Özgür-Der Amasya'dan Karadeniz Gezisi

Özgür-Der Amasya'dan Karadeniz Gezisi

Özgür-Der Amasya Temsilciği, Yeni Açılan Özgür-Der Eynesil (Giresun) Temsilciliği İle Doğu Karadeniz’de Faaliyet Gösteren Bazı İslami Dernekleri Ziyaret Etti.

Özgür-Der Amasya Temsilciliği, yeni açılan Özgür-Der Eynesil (Giresun) Temsilciliğine hayırlı olsun demek ve Doğu Karadeniz’de faaliyet gösteren kardeş derneklerle tanışmak ve istişarelerde bulunmak amacıyla, 8 -9 Aralık Cumartesi ve Pazar günleri Doğu Karadeniz gezisi düzenledi.

Giresun İli Eynesil İlçesinden başlayıp, Artvin İli Hopa İlçesi Kemalpaşa Beldesinde son bulan gezi esnasında, Türkiye – Gürcistan arasında bulunan Sarp Sınır Kapısında da gözlemlerde bulunuldu. Geziye Özgür-Der Amasya Temsilciliğinden Serdal BENLİ, Selami KÜÇÜK, Şenol KÜÇÜK ile Mustafa SİEL katıldı.

8 Aralık Cumartesi Günü Eynesil Özgür-Der Temsilciliğinde, Eynesil Temsilciliği mensuplarıyla beraber kahvaltı esnasında tanışıldı ve faaliyetler hakkında istişarelerde bulunuldu. Bilahare Eynesil Temsilcisi Şükrü UZUN ile temsilcilikten Yılmaz DEDE ve Beytullah GÜDÜK’ünde katılımıyla Doğu Karadeniz gezisine geçildi.

İlk gün, Trabzon İli Şalpazarı İlçesinde bulunan Kur’an Halkası gönülleri ile bir araya gelindi. Tanışma ve çeşitli konularda istişarelerde bulunuldu. Bilahare Trabzon ili Vakfıkebir İlçesine geçilerek, bu ilçede faaliyet gösteren Umran Temsilciliği ziyaret edilip, temsilcilik yetkilileri ile tanışıldı ve istişarelerde bulunuldu. Ardından Trabzon’a geçilerek, Trabzon İHH Derneği yetkilileri ve üniversiteli gençlerle tanışılıp, istişarelerde bulunuldu.

9 Aralık Pazar günü gezi programı, Trabzon’da kendi adını taşıyan parkta medfun bulunan ilk meclis Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey’in mezarının ziyaretiyle başladı. Bilindiği gibi Ali Şükrü Bey, Mustafa Kemal’e olan İslami muhalefetinden dolayı, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı Giresunlu Topal Osman’a gizlice öldürtülmüş, cinayetten sonra bulunan cenazesi Trabzon’a getirilerek, bu günkü medfun bulunduğu yere defnedilmişti.

Bilahare Rize’de faaliyet gösteren Gül Yetiştiren İnsanlar Derneği (Gül-der)  ziyaret edilerek, dernek yetkilileri ile tanışıldı ve istişarelerde bulunuldu. Ardından Rize İli Ardeşen İlçesinde Kuran çalışmalarını devam ettiren kardeşlere ziyaret gerçekleştirildi ve istişarelerde bulunuldu. Son olarak, Arvin İli Hopa İlçesi Kemalpaşa Beldesinde faaliyet gösteren Yeryüzü Kültür Derneği ziyaret edilerek, Dernek Başkanı Bahattin YILMAZ ve dernek yetkilileriyle tanışıldı ve istişarelerde bulunuldu.

Gezide Doğu Karadenizde mevcut durum ve potansiyeli anlaşılmaya, kardeş dernek ve Kur’an öbekleri mensuplarıyla tanışıklık sağlanıp İslami kardeşlik ilişkileri pekiştirilmeye ve karşılıklı işbirliği ve yardımlaşma imkanları ortaya çıkarılmaya; mevcut faaliyetler hakkında karşılıklı istişarelerde bulunulup, deneyim ve tecrübelerden istifade edilmeye çalışıldı.

Netice olarak Şükrü kardeşimiz ve beraberindeki Özgür-Der Eynesil ekibinin doğu Karadenizde geliştirdikleri ilişkiler bizleri çok mutlu etti. Umduğumuzun üzerinde bir potansiyelle karşılaştık. Kardeşlerimizin çaba ve gayretlerinden dolayı tebrik ediyoruz.

amasya-20121210-1.jpg

amasya-20121210-2.jpg

amasya-20121210-3.jpg

amasya-20121210-4.jpg

amasya-20121210-5.jpg

amasya-20121210-6.jpg

amasya-20121210-7.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler