Başakşehir Özgür-Der Mescit Sohbetleri Sürüyor...

Başakşehir Özgür-Der Mescit Sohbetleri Sürüyor...

Başakşehir Özgür der tarafından düzenlenen mescit sohbetleri sürüyor.

Cumartesi günleri dernek mescidinde sabah namazı sonrası gerçekleştirilen sohbetlerin üçünsünde Müzemmil suresinin 9-20 ayetleri işlendi.

Başladığı ilk günden itibaren ilgiyle takib edilen sohbet programı, toplu kılınan sabah namazı ile başladı. Sonrasında Hasan Uluman, Müzemmil suresinin geçen hafta işlenen bölümüyle ilgili kısa bir özet yaparak giriş yaptığı sunumunu, "hayata her an müdahil olan,kişi ile kalbinin arasına giren ve ona şah damarından daha yakın olan" Allah tasavurunun önemini anlatarak sürdürdü.

Omuzlarına ağır risalet sorumluluğunun yüklendiği nebiye yönelik karalama ve itibarsızlaştırma kampanyalarına karşı sabır tavsiyesiyle birlikte, muhataplarından güzel bir biçimde ayrılmasının emredilmiş olmasının günümüz müminleri açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Uluman, "Bizler bunun üzerinde düşünmeliyiz. Rasul'den (A.S) kendisini yalanlayan,her türlü iftirayı atmaktan çekinmeyen kişilere karşı alması gereken bu tavrı biz bugün müslüman kardeşlerimize gösterebiliyor muyuz! Aynı kıbleye yöneldiğimiz kardeşlerimizle biraraya geldiğimizde karşılıklı ortaya koyduğumuz söylemler ve tavırlar, maalesef tekrar biraraya gelme, yüz yüze bakma imkanı bırakmayacak derecede yaralayıcı ve kırıcı. Oysa ki, rabbimiz Musa (A.S)' ı da firavuna gönderirken üslup konusunda uyarmıştı." dedi.

Son saat ve Kıyamet sahnelerinden de bahseden Uluman, şahitlik kavramı üzerinden sunumuna devam ederek, hayatın her alanında, müminlerin kendi faaliyetlerinde bir mümine yakışan duruş sergilemelerinin önemine işaret ettikten sonra rasullerin, ümmetlerine şahitliğine değindi.

Son olarak, tertil üzere kuran okuyanların Rabbimizin gözetiminde olduğunun altını çizen Uluman, eğitim faaliyetlerinin ancak bilinç ve eylem bütünlüğüne evrilmesiyle değer kazanacağını ifade ederek sunumunu tamamladı.

Sonrasında dernek salonunda hazırlanan kahvaltı sofrasında, tanışma ve muhabbet faslıyla beraber etkinlik sona erdi.

Önceki ve Sonraki Haberler