Türk Arap İlişkileri Merkezi'nden Ankara Özgür-Der'e Ziyaret

Türk Arap İlişkileri Merkezi'nden Ankara Özgür-Der'e Ziyaret

Türk Arap İlişkileri Merkezi'nden bir heyet, Özgür-Der Ankara Şubesi'ni ziyaret etti.

Merkezi İstanbul'da bulunan Türk Arap İlişkileri Merkezi Yönetim Kurulu BaşkanıMünir Said, beraberindeki bir heyet ile Özgür-Der Ankara Şubemizi ziyaret ettiler. Heyet, Dernek Başkanımız Abdurrahman Çeliker ve diğer dernek Üyeleri tarafından karşılandı.

Türk Arap İlişkileri Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Münir Said, ziyaretlerinin amacı ile ilgili bilgi vererek Türkiye Cumhuriyeti ile Arap Ülkeleri arasında öteden beri süregelen olumlu ilişkiler olduğunu, bu ilişkilerin özellikle Recep Tayyip Erdoğan'ın başında bulunduğu hükümetler döneminde olumlu yönde bir ivme kazandığını ifade ederek bundan duyulan memnuniyetlerini ifade etti.

Türkiye'nin, Filistin başta olmak üzere Arap dünyasındaki özgürlük hareketlerine olumlu yaklaşımı, despot idarecilere karşı takındığı sağlam tutumu, Arap dünyasında olumlu bir yankı bulmuş ve önemli bir imaj oluşturmuştur dedi.

Münir Said, devletler düzeyinde olan ilişkilerin halkalar düzeyinde bir ivme kazanmasında Sivil Kuruluşlara önemli sorumluluklar düştüğünü, bu çerçevede sivil toplum kuruluşlarıyla bir diyalog süreci başlattıklarını, Türkiye'de sivil alanda  faaliyet gösteren Dernek, Vakıf ve benzeri organizasyonlarla görüşerek bilgi alışverişinde bulunmayı amaçladıklarını ifade etti.

Kendisi de bir Filistinli olan Münir Said, Filistin davasına, Türkiye Hükümeti'nin ve halkının gerek maddi ve gerekse manevi anlamda Arap ülkelerinin de ötesinde destek verdiğini, Bu meyanda Özgür-Der'in,  gerek eylemleriyle, ve gerekse basın açıklamaları yaparak Filistin davasının haklılığını kamuoyuna mal etme çabalarını takdirle karşıladıklarını, bu duyarlılığın devam edeceğine inandıklarını ve bu desteğin Filistin Halkını İsrail'in zulümlerine karşı direniş göstermekte daha da güçlü kıldığını ifade etti.

Münir Said, Müslümanların kardeş olduklarını, bu kardeşliği daha da güçlendirmek için karşılıklı iletişimi  geliştirmenin önemli olduğunu, bu ziyaretlerin bu amaca hizmet edeceği inancında olduklarını belirterek sözü Özgür-Der Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Çeliker'e bıraktı.

Özgür-Der Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Çeliker sözlerine, " Biz Filistin'i kendi evimiz, Mescid-i Aksa'yı kendi mabedimiz, Filistin halkını da kendi öz kardeşlerimiz olarak değerlendiriyoruz. Filistin davasına bu sorumluluk inancıyla sahip çıkıyor ve destekliyoruz. Biz Filistin'in haklı davasının arkasında olduğumuz gibi Suriye, Libya, Tunus, Mısır, Arakan, Afganistan ve Türkmenistan'daki Müslümanların haklı mücadelelerini kendi öz mücadelemiz olarak biliyor ve arkasında duruyor destekliyoruz. Suriye Mısır Filistin Libya, Tunus ve dünyanın diğer bölgelerindeki İslami mücadeleler bizim için birer okuldur ve biz bu okulların bize çok şey öğrettiğini ifade etmek durumundayız. Siyonist güçler tarafından atılan bombalarda yaralanan bir çocuğun kendisine bir soru yöneltildiğinde verdiği " Şam'ın kurtuluşu bizim kurtuluşumuzdur" şeklindeki cevabı bu okulların önemini çok çarpıcı bir şekilde ortaya koymuştur. bu mesaj çok güçlü bir mesajdır. Biz bu cevaptan  bu okulların ne kadar olduğunu öğrendik. 

Abdurrahman Çeliker, Müslümanlar arası diyalogun sıradan, rutin diyaloglar çerçevesinde olmaması, bu diyalogların Müslümanları fikirsel, siyasal, kültürel ve sosyal alanda bir noktada buluşturan ve kucaklayan düzeyde bir diyalog olması gerektiğini vurgulayarak önemine işaret etti.

Abdurrahman Çeliker, Yaralı olarak Türkiye'ye getirilen Filistinliler ile ilgili dernek olarak yaptıkları çalışmalardan da söz ederek, hastanelerde kendilerini ziyaret ettiklerini, Filistinli Yaralıların Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin kendilerine sahip çıkarak özel gayretlerle Türkiye'ye getirip tedavilerini yaptırdığına karşılık teşekkür etmek için yaptıkları basın açıklaması organizasyonunu Özgür-Der  olarak üstlendiklerini, yine hastanelerde yatan Filistinli kardeşlerimizin maddi anlamda ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Konuşmasını, kardeşlik diyaloglarının önemine vurgu yaparak kendilerini ziyaret ettikleri için gelen heyete teşekkür ederek bitirdi.

ozgurder_ankara++.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler