Bartın’da anneler Gazze için nöbette

Bartın’da anneler Gazze için nöbette

Bartın Cumhuriyet Meydanı, üç gün boyunca Filistin halkına duyulan dayanışmanın ve umudun merkezi oldu.

"Bartın Sivil İrade Platformu"nun öncülüğünde, 2-3-4 Haziran tarihlerinde "BARTIN ANNELERİ - GAZZE NÖBETİ" temalı bir oturma eylemi gerçekleştirildi.

bartin-20240606-01.jpg

Sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine kadar, anneler, kadınlar ve çocuklar, Gazze'deki zulme karşı sessiz kalmamak için bir araya geldi. Etkinlik alanında, İsrail'in Gazze'deki işgalinin ve soykırımın acımasızlığını gözler önüne seren fotoğraflar sergilendi. Türk ve Filistin bayrakları altında, ezgi ve şiirlerle yürekler sızlatılırken, çocuklar da Filistin temalı boyama etkinlikleriyle bu dramatik olaya dikkat çektiler.

bartin-20240606-02.jpg

Ziyaretçiler, "Filistin İçin Bir Not Bırak" defterine duygularını ve düşüncelerini yazarak Filistin halkına desteklerini ifade ettiler. Yüzlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında her akşam Şadırvan Camii'nde kılınan namaz sonrasında okunan "Kunut Duası" okundu.

bartin-20240606-03.jpg

Etkinliği ziyaret eden Bartın Valisi Dr. Nurtaç ARSLAN, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk KAYNAK, İl Emniyet Müdürü Ünsal HAYAL, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halis AYDEMİR, İslami İlimler Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Erol KIRDAR, İl Müftüsü Ömer KESKİN, İl Milli Eğitim Müdürü Ramazan AŞCI ve İl Müdürleri ile vatandaşlar da desteklerini bildirdiler.

bartin-20240606-04.jpg

Son gün saat 19.00 da yapılan basın açıklaması ile etkinlik sona erdi.

Bartın Anneleri adına Funda NAKİBOĞLU tarafından yapılan basın açıklamasında aşağıdaki konulara değinildi:

bartin-20240606-05.jpg

“7 Ekim 2023 tarihinden bu yana sekiz aydır Gazze'den gelen yürek burkan haberlerle sarsılıyoruz. Kendi topraklarında barış ve huzurdan başka bir şey istemeyen Filistinli kardeşlerimiz, İsrail'in acımasız saldırılarıyla katlediliyor.

bartin-20240606-06.jpg

Masum çocuklar, kadınlar, yaşlılar, siviller... Her gün yeni bir katliam haberiyle sarsılıyor, insanlığın bu vahşete sessiz kalışını dehşetle izliyoruz.

bartin-20240606-07.jpg

Biz, Bartın Anneleri olarak, annelik duygularımızla haykırıyoruz: Gazze'de yaşananlar bir insanlık suçudur!

bartin-20240606-08.jpg

Çocuklarımızın cansız bedenlerini kucağında ağlayan annelerin feryatları vicdanlarda yankılanmalıdır. Onların bu haklı çığlığına kulak tıkamak, insanlıktan nasibini almamış olmaktır.

bartin-20240606-09.jpg

İlk kıblemiz Mescid-i Aksa'nın, Kudüs'ün ve Gazze'nin uğradığı bu zulüm karşısında sessiz kalamayız. Şehit düşen kardeşlerimizi, gözü yaşlı anneleri, babaları, masum yavrularımızı unutmayacağız.

Filistinli kardeşlerimiz sadece kendi toprakları için değil tüm İslam coğrafyası için bedel ödüyor. Bizler, işgalci İsrail'i lanetlemek, Filistin halkının haklı davasına destek olmak için buradayız!

bartin-20240606-10.jpg

Gazze'de bir soykırım yaşanıyor! Hastaneler, okullar, camiler bombalanıyor. Dünya ise bu katliamı sessizce izliyor. ABD ve Avrupa, sözde medeniyetiyle bu vahşete seyirci kalıyor. İslam ülkeleri ise yetersiz tepkilerle yetiniyor. İnsan Hakları Örgütleri üç maymunu oynuyor.

Hiçbir güç, İsrail'in insanlık dışı uygulamalarını ve işgal politikasını meşrulaştıramayacaktır. Bu vesileyle Bartın Anneleri olarak işgal altında yaşayan Gazze’nin ve Hamas’ın onurlu mücadelesinin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Filistin halkının acılarını yüreklerimizde hissediyoruz.

bartin-20240606-11.jpg

Bizler, bu meydandan tüm dünyaya sesleniyoruz: Gazze'deki katliamı durdurun! Masum insanların yaşama hakkını korumak insanlık görevidir. Bunun için acilen harekete geçilmelidir.

Filistin'de kalıcı barışın tesisi için İsrail'in hukuksuz işgaline son verilmeli, Filistinlilerin kendi topraklarında özgürce ve onurlu bir şekilde yaşamaları sağlanmalıdır. Uluslararası toplum bu konuda üzerine düşeni yapmalı ve İsrail'e gerekli yaptırımları uygulamalıdır.

bartin-20240606-12.jpg

Burada İsrail'in Gazze'deki sivil halka yönelik sistematik ve yaygın biçimde gerçekleştirdiği soykırım ve savaş suçu teşkil eden saldırılarını bir kez daha telin ediyor, bu vahşetin sona erdirilmesi ve terör devleti İsrail'in işgal ettiği topraklardan geri çekilmesinin sağlanması amacıyla gerekli adımların atılması için tüm ilgilileri göreve davet ediyor, İsrail'in aleyhinde verilecek olan uluslararası yargı kararlarının uygulanmasının ve uluslararası hukuka riayet edilmesinin gereğini hatırlatıyoruz.

Unutmayalım ki, zulüm kimden gelirse gelsin, kime yapılırsa yapılsın karşısında durmak insanlık görevidir. Sessiz kalan zulme ortak olur.

bartin-20240606-13.jpg

Bartın Anneleri olarak mazlumun yanında olmaya, bu insanlık dışı zulme karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Bir dayanışma ve mücadele ruhuyla, Aksa'nın bahçesinde, özgür Filistinli kardeşlerimizle kucaklaşacağımız güne kadar  yılmadan, yorulmadan yürümeye devam edeceğiz. Bu kutlu yürüyüşte bizlere destek veren, sesimize ses olan tüm Bartın halkına, yetkililere ve basın mensuplarına teşekkür ederiz.

İnanıyoruz ki, Filistin bir gün özgürlüğüne kavuşacak, İslam dünyasındaki bu acılar dinecektir. Zafer yakındır ve zafer inananlarındır.

Önceki ve Sonraki Haberler