Bartın’dan Yeni Zelanda’daki Katliamı Telin Eylemi

Bartın’dan Yeni Zelanda’daki Katliamı Telin Eylemi

Bugün "Bartın Sivil İrade Platformu" Bartın'da faaliyet gösteren İslami STK’ların bir araya gelmesiyle Arap Camii önünde ikindi namazını müteakip Yeni Zelanda'daki Mescit katliamını kınayan bir basın açıklaması eylemi gerçekleştirdi.

bartin-20190316-02.jpg

bartin-20190316-01.jpg

bartin-20190316-03.jpg

bartin-20190316-04.jpg

Kalabalık bir topluluğun iştirak ettiği eylemde basın bildirisi okunduktan sonra ölenlerin gıyabında cenaze namazı kılındı ve dua edildi.

Eylemde okunan basın açıklaması metni:

Yeni Zelanda'da Müslümanlara Yapılan Saldırıyı Şiddetle Kınıyoruz!

Bu mübarek günde Yeni Zelanda'daki Müslüman kardeşlerimizden çok acı bir haber geldi! ChristChurch kentinin Hagley Park bölgesinde bulunan en-Nur Camii'ndeki Müslümanlara silahlı saldırganlarca ateş açıldı. Saldırı esnasında camide, cuma namazı için 200 kişi bulunuyordu. Yeni Zelanda Polisi, "Aktif bir tetikçi ile Christ Church'te ciddi bir durum söz konusu. Polis durumu yönetme konusunda tüm kabiliyetiyle yanıt veriyor;  ancak risk ortamı hâlâ son derecede yüksek. Christchurch okulları bir sonraki duyuruya kadar kilitlenecek." ifadelerine yer verdi.

Kamuflaj desenli mont giyen, sarışın bir saldırganın görüntüleri de basına yansıdı. Camiye saldırısı sırasında Facebook'ta canlı yayın başlatan alçak saldırganın görüntülerde camiye girerek cemaati taradığı, bu esnada müzik dinlediği ve 5 silah kullandığı, silahın şarjörünü birçok kez değiştirdiği görülüyor. Len Peneha adlı bir görgü tanığına göre siyah giyinmiş terörist en-Nur Camii'ne girdi, ibadet için içeride bulunanlara ateş açtı, içeride kargaşa yaşandı ve terörist, güvenlik görevlileri gelmeden camiden uzaklaştı. Peneha, camidekilere yardım etmek için girdiği sırada "her yerde ölen insanlar" gördüğünü belirtti. Silah seslerinin, Linwood Mahallesinde bulunan bir camiden daha duyulduğu belirtildi.

Yeni Zelanda'da iki camiyle birlikte Christchurch Hastanesine de saldırıldı. Gerçekten trajik, çok fazla insan etkilendi ve henüz hayatını kaybedenlerin kimlikleri tespit edilemedi. Camilerin etrafına yerleştirilmiş bombalar ve bomba yüklü araçlar bulundu ve Allah'a hamdolsun ki bu bombalar imha edildi.

Alçak terörist, bir de Müslümanları hedef alan 87 sayfalık manifesto yayınladı. Manifestoda Türkiye'den Avrupa'ya giden Müslümanların Avrupa'dan tamamen söküleceği ve İstanbul'daki bütün camilerin yıkılarak, Ayasofya'nın kiliseye çevrileceği ifade edildi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde camilere saldıranlardan birinin Avustralya vatandaşı olduğunu söyledi. Peki, bu saldırganın terörist olarak tanımlanacağını Batılılardan bekleyebilir miyiz? Yoksa onların gözünde teröristler sadece Müslümanlardan mıdır? Daha önce Müslümanlara saldırılar düzenleyenlere nasıl terörist demedilerse saldırganları "ruh hastası" gördülerse bunda da durum farklı olmayacaktır. Batılılar! Bilin ki sizin terör konusundaki ikiyüzlü tavrınızın artık çok iyi biliyoruz! Uyumuyoruz! Farkındayız!

Bugün İslam ümmeti üzerinde oynanan satrancın ne boyutlara vardığının bilincinde olmamız ve zulme, tuğyana karşı dinamizmimizi korumamız kaçınılmazdır. Bu açıdan duyarlılığımızı korumalı ve güçlendirmeliyiz. Gevşeklik gösterirsek Allah'ın yardımını umamaz hale geliriz. Zira Allah'ın yardımı, "kendini olumlu yönde değiştiren" toplumlar için söz konusudur. Şer güçler ittifak halinde İslam beldelerine saldırmaktadır. Eğer bizler bu saldırılara karşı yekvücut olup direnmezsek şeytanın hilesine boyun eğmiş oluruz.

Biz Bartın'daki Müslümanlar olarak "Yeni Zelanda'da Nur Camii'ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyoruz. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz."

Bartın Sivil İrade Platformu

Önceki ve Sonraki Haberler