“28 Şubat Ne Zaman Son Bulacak!”

“28 Şubat Ne Zaman Son Bulacak!”

Ankara’daki STK’lar ve 28 Şubat mağdurlarının yakınları bir basın açıklaması düzenleyerek 28 Şubat darbesinin mahkumlarının mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini istedi.

21.02.2018 Çarşamba günü saat 12.30 da Mazlum-Der Ankara şubesi organizasyonunda Mazlum-Der dernek salonunda aralarında Özgür-Der Ankara Şubesinin de bulunduğu birçok Sivil Toplum Kuruluşunun katılımıyla "28 Şubat Mahkumlarına Yeniden yargılama yolu açılarak serbest bırakılsın" konulu bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına Sivas Davası mahkumlarından Cafer Tayyar SOYKÖK'ün oğlu Feyzullah SOYKÖK, İBDA-C davası mahkumlarından Sebahattin ARSLAN'ın annesi Kıymet ARSLAN, Hizbuttahrir davası mahkumlarından Yılmaz ÇELİK'in oğlu Sefa ÇELİK ve yine Hizbuttahrir davası mahkumlarından Kurtuluş SEVİNÇ'in eşi Müzeyyen SEVİNÇ davetli olarak katıldılar.

ankara-20180221-01.jpg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

28 ŞUBAT NE ZAMAN SON BULACAK

Yedinci haftasında Şubelerimizle, bu talebimize destek veren bütün kişi ve kurumlarla " 28 Şubat Mahkumları Serbest Bırakılsın " demeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta başta Bolu Cezaevi olmak üzere Diyarbakır, Batman ve Sivas Cezaevlerinin önünde hemen her çevreden geniş bir katılımla dillendirdiğimiz bu talebimiz Maalesef bu güne kadar somut bir karşılık bulmadı.

Tek bir kanun maddesi ile çözülebilecek bir meselenin akıl ve vicdan sınırlarını zorlayacak derecede ihmal edilmesi, çelişki üstüne çelişki üreten yargının günahlarının görmezden gelinmesi, hayatı çalınan insanların ve ailelerinin yaşadıklarına duyarsızlık bu kadar açıkken artık bu konuda ne diyeceğimizi bilemez durumdayız.

28 Şubat'a darbe, yargılamalara brifingli yargılamalar dedikten sonra bu yargılamalar neticesinde verilen siyasi kararlara meşru kararlar muamelesi yapmak çelişkiden öte bir anlam ifade etmemektedir. Açıktır ki infazlar tamamlandıktan sonra gelecek bir yeniden yargılama düzenlemesinin ya da iade-i itibarın 30 Yılını cezaevinde geçiren insanlar açısından hiçbir şey ifade etmeyecektir. Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorunun hemen şimdi çözülmesi gerekmektedir. Mazlumder ve katkı veren Sivil Toplum Kuruluşları olarak bıkmadan ve usanmadan,

28 Şubat Siyasi Kararları iptal edilsin!

28 Şubat Mahkumları derhal serbest bırakılsın! Talebimizi tekrar ediyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Haberler