“İslami Kimlik ve Mücadele Sorumluluğu”

“İslami Kimlik ve Mücadele Sorumluluğu”

Amasya'da ‘İslami Kimlik ve Mücadele Sorumluluğu’ başlığı altında Rıdvan Kaya tarafından gerçekleştirildi.

Amasya Özgür-Der temsilciliğinin bu haftaki seminer programı ‘İslami Kimlik ve Mücadele Sorumluluğu’ başlığı altında Özgür-Der genel başkanı Rıdvan Kaya tarafından gerçekleştirildi.

Rıdvan Kaya konuşmasında özet olarak şunları dile getirdi;

‘’28 Şubat sürecinin şuan itibariyle hiç kimse tarafından sözle dahi olsa savunulmaması İslami mücadele adına önemli bir kazanımımızdır. Cumhuriyet projesinin başlıca amacı İslami değerleri tasfiye etme üzerine kurulmuştur.28 Şubat sürecide bu zihniyetin yeniden tezahürü olarak gerçekleştirilmiştir. Bu dönemin baskı ve zulmü ve bireylerin kendinden kaynaklanan bir takım zaaflardan dolayı İslami mücadelede önemli bir yılgınlık oluşmuştur. Bugün Müslümanlar olarak yaşadığımız bu sürecin muhasebesini sağlıklı bir şekilde yapmamız gerekmektedir.

İslami mücadele sorumluluğumuzu,doğru bir şekilde tanımlayabilmemiz için Kitap-Sünnet önderliğinde İslami kimliğimizi açık ve net bir şekilde belirlemeliyiz.Bu durum İslami hareket içersinde yer alan kişilerin aidiyet duygularını geliştirip,beraberinde dönüştürme bilincine sahip olarak toplumu ıslah ve ihya yönünde çaba içersinde olmayı sağlar.Kimliğimiz oluşmasında seviyeli birlikteliklerin kardeşlik şuuru içersinde bir yaşam şekli olması aramızdaki bağları daha da güçlendirecektir.İslami mücadeleyi sıkıntıya sokacak bireysellik,ahlaki zaaflar,fikir anlamında yetersizlik ve sığlık,iman-amel bütünlüğünün olmaması gibi tehlikelerden her anlamda sıyrılmalıyız.Rabbimizin Tevbe süresi 44.ayetinde belirttiği gibi öncelikli olarak akidevi netliğimizi ortaya koymalıyız.Hayatımızın ve ölümümüzün Rabbimizin rızası için olduğunu bilerek yaşamımızı ibadet bilinciyle şekillendirmeliyiz.

Müslümanlar olarak rabbimizin de emrettiği gibi ümitvar olmalıyız, mücadele sorumluluğumuzda karamsarlık ve ye’se kapılmamalıyız.’’şeklinde konuşmasını tamamladı.

Program soru-cevap bölümüyle sona erdi.

amasya-20120319-02.jpg

amasya-20120319-03.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler