“Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız”

“Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız”

Özgür-Der Amasya Temsilciğinde “Değişen Dünyada Değişmeyen Sorumluluklarımız” konusu işlendi.

Dernek salonunda hanımlara yönelik olarak gerçekleştirilen seminerde, Özgür-Der Sivas temsilciliğinden İlahiyatçı Öğretim Görevlisi Zeynep Ceran, konu ile ilgili olarak özetle şunları söyledi;

“Dünya değişiyor, zaman değişiyor, nesil değişiyor. Namazı, tesettürü ve orucu kendi anlayışımız ile çocuklarımıza anlatmaya çalışmakla hata yapıyoruz. Değerlerimizi onların anlayacağı şekilde, sevdirerek anlatmalıyız. Dini önce kendimiz doğru öğrenmeli sonra çocuklarımıza anlatmalıyız. Değerlerinden emin bir nesil yetiştirmek zorundayız. Aklın eğitimi olduğu gibi duyguların da eğitimi olduğunu unutmamalıyız. Çocuklarımızı kıyaslamamalıyız. O, komşunun çocuğu gibi olmak zorunda değil. Çünkü Rabbimiz ayeti kerime de “insanları çeşit çeşit yarattım” buyuruyor.

Bütün insanlığa karşı sorumluluklarımız var. Zamanın problemlerini görmek zorundayız. İslam’ı yeni dünya sorunlarına göre anlatıp yaşamalıyız. Her dalda kendimizi geliştirmeli ve her alanda olmalıyız. Gerek mühendis, gerek doktor, gerek yazılımcı, gerekse psikolog olmalı ve İslam’ı her alana taşımalıyız. Kullandığımız kaynakları reddetmek ve yok saymak yerine, İslamileştirmeliyiz.

Aynı gökyüzünün altında farklı insanlar yaşıyor. İnsanlığa karşı sorumluluğumuzun bilincine vararak, karşımızdakine yardım ederken kendi düşüncelerimize değil, onun neye ihtiyacı olduğuna dikkat ederek davranmalıyız. Çünkü sadece onun problemine doğru şekilde odaklanırsak, doğru çözümler üretmiş oluruz.”

Program, konuşmacının soruları cevaplandırmasının ardından sona erdi.

whatsapp-image-2022-12-05-at-15-50-41-2.jpeg

whatsapp-image-2022-12-05-at-15-50-41-1.jpeg

whatsapp-image-2022-12-05-at-15-50-41.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler