Bartın’da Filistin ve Gazze halkıyla dayanışma mitingi düzenlendi

Bartın’da Filistin ve Gazze halkıyla dayanışma mitingi düzenlendi

Bartın’da “Filistin ve Gazze Halkıyla Dayanışma Mitingi” düzenlendi. Bartınlı İslami kuruluşlar olan; STK’lar ve İslami çevrelerce düzenlenen mitinge kalabalık halk topluluğu iştirak etti.

Cumhuriyet Meydanında buluşan eylemciler, programlarına Kuran-ı Kerim’den ayetler okuyarak başladılar.

 

Bartınlı İslami Kuruluşlar adına Nihat YALÇIN, “bu meydanda Gazzeli kardeşlerimizin sesi olmak ve Aksa Direnişini selamlamak için toplandık. Rabbimiz Kuran-ı Kerim’de, “zalimlere meyletmeyin, Müslüman kardeşleriniz ve insanlık zulüm altında iken sessiz ve pasif davranmayın, zulme uğrayan kardeşlerinize yardım edin” buyurmaktadır. Nisa Suresi 75. Ayette “Rabbimiz bizi halkı zalim olan bu halktan kurtar, bize katından yardımcı gönder diyen erkekler, kadınlar, çocuklar, zayıf bırakılmış hastalar için niçin savaşmıyorsunuz?” buyrulmaktadır. Bütün Müslümanların zalim, katil İsrail’in işlemiş olduğu zulme karşı çıkması büyük bir sorumluluktur.  Bizler İslami çevreler olarak Hakka ve adalete olan tanıklığımız ve Rabbimize yönelttiğimiz kulluğumuz gereği zulme sessiz kalamayacağımızı bütün dünyaya haykırmak için bu meydanda toplandık ve buradan Bartın halkı olarak  yürüyüş düzenleyeceğiz,  bildiri okuyacağız ve sonra Arap Camii’nin önünde dua edeceğiz” şeklinde kısa bir konuşma yaptı. Basın bildirisini  okuması için sözü Aydın KULOĞLU’na verdi.

bartin-20231224-01.jpg

bartin-20231224-02.jpg

bartin-20231224-04.jpg

bartin-20231224-05.jpg

bartin-20231224-06.jpg

bartin-20231224-07.jpg

bartin-20231224-08.jpg

Kuloğlu konuşmasında şunları belirtti:

“Filistin’e selam olsun, Gazze’ye selam olsun, Hamas’lı kardeşlerimize selam olsun, İzzettin Kassam Tugayları mensubu yiğit mücahitlere selam olsun. Ve kardeşlerinin maruz kaldığı zulme sessiz kalmayan siz kardeşlerimize selam olsun.

İki ayı aşkın zamandır bütün dünya olarak Siyonist çetenin Gazze'de işlediği katliama, müminlerin direnişine, 'Medeniyet' denilen küresel ifsad mekanizmasının nasıl bir tuğyan olduğuna şahitlik ediyoruz.

Gazze halkı bu direnişle bütün dünyaya Allah'a boyun eğenlerin ne kadar aziz olduğunu kanıtladı. Dünyaya dalıp giden herkesi kendine getiren Gazze halkı ve mücahitler herkes için çok büyük bir örneklik inşa ettiler ve binlerce insanın İslam’a bakışını değiştirdiler. Allah onlardan razı olsun.

Gazze sayesinde gündelik şikâyetlerimizin hepsini unuttuk ve genciyle yaşlısıyla ümmet bilincini diri tutmanın öneminin şuuruna vardık.

Siyonistlerin her türlü imkânına rağmen Gazze’li mücahitlerin direnişi Allah’ın izniyle kazanacaktır. Bunu Afganistan’da gördük Filistin’de de göreceğiz inşallah. İki aylık süreç direnenlerin cesaretinin zalimlerin korkulu rüyası olduğunun delilidir. İşgalciler her zulmü işlediler ancak hiçbir şey elde edemediler. Pazarlık yok dediler esir takasına mecbur kaldılar, Hamas’ı yok edeceğiz dediler ama kendileri rezil oldular.

‘Eylem yapıyorsunuz da ne oluyor?’ diyenler bizim mümin olduğumuzu ve kardeşlerimizi yalnız bırakmamak için toplandığımızı unutuyorlar. Bunu ilan etmek mazlumlar için sokaklarda olup onların mücadelesini gündemleştirmek azımsanmaması gereken bir şeydir. Allah için yaptığımız her şey rabbimiz tarafından görülüyor. Allah amellerimizi bereketlendirsin. Ümitsizliğe kapılmayalım, direniş için haykırmaya devam edelim. Siyonistlerin zulmü emperyalistler tarafından destekleniyor. Biz de emperyalistlerin ürünlerini boykot etmeye devam edelim. Zulmü, katliamı kanıksamayalım. En azından sokaklardaki eylemlerimize devam edelim.

Limanlarımızdan da terör örgütü İsrail mallarının ticareti durdurulmalıdır.

İşgalciler ve destekçileri Gazze’yi yerle bir etmek için her türlü yolu kullandılar.. Tüm bu zorluklara rağmen direnişten bir an bile geri durmayan Gazze, Müslümanların onuru dünyanın ise vicdanıdır!

Peki, bu zulüm karşısında Gazze bizden ne istiyor? Gazze’nin bizden üç isteği var:

1-Dua edin.2-Gösteriler yapın, pes etmeyin ve bu zulmü herkese ilan edin.

3-Boykotu yaygınlaştırın ve Siyonistlerin mallarını tüketmeyin!

Gazze’deki katliamı dünyaya duyurmak zulme engel olmanın önemli bir yoludur. Gazze’nin halklardan isteği buyken devletlerden ise; gıda, ilaç ve su istiyorlar, insani yardım talep ediyorlar. Siyonistlerle ilişkilerin kesilmesi ve işgal rejiminin gayrı meşru bir yapılanma olduğunun tüm platformlarda haykırılması gerekmektedir.

Ne mutlu adaleti ayakta tutarak Gazze direnişine selam verenlere. Bugün Gazze bir vicdan çığlığı haline gelerek küresel bir direniş metoduna dönüşmüştür. Yıkıntılar arasındaki Gazze, insanlığı kendine getirerek ayağa kaldırıyor!

İlk kıblemiz olan Mescid-i Aksa'nın yıkılmasına razı olamayız. İşte bu sebeple Filistinliler 7 Ekim’de yeni bir mücadele safhası başlattılar. Zulme sessiz kalmamak ve Kudüs’ün yalnız olmadığını ilan etmek için Aksa Tufanı gerçekleştirildi. Gazze mücadelesi bütün ümmetin mücadelesidir. Gazze halkı ümmetin temsilcisidir!

Gazze'deki evlerin yarıdan fazlası yerle bir edildi. Ancak direniş bitirilemedi. Zira Gazze halkı sabredip Allah'a güveniyor... Gazze Siyonizm'e mezar olacak!

Allah'ın izniyle zaferin yakın olduğuna inanıyoruz. Zafer Allah’a tevekkül eden ve O’nun yolunda mücadele edenlerin olacaktır.

Değerli Bartın’lı kardeşlerim bugün bu yürüyüşe katılarak ve bu meydana gelerek gösterdiğiniz hassasiyetten dolayı hepinize teşekkür ediyoruz, Allah hepinizden razı olsun. Filistin için yapılacak yardımlara katkımızı esirgemeyelim, İsrail mallarına boykotu gevşetmeyelim.

Allah’a emanet olun.”

Bildirinin okunmasından sonra pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçildi. Eylemde ve yürüyüş esnasında, “Nehirden denize Filistin’e özgürlük, Müslüman zulme boyun eğmez, Kahrolsun İsrail Kahrolsun ABD, Bartın’dan Hamas'a Direnişe Bin Selam, Mescid-i Aksa Onurumuzdur, İnsanlık Onuru Siyonizmi Yenecektir, Yaşasın Aksa Direnişimiz, Müslüman Uyuma Kardeşine Sahip Çık, Gazze Ehli İzzet Ehlidir, Yaşasın Gazze Direnişimiz, Katil İsrail Filistin’den Defol” şeklinde sloganlar atıldı.

Yürüyüş yapan kalabalık Arap Camii’nin önünde buluştu. Burada Diya Makbul isimli Bartın Üniversitesi’nde okuyan Filistinli bir öğrenci konuşma yaptı. Diya Makbul konuşmasında şunları ifade etti: “Selamünaleyküm, Filistinli bir genç olarak şunlar ifade etmek istiyorum. Bu işgalin sadece şimdi değil, yaklaşık 80-90 yıldır süregelmektedir. Emperyalistler tarafından peşkeş çekilen o topraklarla beraber bu zulümatın başladığına değinmek istiyorum. Filistin halkı asla vatanını terk etmeyecek ve bizlerde terk etmeyeceğiz. Çoluk çocuk, genç ihtiyar asla bu direnişi terk etmeyeceğiz. Bu dava Mescid-i Aksa davasıdır, bu dava Filistin davasıdır, bu dava ümmetin biçare bırakılmaya çalışıldığı davadır. Hep beraber Kudüs'te, Filistin halkı ile Ümmet ayağa kalkacak. Bizler dünya halklarının Filistin'in yanında, Gazze’nin yanında, Mescid-i Aksa'nın yanında tavırlarını gördükçe heyecanlanıyoruz. Cesaret alıyoruz. Bu açıklamalar, basın bildirileri, eylemler, gösterilen tavırlar ve boykotlar çok ama çok önemli. Bunların devam etmesi lazım. Bunların sadece şimdi değil, her zaman devam etmesi gerekiyor. Çünkü Siyonist İsrail'in hedefi sadece 7 Ekim ile beraber başlayan bir süreçle tamamlanıp bitmeyecek. Bu devam edecek Çünkü bunun arkasında küresel güçler var. ABD'de bunun devam edeceğini söylüyor. Bütün Kuzey Avrupa bunun arkasında olduğunu söylüyor. Kendi halklarının itirazlarına rağmen bunu söylüyorlar ve kendi senatörlerinden, kendi meclislerinden buna karşı çıkan insanlar olmalarına rağmen söylüyorlar. Biz buna hazırlıklıyız. Biz Filistin halkı olarak asla çözülmeyeceğiz. Bizim irademize engel olmak isteyenler ile mücadele edeceğiz. Bu sefer başlayan bu intifada bütün dünyaya İsrail'in ne menem bir çete Devleti olduğunu, bir İşgalci olduğunu duyurdu. Bütün dünya bunu öğrendi. Herkesin haberi oldu. Avrupa'dan Afrika'ya batıdan doğuya bütün halklar şu anda Allah'ın izniyle Mazlum Filistin halkının yanında.

Planlanan direniş eylemine Selam olsun!

İllüzyon duvarını kıran, yenilmez ordu efsanesini ayaklar altına alan ve korkak sürülerini çiğneyenlere Selam olsun!

Bizler bu konuda çok heyecanlanıyoruz Allah sizlerden razı olsun

Katıldığınız ve dinlediğiniz için çok teşekkür ederim. Allah’ın selamı rahmeti bereketi üzerinize olsun.”

Daha sonra, konuşmaların ardından Gazze halkının direnişini selamlayan ve zalim İsrail’in lanetlendiği sloganlar atan kalabalık dua etti. Akabinde,  yürüyüş eylemi Bartın vaizi Ömer AYDIN’ın yapmış olduğu dua ile son buldu.

Ömer AYDIN hocanın yapmış olduğu dua metni şu şekildedir: “Ey bizleri ve bütün mevcudatı yoktan var eden, varlığından haberdar eden; bize nice nimetler bahşeden, bizi imanla, İslam’la müşerref kılan Rabbimiz!

Senden başka gidecek kapımız, el açacak kimsemiz yok. Bütün acziyetimiz ve çaresizliğimizle sana el açtık, boyun büktük. Rahmetine, mağfiretine, affına sığınıyoruz, dualarımızı sana yöneltiyoruz. Kabul eyle Allah’ım! Ya Rabbi! Hz. Âdem’den Hz. İbrahim’e, Hz. Musa’dan Hz. İsa’ya kadar yeryüzünü şereflendirmiş bütün kutlu nebilere, Kudüs’te ayak izleri olan bütün peygamberlere ve bilhassa Hz. Peygamber (s.a.v)’e sonsuz salat ve selam gönderiyoruz. Haberdar eyle Allah’ım!

Allah’ım! Ürpermeyen kalpten, yaşarmayan gözden, doymayan nefisten ve kabul olunmayan duadan sana sığınıyoruz. Bizleri himaye eyle Allah’ım! Milletimizi ve bütün İslam âlemini her türlü felaket ve tehlikeden muhafaza eyle. Ülkemizi ve İslam beldelerini rahmet, bereket ve inayetinle mamur eyle. Ehli imana, bilâdı İslam’a huzur, emniyet ve güven ihsan eyle Allah’ım!

Allah’ım! Bizleri ayrılıklardan, fitne ve fesattan uzaklaştır. Maddi ve manevi güçlerimizi birleştir. Aramızdaki dayanışmayı güçlendir. Dâhili ve harici düşmanlara karşı bizleri mansur ve muzaffer eyle Allah’ım! Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Rabbimiz! Dünya’nın neresinde olursa olsun ezilen, açlık, kıtlık ve sefalet çeken mazlumlara ve biçarelere yardım eyle. Ya Rabbel Âlemin! Sen, mazlumların yardımcısı, zalimlerin hasmısın. Mahzun ve masum gönülleri her türlü zulüm, bela ve musibetten muhafaza eyle! Zulme uğrayan mazlum ve mağdur Filistinli kardeşlerimizi sahipsiz ve inayetsiz bırakma Allah’ım!

Ya Rabbi! Bugün, Filistin ve Gazze başta olmak üzere yeryüzünün birçok yerinde zulme ve katliamlara maruz kalan; vatanları işgal edilen; camileri harap edilen; hakları, hukukları ihlal edilen bütün kardeşlerimize yardım eyle, bizi de onlara yardımcı eyle, kardeşlerimize en kısa zamanda nusretinle zaferler ihsan eyle Allah’ım! Ya Fettah! İsmi azamın hürmetine, Kâbe-i muazzama hürmetine, kelamın hürmetine, habibin hürmetine ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’yı ve Peygamberler şehri Kudüs’ü, mazlumların yurdu Gazze’yi zalimlerin işgalinden kurtar Allah’ım! Ya Muin! Filistin’de kâfire karşı cihad eden kardeşlerimize yardım eyle Attıklarını isabet ettir.

Habibin Hz. Muhammed’ (sav) e Bedirde, Uhut’ta meleklerden ordular gönderdiğin gibi Filistin’deki kardeşlerimize de görünmez ordularını gönder Allah’ım! Kâbe’yi korumak üzere Ebrehe ordusuna ebabillerini gönderdiğin gibi mescidi Aksa için de ebabillerini gönder Allah’ım. Hz Yunus’u balığın karnından kurtarıp selamete çıkardığın gibi Filistinli kardeşlerimizi de selamete çıkar Allah’ım! Hz İbrahim’i Nemrut’un ateşinden koruduğun gibi mazlum kardeşlerimizi de zalimlerin ateşinden koru Allah’ım!

Hz Muhammed’(sav) i hicret ile zalimlerin pençesinden kurtardığın gibi mücahit kardeşlerimizi de zaferle nusretinle cihat meydanlarından çıkar Allah’ım!O kâfirlere karşı onlara güç, kuvvet, sabır, metanet ihsan eyle.

Ya Kahhar! Dünya sahnesine çıktıkları günden bu yana insanlığın başına bela olmuş Kâfir, zalim, Siyonist, işgalci İsrail’i ve Yahudileri kahru perişan eyle Allah’ım! Yeryüzünden onları ve izlerini tamamen kaldır Allah’ım Müşrik olan ad kavmini fırtına ile helak ettiğin gibi zalim olan İsrail’i ve destekçilerini de helak eyle Allah’ım! Azgın olan Semud kavmini gök gürültüsü ile helak ettiğin gibi işgalci İsrail’i ve destekçilerini helak eyle Allah’ım! İnkâr ve isyanda haddi aşan Lut kavmine gökten azap indirip helak ettiğin gibi demir kubbesine güvenen İsrail’i ve destekçilerini de helak eyle Allah’ım!

İlahlık iddiasıyla Haddi aşmış firavun ve ordusunu denizin dibine batırarak helak ettiğin gibi gemilerine güvenen İsrail’i ve destekçilerini de denizin dibine batırarak helak eyle Allah’ım! Zalimi destekleyende zalimdir. İsrail’i ve onu destekleyenleri yerle yeksan eyle Allah’ım. Rabbimiz! Müslümanlara zulmeden, mazlumların bedduasından sakınmayanları sana havale ediyoruz. Bu hainler ve Din-i Mübin-i İslam’ın düşmanlarını kahru perişan eyle Allah’ım! Her türlü fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı bizlere feraset ve basiret ihsan eyle. Düşmanlar topluluğuna karşı bizlere yardım eyle Allah’ım! Kardeşlerimize yapılan bu zulmün normalleşmemesi ve sıradanlaşmaması için her türlü platformdan yazarak paylaşarak haykırmayı vazife edinenlerden eyle. Allah’ım! Zalim İsrail’e ve yandaşlarına zarar vermek adına başlattığımız boykot hareketini zaferle sonuçlandır. Boykota ebediyyen devam etmeyi nasip eyle. Boykotu dikkate almayan küçük gören gafil Müslümanlara da izan nasip eyle Allah’ım!

Ya Latif! Ümmet-i Muhammed’e birlik ve beraberlik lütfeyle! Ya Hafiz! Nefislerimizin kötü isteklerinden, heveslerimizin peşinde koşmaktan, şeytanın vesvese ve şerrinden sana sığınıyoruz. Bizleri himaye eyle Allah’ım! Rabbimiz! Miracın şehri Kudüs uğruna, yerle bir edilen Gazze uğruna canını feda eden bütün şehitlerimize rahmet eyle, onların ruhlarını şad eyle. Onları Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) ile Bedir ve Uhud şehitleriyle beraber haşreyle; cennet ve cemalinle müşerref eyle Allah’ım! Bu kutsal dava uğrunda gaza edip yaralanan kardeşlerimize acil şifalar ihsan eyle Allah’ım! Geride kalan kederli ailelerine sabırlar ihsan eyle Ülkemizin birlik ve beraberliği, huzur ve barışı için yurt içi ve yurt dışında mücadele eden kahraman ordumuzu, güvenlik mensuplarımızı havada, karada, denizde mansur ve muzaffer eyle Allah’ım!

Dün Irak’ın kuzeyinde terör örgütü saldırısı sonucunda hayatını kaybeden altı kahraman askerimize rahmet eyle. Yaralı olanlara şifalar ihsan eyle. Kederli ailelerine sabır lütfeyle Allah’ım! Ya Rabbi! Bizi, nefsimizi, neslimizi, ahir zaman fitnelerinden koru. Ya Rabbi Müslümanca yaşamayı ve yine Müslümanca ölmeyi bizlere nasip eyle. Ya Rabbi nefsimize, şehvetimize, şeytanımıza galip gelmeyi nasip eyle Ya Kerim! Hakkı hak bilip hakka uymayı batılı batılı bilip batıldan sakınmayı cümlemize ikram eyle

Ey ihtiyaçları gideren, Ey dualara icabet eden, Ey merhametlilerin en merhametlisi olan Rabbimiz! Dualarımızı kabul eyle.  (ÂMİN)

Önceki ve Sonraki Haberler