Amasya'dan Suriye Yardım: Tırlar Yola Çıktı!

Amasya'dan Suriye Yardım: Tırlar Yola Çıktı!

Amasya Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu’nun Yardım Tırları Yola Çıktı.

Suriye direnişi ve halkının haklı mücadelesini desteklemek amacıyla oluşturulan Amasya Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu Özgür-Der, Hızır-Der, Nehir-Der, Anadolu Gençlik Derneği, Sağlık-Sen, Türk Diyanet-Sen, İ.H.H, İlim Yayma Cemiyeti, Altınoluk Derneği, Toç-Bir Sen, Diyanet-Sen ve Bem-Bir Sen’den oluşuyor.

Platformun Amasya Merkez İlçenin yanı sıra Suluova, Gümüşhacıköy, Taşova, Erbaa, Havza ve Turhal İlçeleri İle Tokat İlinden kabul ettiği bağışlardan oluşan yardım maddelerinin yüklendiği 2 adet tır, 28 Mart 2012 Perşembe günü saat 12.30’da, Amasya Merkez Fatih Camii önünde yapılan duanın ardından yola çıktı.

Tırlarda 40 ton un,11 bin tl’lik konserve, 1 ton makarna, 500 kg şeker, 200 adet battaniye, 210 çift ayakkabı,21 çift lastik bot,20 koli elbise,50 kg kuru gıda,45 adet çocuk bezi,25 adet hasta bezi, 100 kg pirinç, 200 takım elbise, 200 lt sıvı yağ, 145 tekli ortopedik yatak yardım malzemeleri bulunuyor.

Suriye’li savaş mağdurlarına ulaştırılacak yardım malzemelerinin yüklü olduğu tırlar, Şanlıurfa İli Akçakale İlçesi sınır kapısından Suriye’ye giriş yaparak, İ.H.H. İnsanı Yardım Vakfı’nın oluşturduğu Yardım Dağıtım Merkezine teslim edilecek.

Yardımlar İ.H.H.’nın bölgedeki görevlileri tarafından özellikle Rakka şehri civarındaki savaş mağduru ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Yardım malzemelerinin depolara tesliminde ve dağıtımında Platform adına Özgür-Der Amasya Temsilcisi Serdal BENLİ’de hazır bulunacak.

amasya-suriye-yardim-20130328-1.jpg

amasya-suriye-yardim-20130328-2.jpg

amasya-suriye-yardim-20130328-3.jpg

amasya-suriye-yardim-20130328-4.jpg

amasya-suriye-yardim-20130328-5.jpg

amasya-suriye-yardim-20130328-6.jpg

amasya-suriye-yardim-20130328-7.jpg

Konu ile ilgili olarak platform tarafından yapılmış olan basın açıklaması şöyle;

SURİYELİ KARDEŞLERİMİZ AÇ VE ÜŞÜYOR

Katliamın, işkencenin, zulmün yaklaşık iki yıldır kesintisiz bir şekilde sürdüğü coğrafyanın adıdır Suriye. Tüm Dünyanın gözü önünde yaşanan Bosna katliamının tekrarıdır aslında. Dün zalimler Sırplar ve işbirlikçileri iken; bugün zalimler sözde halkın yöneticileri ve işbirlikçileri. Zalimlerin suretleri değişse de mazlumlar yine bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar…

Zillet içinde bir ömür yaşamaktansa onurlu olarak ölmeyi göze alan Suriye halkının iki yılda 70 bin şehit, 400 binden fazla yaralı, yüzbinlerce mültecisi ile direnmeye devam etmektedir.

Adaletin ve Özgürlüğün olmadığı; bunun yerine zulüm ve şiddetin insanların yaşam biçimi haline getirilmeye çalışıldığı topraklarda hayat sürmenin insaf sahibi herkes tarafından kabul edilemeyecek bir durum olduğu malumdur. Suriyeli kardeşlerimiz kırk yıldır diktatör bir rejim tarafından yönetilmektedir. Âdeta açık bir cezaevine çevrilen ülkede yaşayan insanlar hak, adalet, özgürlük dedikleri için acımasızca katledilmektedirler. Dünyanın seyirci kaldığı bu katliama görsel ve yazılı medyanın her türlü karalamalarına karşı ‘Bize Allah’ın yardımı yeter’ diyerek onurluca mücadele veren Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer almak insani ve İslami bir sorumluluktur.

Amasya’da yaşayan bizler, mazlumun hangi ırktan olursa olsun, hangi dinden ve mezhepten olursa olsun, elinden tutulması gerektiğine inanan insanlarız. Platform olarak Suriye halkı özgürlüğüne kavuşuncaya dek onlara yardımcı olacağımızı ve ihtiyaçlarını giderebilmek adına elimizden geleni yapacağımızı beyan ediyoruz. Sesimizin ulaştığı, elimizin uzandığı her yerde Zalim Esed çetesinin vahşetini ifşa edeceğiz.

Geçtiğimiz Aralık ayı boyunca Amasya genelinde sürdürdüğümüz yardım kampanyasında bir tır gıda malzemesini İ.H.H. aracılığıyla Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilve gözü sınır kapısından Suriye içerisinde kamplarda yaşayan ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaştırdık. Bölgede arkadaşlarımızın yaptığı gözlemler sonucunda Türkiye’den çeşitli yardımların bölgeye ulaştığını fakat mağduriyetin çok ciddi boyutlarda olduğu bu nedenle yardımların süreklilik arz etmesi gerektiğini özellikle un, kuru gıda, battaniye ve ilaç gibi ihtiyaçların acil olduğunu belirttiler. Bölgeye giden kardeşlerimizin aktardığına göre mazlum Suriyeli kardeşlerimizin bizlerden şöyle bir talebi var: ‘ Ne olur günde sadece yarım saat kendinizi bizim yerimize koyun ve öyle düşünün. Kendi çocuklarınız aç kaldığında, üşüdüğünde, hastalandığında neler yapıyorsanız bizim için de bu çabaları ortaya koyun. İman edenler birbirlerinin dertleri ile dertlenmelidir uyarısınca Suriyeli kardeşlerimizin onurlu mücadelesine destek vermek amacıyla kardeşlerimize bir ekmek de biz gönderelim. Soğuktan donmak üzere olan masum bebeklere bir battaniye de biz gönderelim. Hasta ve yaşlı dedelerin, ninelerin ilacı biz olalım. Bu düşüncelerle Şubat ayı içerisinde oluşturduğumuz Suriye Halkı ile dayanışma platformumuz tüm hayırseverlerin katkılarıyla 2 tır gıda ve giyim yardımlarını Suriye içerisindeki Rakka şehrine ulaştırmak üzere yardımları gönderiyoruz. Yardım malzemeleri şunlardan oluşmaktadır:

Tırlarda 40 ton un, 11 bin tl’lik hazır konserve, 1 ton makarna, 500 kg şeker, 200 adet battaniye, 210 çift ayakkabı, 21 çift lastik bot,20 koli elbise,50 kg kuru gıda,45 adet çocuk bezi,25 adet hasta bezi, 100 kg pirinç, 200 takım elbise, 200 lt sıvı yağ, 145 tekli ortopedik yatak yardım malzemeleri bulunuyor.

Ümmet olmanın, kardeş olmanın lezzetini ve Rahmetini ancak paylaşılarak idrak edilebileceğine inanmaktayız. Amasya halkının desteğiyle Suriyeli kardeşlerimize ulaştıracağımız bu yardımların iki yıldır zulüm altında yaşayan mazlum halkın yaralarını sarması duasında bulunarak; ümmet olmanın, kardeş olmanın somut bir göstergesini ortaya koyan hayır sahiplerinin ve platform üyelerinin yapmış oldukları ecirleri Rabbimizin bereketlendirmesini niyaz ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler