İHH ve Özgür-Der 40 Yetimi Giydirdi

İHH ve Özgür-Der 40 Yetimi Giydirdi

İHH – İnsani Yardım Vakfı Amasya Temsilciliği Yetim Birimi Sorumlusu Fatih Akgül, İHH Yetim Çalışmaları ile Dünya Yetimler Günü Etkinlikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İHH Amasya Temsilciliği 15 Ramazan Dünya Yetimler Günü Etkinlikleri kapsamında yetim aile ziyaretlerinde bulundu ve 50 yetime Ramazan Çocuk Paketi ile Kırtasiye Seti ve Kitap Dağıtımı yaptı.

Bunun yanında, Özgür-Der Amasya Temsilciliği sponsorluğunda, Amasya ve merkez köylerden tespit ettikleri 40 yetimi tepeden tırnağa giyindirmek suretiyle bayramlık elbise ve ayakkabı ikramında bulunuldu. Etkinlikler kapsamında yetimler ile ailelerini, 19 Temmuz Cumartesi gerçekleştireceği Ümmet İftarında ağırlayacak.

İHH – İNSANİ YARDIM VAKFI NEDİR?

İHH – İnsani Yardım Vakfı, bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır.

Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 5 kıtada 120 ülke ve bölgeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmuştur.

İHH’NIN YETİM ÇALIŞMALARI

İHH’nın yaptığı faaliyetlerin içerisinde yetim çalışmalarıönemli bir yer tutmaktadır. İHH yetim yavrularımızı bilgili, bilinçli ve yardımlaşma kültürüyle büyüterek daha güzel bir geleceğe hazırlayabilmek üzere var gücüyle çalışmaya devam etmektedir.

İHH şu anda Türkiye’de 52 şehirde 5.500 civarı çocuğumuza destek verirken, dünya ölçeğinde ise 46 ülke ve bölgede 44.000’e yakın çocuğumuzu düzenli olarak destekleyebiliyor; 100’ü aşkın ülkede 200.000’in üzerinde çocuğumuza ise dönemsel destekler verebiliyor. İHH’nın Yetimhane sayısı ise Haziran 2014 ayı itibariyle 23’ü bulmuştur.

İHH DÜNYA YETİM GÜNÜNÜ GÜNDEME GETİRMİŞTİR

İHH’nın teklifiyle İslam İşbirliği Teşkilatı 9-11 Aralık 2013 Gine’nin başkenti Conakry’de düzenlenen Dışişleri Bakanları Konseyi 40. Oturumu’nda 57 üye ülkenin kabulü ile 15 Ramazan tarihini Dünya Yetimler Günü olarak ilan etmiştir.

40. Oturum 1/40 ICHAD numaralı kararın 21. Maddesi’ne göre İİT, bu kararını bünyesinde bulunan bütün sivil toplum kuruluşlarına ve hayır kuruluşlarına iletmiş, onlara Dünya Yetimler Günü’nde uluslararası kamuoyunu yetim gerçeği konusunda bilinçlendirmek üzere harekete geçmeleri ve bu günde yetimlere yönelik her türlü sosyal projeyi başlatmaları çağrısında bulunmuştur.

DÜNYA YETİM GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Her yıl Ramazan ayının 15. günü Dünya Yetimler gününde hem tüm İslam ülkelerinde Dünya Yetimler Günü etkinlikleri gerçekleşecek hem de çocuklarla ilgili çeşitli alanlarda sosyal politikaların geliştirilmesi ve uygulanması temin edilmeye çalışılacaktır.

İHH Ramazanda Türkiye’nin 81 İlinin tamamında ayrıca bir dizi etkinlikler planlanmaktadır. Bu etkinlikler kapsamında yetim aile ziyaretleri, yetim ailelerle iftar yemeği, ramazan çocuk paketi, kırtasiye seti ve kitap dağıtımı, çocuklara bayramlık elbise ve bayram harçlığı, ramazan eğlencesi (Lunapark, Gezi vb.), ailelerle bayramlaşma gerçekleştirilecektir.

amasya-yetim-20140714-01.jpgamasya-yetim-20140714-02.jpgamasya-yetim-20140714-03.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler