Havza İHH Temsilciliklerinin desteğiyle 7 tır insani yardım malzemesi Suriye'ye gönderilmek üzere Amasya'dan yola çıktı.

Yardım tırları Suriye'deki İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Lojistik Merkezi aracılığıyla Suriye içerisinde bulunan ekmek fırınları ve çadır kentlere ulaştırılacak. 156 ton un; 16 palet bisküvi, kek, kraker; 1 ton zeytin; muhtelif ayakkabı, battaniye ve giysiden oluşan 6 tır, Ankara’dan 1 tır olmak üzere toplamda 7 tır insani yardım malzemesi Suriye’ye gönderilmek üzere Amasya’dan yola çıktı.

Yardım tırları Amasya’dan basın açıklamasının ardından dualarla uğurlandı. 

Amasya AK Parti İl Başkanı Ekrem Toto, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve hayırsever Amasyalıların katıldığı programda basın açıklamasını Amasya İHH Başkanı Serdal Benli okudu.

Benli basın açıklamasına Bakara suresinin 274. ayetini hatırlatarak başladı. “Servet ve mallarını (yetkisini ve makamlarını, imkân ve fırsatlarını) gizli ve açık (olarak), gece ve gündüz (maddi birikimlerini ve enerjilerini) Allah yolunda infak edenlerin (yani işe yarayacak ve ihtiyaçları karşılayacak kadar hayır verenlerin) ücreti ve mükâfatı Rableri katındadır... Onlara (dünyada ve ahiret hayatında) korku yoktur ve onlar asla mahzun (ve mahcup) olmayacak (kutlu kimselerdir).”

Benli ülkede yükseltilen ırkçılığa karşı mallarından infak ederek, zekat vererek İslam kardeşliğini diri tutan herkese; asgari ücretli olduğu halde ekmeğini mazlumlarla paylaşan işçilere; memur ve çiftçilere; Amasya İHH ekibine, başta Merzifon olmak üzere İlçe Temsilciliklerine, Genç İHH ve kadın kollarına, Hayatcan Derneğine ve Özgür-Der Amasya yönetimine teşekkür ederek basın açıklamasını okudu.

Basın açıklamasının ardından söz alan Amasya Ak Parti İl Başkanı Ekrem Toto, bu yardımların oluşmasında emeği geçenleri gönülden tebrik ettiğini; hükümet olarak her zaman mazlumların yanında olduklarını ifade etti.

Amasya İHH Teşkilatlanma  Başkanı Fatih Akgül’ün gönderilen insani yardım malzemelerinin yerine ulaşması, yeryüzündeki tüm mazlumların felaha ermesi için, zalimlerin hem bu dünyada hem de ahirette acıklı bir azaba maruz kalacaklarını hatırlatıcı duasıyla program sona erdi.

img-4664.jpg

img-4666.jpg

img-4667.jpg

img-4670.jpg

img-4663.jpg


Basın Açıklaması tam metni: 

Irkçılığın Panzehiri İslam Kardeşliğidir!

Geçtiğimiz aylarda Düzce merkezli deprem Türkiye'nin birçok ilinde hissedildi. Bartın'dan İzmir'e kadar geniş bir bölgede oluşan irili ufaklı sarsıntılar herkesin içine korku sardı. 

Yaşanan deprem nedeniyle insanların evlerine giremediklerine, bu soğuk havalarda kurulan çadırlarda yaşamak zorunda kaldıklarına hepimiz şahit olduk. Bu durum bizlere yıllardır kış şartlarında çadır kentlerdeki Suriyeli kardeşlerimizin durumunu düşündürmeli değil mi? Zalim rejim ve onun ortakları İran, Rusya’nın katliamlarından kaçan kardeşlerimiz de buz gibi havada evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bir farkla onlar nerde kalacaklarını, ne yapacaklarını bile bilmiyorlardı.

Suriye'de insanlar depreme yakalanmadı ama üzerlerine bombalar yağdı. İnsanlar mahsur kaldıkları yerlerde hatta sığındıkları çadırlarda bile ısınma imkanlarından mahrum kaldıkları için soğuktan donarak öldüler.

Suriye’de kış şartlarının ağırlaşması ihtiyaç sahibi kardeşlerimizin imtihanlarının da zorlaşması anlamına geliyor. Kimse yanlış bir intibaa kapılmasın. Suriye’de incecik çadırlarda tipi ve fırtına altında soğuktan tir tir titreyen bir çocuğun Allah’a verecek çok zor bir imtihanı yok. Onun sadece dünya imtihanı zorlu…

Ancak geride kalanlar sorumluluklarını yerine getirmezse hepimizin hesabı oldukça zor olacak! Suriyeli kardeşlerimizin desteklerimize ihtiyacı var. Çadır kentlerde çok zor şartlarda yaşam mücadelesi veren mazlumların barınma ve beslenme ihtiyaçlarının acilen karşılanması gerekiyor.

“Allah için size sığınan kimseye sığınak olun. Allah için isteyen kimseye verin. Sizi davet edene icabet edin, size bir iyilik yapana karşılığını verin. Eğer onun karşılığını verecek bir şey bulamazsanız, karşılıkta bulunduğunuzu kanaat getirinceye kadar ona dua edin." (Ebu Dâvud, Zekat, 38) Allah Resulü’nün (sav) hadis-i şerifinde buyurduğu gibi bugün Allah için bize sığınanlara sığınak olma günüdür! Şurası unutulmamalıdır ki Suriyeli kardeşlerimiz bir zalim ve onun yardımcıları İran ve Rusya’ya karşı direndikleri için bugün bu şartlara mahkum edilmektedirler.

Müslümanca bir hayat sürmek için başlattıkları kıyamı ne yazık ki ümmet yeterince destekleyemedi. Ancak bugün soğuk kış şartları altındaki kardeşlerimizi desteklememek için hiçbir sebep yok!

Kış soğuğunda evlatlarını donmaktan korumak için bulduğu her şeyi ateşe veren ebeveynler, yakacak hiçbir şey kalmadığında ellerini açıp Allah’a yakarmaktan başka ne yapabilirler!

Günlerdir boğazından sıcak lokma geçmemiş çocuklar kış şartlarının da yoğunlaşması sebebiyle ne yapacaklarını bilemez halde Allah’a el açıp yalvarıyorlar...

Çadır kentte yaşayan daha doğrusu yaşamaya çalışan bir kadın “Ne yapalım?” diyor “hiçbir çaremiz yok!” Ardından ise kendilerini bu halde görmelerine rağmen hiçbir şey yapmayan Müslümanları Allah’a havale ettiğini söyleyen kadıncağız hepimizin üzerine büyük bir sorumluluk teslim ediyor.

Irkçılık Müslümanın Kalbinde Yer Bulamaz

"Ekmeğimizi elin yabancısı ile neden bölüşüyoruz?" yakınmaları arttıkça geniş kitleler ekmeğe daha fazla muhtaç hâle geldi. Irkçılık, gaddarlık, mazlumlara düşmanlık bereketi silip süpürdü. Oysa mazlumlara kucak açtığında bu toplum daha müreffeh bir hayat sürüyordu.

Ekonomik olarak sıkıntılı günlerden geçmiş olsak da Suriyeli kardeşlerimizden daha iyi konumda olduğumuz ortada. Sıcacık evlerimizde güven içerisinde yaşıyoruz. Çocuklar soğuktan ölürken, kardeşlerimiz sıkıntı içerisinde iken Müslümanlar olarak bu duruma duyarsız kalamayız.

Peygamberimizin bir hadisinde şöyle buyuruyor:”Her kim Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onun bi ihtiyacını giderir. Her kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse Allah da onun (bu iyiliği) sayesinde kıyamet sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir. Her kim dünyada, bir Müslümanın (ayıbını) örterse Allah da kıyamet günü onun (ayıbını) örter." (Müslim, Birr, 58)

İdlib’te insanlar en temel ihtiyaç malzemesi olan ekmekten bile mahrumlar. İHH İnsani Yardım Vakfımızın ekmek fırınlarında un kalmadı. Tüm vicdan sahiplerini Suriyeli savaş mağduru ailelere destek vermeye davet ediyoruz. Kış ayında Suriye’nin İdlib kentinde yaşanan bu zulme lakayt kalmak, duyarsızlaşmak, görmezden gelmek, kendisinden başkasını düşünmemek; değil bir Müslümanın sıradan bir insanın bile yapabileceği bir davranış değildir. Peygamberimiz Müslümanların vasfını anlatırken şöyle buyuruyor: ‘’Müslüman Müslümanın kardeşidir, onu terk ve ihmal etmez.’’ 

Bizler de bu nebevi öğütten aldığımız sorumluluk bilinciyle 11 yıldır eylemlerimizle, yardımlarımızla mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk. Bundan sonrada Suriyeli mazlum kardeşlerimizi gücümüz yettikçe desteklemeye devam edeceğiz. 

Amasya Merkez, Merzifon, Suluova, Taşova ve Havza’dan hayırsever halkımızın katkılarıyla oluşturduğumuz; 7 tır insani yardım malzemesini, Allah’ın izniyle Suriyeli kardeşlerimize gönderiyoruz. Bu tırları inşallah Suriye'deki İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Lojistik Merkezi aracılığıyla Suriye’nin iç hattında bulunan ekmek fırınlarımıza ulaştıracağız. Aynı zamanda Unun dışında gönderdiğimiz diğer insani yaşam malzemelerinin de çadır kentlerde dağıtımını yapacağız.  

Bu yardımlara katkı sağlayan tüm hayırsever iş adamlarına ve halkımıza teşekkür ediyor, ecirlerinin rabbimiz tarafından kendilerine kat kat verilmesini diliyoruz. 

Rabbimizden Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce feraha erişmesini, Suriye halkına yapılan yardımların amacına ulaşmasını, maddi ve manevi katkı sağlayan herkesin Rabbimizin rızasına erişmesine vesile olmasını niyaz ediyoruz.

Serdal Benli 

İHH Amasya Başkanı 

Önceki ve Sonraki Haberler