Başakşehir Özgür-Der’de Gündem Değerlendirmesi Yapıldı

Başakşehir Özgür-Der’de Gündem Değerlendirmesi Yapıldı

Başakşehir Özgür-Der’de aylık olarak düzenlenen Haksöz Dergisi ve Gündem Değerlendirme programının Aralık ayı oturumu 28 Aralık 2017 Perşembe akşamı gerçekleştirildi.

2017-2018 faaliyet takviminde her ayın son Perşembe akşamı düzenlenen programda Haksöz dergisindeki yazıların tanıtımı yapılmaktadır. Görsel sunum eşliğinde gerçekleştirilen tanıtım bölümünün ardında Haksöz dergisinde işlenen dosya konusu kısaca değerlendirilmekte ve ardından davetli konuşmacı sunumunu yapmaktadır.

Aralık 2017 programında Haksöz dergisindeki yazıların kısaca mahiyeti Mehmet Suyuti Dindar tarafından sunuldu. Ardından derginin bu ay inceleme konusu olan İstişare yazıları Abdulaltif Genç tarafından anlatıldı. Ardından dergideki yazılar ve konular ışığında Hamza Türkmen gündemi değerlendirdi.

Hamza Türkmen konuşmasına Türkiye'de dergicilik faaliyetlerinin ve aylık dergi misyonunun nitelikleri üzerine değerlendirmeleri ile başladı. Aylık dergi gündelik yayınlardan farklı olarak düşünülmüş, rafine edilmiş ve istişare edilmiş bilgidir. Bu yüzden misyon ve nitelik açısından farklıdır. Türkiye'de dergicilik faaliyetleri "Düşünce Dergisi" ile başlamıştı. Ancak dergicilik erken dönemlerinde bir çok usuli konu yeterince ele alınmadı. Haksöz dergisinin bu ay konusu olan İstişare konusu da geçmişte dergiler tarafından yeterince değerlendirilmedi. Şura gibi bir çok konu inceleme ve tartışmaları halen devam ediyor.

Dergicilik faaliyetleri gibi Kur'anın evrenselliğini eksen kabul eden yayınlar vahyin bir çok güncel meseleye temas ettiği gibi güncel konuları da ele almak, incelemek zorundadır.

Haksöz dergisinin Aralık 2017 sayısında yer alan yazılar ekseninde 10 Kasım ile değişen yerel siyaset değişimleri ele alındı.

Konuşmada dergideki diğer yazıların da ilintili olarak gündem ekseninde değerlendirmesi yapıldı. Çeviri yazılardan biri olan Hamas konulu yazı da reel siyasetin yükleri altında nasıl davranmamız gerektiği ile ilgili önemli ipuçları sağlıyor.

Değerlendirmeler bu sayının ana konusu olan İstişare'nin önemi ve gerekliliği konusunda odaklanarak devam etti.

Program sunumların ardından soru, cevap ve katılımcıların katkıları ve ikram eşliğinde sohbet ortamında devam etti.

Bu programı ve Başakşehir Özgürder'de gerçekleştirilen diğer programların kayıtlarını şubenin youtube kanalından izleyebilirsiniz. (https://www.youtube.com/ozgurderbasaksehir )

Programın bir sonraki bölümünde Haksöz dergisinin Ocak 2018 sayısının tanıtım ve değerlendirmesi yapılacak. 25 Ocak 2018 Perşembe akşamı 20:30'da gerçekleştirilecek programın konuğu Kenan Alpay olacak.

Programın nihayetinde Başakşehir Özgürder'de gerçekleştirilen faaliyetlerin tanıtımı yapıldı.

Başakşehir Özgürder şubesinde 2017-2018 faaliyet takviminde Ayetler Işığında Hayat, Siyer-i Nebi Sohbetleri, Dergi Okuma ve Gündem Değerlendirme, Sabah Namazı Sohbetleri, Nüzul Sırasına Göre Kur'an Tefsiri başlıklı programlar ortaokul, lise ve üniversite gençleri ile eğitim programları ve etkinlikler gerçekleştiriliyor.

img_7922.jpg

img_7927.jpg

img_7941.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler