Başakşehir’de Mescit Sohbetleri Sürüyor...

Başakşehir’de Mescit Sohbetleri Sürüyor...

Başakşehir Özgür-Der tarafından düzenlenen mescit sohbetleri sürüyor.

Cumartesi günleri dernek mescidinde düzenlenen sohbetlerin üçüncüsü sabah namazını müteakip Hasan Uluman'ın "Kalp Temizliği' konulu sunumuyla devam etti.

Cemaatle kılınan sabah namazı sonrasında, biraraya gelen katılımcıların ilgiyle takip ettiği dersin bu hafta ki konusu 'Kalp Temizliği' oldu.

Şeytani vesvesenin iman amel bütünlüğünü bozarak,"kalbim temiz" söylemiyle insanları aldattığına dikkat çeken Uluman, aslolanın Rabbimizin rızasını kazanacak amelleri çoğaltmak olduğunu vurguladı.

Bu çerçevede "Salih Amel" tanımı da yapan Uluman, "Değerini Allah'tan alan Tevhid ve adalet perspektifine uygun, başkalarını etkileyen her türlü doğru ve yararlı işe Salih Amel denir. Dolayısıyla bizler ancak insanları yaptıkları üzerinden değerlendirebiliriz. Bu bağlamda namaz bile insanı fahşadan ve münkerden korumuyorsa, oruçlarımız yoksulları ve mahrumları gözetecek bir bilince evrilmiyorsa salih amel olarak değer ifade edemezler.

Allah rasulü bedenimizde anatomik olarak değeri hayat ile ölüm kadar belirgin olan et parçasına dikkat çekerek, onun ıslahı bedenin sıhhatine, onu ifsadının bedenin helakine yol açacağını vurguladıktan sonra, işte o kalptir hadisinden yola çıkarak manevi varlığımız içinde akleden kalbimizin sıhhatinin önemini, değerini kavramalıyız. Nasıl ki kalb sıhhatine önem vererek çeşitli testlerden, muayenelerden geçiyorsak, akleden kalbimizin şifa bulması için vahiyle anjiyo olmalıyız." dedi

Sunumunu konuyla alakalı özlü sözlerle zenginleştiren Uluman, kısa bir dua ile sohbetini tamamladı.

Daha sonra dernek salonuna geçilerek tanışma, muhabbet ve kahvaltı faslına geçildi.

Önceki ve Sonraki Haberler