Bağcılar’da “İslami Şahsiyet” Konuşuldu

Bağcılar’da “İslami Şahsiyet” Konuşuldu

Bağcılar Özgür-Der Temsilciliğinde bur hafta İslami şahsiyetin oluşmasında talim ve örneklik sorumluluğu başlıklı bir panel düzenlendi. Panelin konuşmacıları Hüseyin Vural ve Cuma Altun idi. Panelin oturum başkanlığı ise Murat Bilaloğlu tarafından yerine getirildi.

Batının oluşturduğu sanayi devrimine kadar daha basit, daha yavaş ve insan ilişkilerinin daha dolaysız olduğu bir hayat yaşayan insanlık fabrika tarzı iş yapılanmalarının şehirlerde yaygınlaşmasıyla daha hızlı, daha kompleks ve ilişkilerin dolaylı hale geldiği bir durumla karşı karşıya gelmiştir. Şehirleşmenin kaçınılmaz sonucu olarak ortaya çıkan eğitim kurumları, zorunlu askerlik uygulamaları ve insanların birlikte zaman geçirdikleri mekânlar insanı şekillendiren kurumlar olarak ortaya çıkmışlardır. Bugün gelinen nokta ise sosyolog Mc Luhan'ın ifadesiyle dünyanın küresel bir köy haline gelmiş olmasıdır. Küreselleşmenin zamansal ve mekânsal olarak insanları birbirine daha kolay ulaşabilir ve hayatı daha konforlu yapmasının yanında, insanı ve hayatı ifsat etme sürecini daha geniş kitlelere yaydığını akıldan çıkarmamak gerekir. Televizyon, internet, cep telefonları ve diğer teknolojik araçlar bu ifsatta önemli bir işlev görmektedirler. Bu vasatta İslami şahsiyetin oluşturulması bu ifsadı ortadan kaldıracak, ıslah'ı tesis edecek bir sonuca götürecektir. Batının öncülük ettiği bu ifsat sürecine birde Müslümanların içerisinde yaşadıkları sistemlerin eşlik etmesi ifsadı daha da katmerleştirmektedir. Özgür-Der Bağcılar Temsilciliği bu önemli konuyu bu haftaki panelinde ele aldı. İslami şahsiyetin oluşmasında talim ve örneklik sorumluluğu konulu panel 21 Kasım sabahı dernek binasında gerçekleştirildi. Panelin konuşmacıları Hüseyin Vural ve Cuma Altun idi. Panelin oturum başkanlığı ise Murat Bilaloğlu tarafından yerine getirildi.

Hüseyin Vural talimi kavramını alıştırma yapmak, bilinenin uygulanması olarak tanımladığı konuşmasında İslam inancının kaynağının ve ölçüsünün Kuran'a dayandığını ve bu inancın bilgi düzeyinde kalan bir akide değil toplumsal yaşamda şahitlik oluşturacak itikadi tavır ve kabulleri gerekli kıldığını dillendirdi. İslami şahsiyetin oluşturulmasında istişare mekanizmaların önemli olduğunu belirten Vural ancak bu şekilde ifsadın engellenebileceğini ifade etti.

Panelin ikinci konuşmacısı Cuma Altun ise konuşmasında İslami şahsiyetin oluşturulmasında ailenin önemine vurgu yaptı ve çocukların ailede bu eğimi almaya başlamaları gerektiğini ifade etti. Bu eğitimde çocuklara hem eski zamanlarda yaşamış hem de günümüzde yaşayan İslami şahsiyetlerin hayatlarının örnek olarak anlatılması gerektiğini belirtti. Altun İslami şahsiyetin oluşturulmasında bilgi, hikmet ve takvanın önemli unsurlar olduğunu vurguladı.

Panel programı dinleyicilerin soru ve katkılarıyla sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler