Suriye’ye Yardım Tırı Amasya’dan Yola Çıktı

Suriye’ye Yardım Tırı Amasya’dan Yola Çıktı

Özgür-Der Amasya Temsilciliği ile Hızır-Der’in müştereken düzenledikleri Suriye’li savaş mağdurlarına yardım kampanyası tamamlanarak, toplanan yardım malzemelerinin yüklendiği tır yola çıktı.

Amasya genelinde Özgür-Der Amasya temsilciliği ve Hızır-Der tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bir ay boyunca sürdürülen yardım kampanyası süresince toplanan 22 ton un, 1 ton makarna, 2 ton şeker, 250 adet battaniye, 150 çift ayakkabı, 250 kilo pirinç ve bulgur, 200 takım elbise, 100 kilo sıvı yağ ve 2 koli ilaç bir tıra yüklenerek yola çıktı.

Suriye’li savaş mağdurlarına ulaştırılacak bu yardım malzemeleri, öncelikli olarak i.H.H.’nın (İnsan Hak ve Hürriyetleri insani yardım vakfı) Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki yardım bürolarına buradan da Suriye içindeki yardım sahiplerine ulaştırılacak. Yardım malzemelerinin dağıtımında Özgür-Der Amasya Temsilcisi Serdal BENLİ’de hazır bulunacak.

amasya-20121225-2.jpg

Yardım malzemelerini taşıyan tır yola çıkmadan önce çalışmaları koordine eden dernek yetkilileri tarafından dualarla uğurlandı. Konu ile ilgili olarak yardım kampanyasını organize eden dernek yetkililerince şu açıklamalarda bulunuldu.

SURİYE’Lİ KARDEŞLERİMİZ AÇ VE ÜŞÜYOR!

En asgari İnsani değerlere sahip olmak Dünya’nın başka coğrafyalarında en az bizim çocuğumuz, annemiz, babamız kadar başkalarının da yaşam hakkı olduğuna inanmaktan geçer. Bunun da ötesinde iman ettiğimiz Kur’an’ı Kerimde Rabbimiz kim bir insanı haksız yere öldürürse tüm insanlığı öldürmüş buyurarak masum bir can’ın ne kadar değerli olduğunu bildirmektedir.

Kanıksamak, duyarsızlaşmak, görmezden gelmek, kendisinden başkasını düşünmemek insanın değil beşerin yapabileceği bir davranıştır. Beşerin insan olabilmesinin sırrı da peygamber efendimizin (s.a.v) buyurduğu gibi kişi kendisi için istediğini Mümin kardeşi içinde istemedikçe cennete giremez hadisinde açıklığa kavuşmakta. Modern hayat denilen yaşam biçimi bireyi, aileyi, toplumu ve ümmeti atom parçalarına kadar ayırıp insanları ait olduğu yüce değerlere yabancılaştıran Man kurtlar haline dönüştürdüğüne yakından şahit olmaktayız.

Kardeş olmak, bir olmak, ümmet olmak yüreğindeki tüm sınırları aşıp en uzak coğrafyaları yakınında hissetmek, yere düşen her canı kendi canından bir parça bilmektir.

Kardeş olmak açlıktan uyuyamayan küçük çocukların uykunuzu kaçırması demek, kardeş olmak koynundaki bir aylık bebeği katledilen annenin feryadının nefesinizin boğazınıza düğümlenmesi demek, kardeş olmak eşinin ırzına geçilen babanın çaresizliğinin yüreğinizi paramparça ederek o insanların ıstıraplarını iliklerinize kadar hissetmeniz demektir.

Kardeş olmak sıcak yuvanızda çocuğunuza her baktığınızda günahsız bebeklerin parçalanmış bedenleri aklınıza gelip kendi çocuğunuzu okşamaya ellerinizin uzanamamasıdır.

Kardeş olmak çağın firavunlarına, nemrutlarına karşı Musalar, İbrahimler olmayı gerektirir. Zulme, tuğyana, zalime karşı kurşundan kaynatılmış bir duvar gibi set olmayı gerektirir.

Kardeş olmak unutmamak, kanıksamamaktır! Dün Bosna’yı, Çeçenistan’ı, Hama’yı, Halepçe’yi. Bugün Suriye’yi, Filistin’i, Burma’yı

Yirmi iki aydır Suriye’de Esad zalimi kırk beş binden fazla insanı katletti. Yüz elli binden fazla kişi zindanlarda işkence altında, beş yüz binden fazla kişi başka ülkelerde mülteci olarak yaşamlarını sürdürmeye çalışırken ülke tam anlamıyla açık cezaevi konumunda. Her türlü zorbalığa karşı tüm Dünya’nın gözü önünde Müslüman olarak onurları ile yaşam mücadelesi veren Suriyeli kardeşlerimizin direnişi Allah’ın izniyle zafere ulaşacaktır inşaallah. Kardeşlerimiz kendi imtihanlarını canlarını ortaya koyarak veriyorlar. Suriye aynasında biz kendi gerçekliğimizi görüp imtihanımızı verebilecek miyiz? Bize Allah yeter ondan başka yardımcımız yok diyerek direnen Suriye halkı hak-batıl mücadelesinde tarafını hakkın yanında yer alarak baştan kazandılar . Kaybedecekleri neleri varsa kaybederek kazandılar. Canlarını en kutlu yolda Allah’a adadılar. Dinini, namusunu, canını korumak için mücadele eden bir topluluğu kim yenebilir ki?

Dünya hayatında irademizle yaptığımız her türlü düşünceden, davranıştan hesaba çekileceğimize inan Müslümanlar olarak Suriye sınavında haktan yana mı? Batıldan yana mı? Mazlumdan yana mı? Zalimden yana mı? aldığımız tavırla bir gün mutlaka hesap vereceğiz. Allah katında hesap verilecek bir yaşam sürebilmek, haktan yana mazlumun yanında yer aldığımızı ‘inananlar kardeştir’ ayetinin sorumluluğu bilinciyle Amasya genelinde Özgür-Der Amasya temsilciliği ve Hızır-Der olarak bir ay boyunca sürdürdüğümüz Suriye’ye yardım kampanyamız sona erdi. Kampanya süresince topladığımız yardımlar kardeşlerimize ulaştırılmak üzere öncelikli olarak i.H.H.’nın (İnsan hak ve hürriyetleri İnsani yardım vakfı) Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki yardım bürolarına buradan da Suriye içindeki yardım sahiplerine ulaştırılacaktır.

Kampanyamıza ayni ve nakdi yardımda bulunan Amasya, Merzifon, Suluova, Gümüşhacıköy, Erbaa, Lâdik ‘li işadamlarına ve hayırseverlere teşekkür eder. Rabbimiz yaptıkları yardımları kendi katında hayırlı kılar inşaallah…

amasya-20121225-1.jpg

amasya-20121225-3.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler