“Gazze’de direniş öğretiyor, özgürleştiriyor!”

“Gazze’de direniş öğretiyor, özgürleştiriyor!”

Haksöz Dergisi’nin Ocak sayısı ve Derginin gündem konusu olan Gazze Direnişi, Başakşehir Özgür-Der'de gerçekleşen Gündem Değerlendirmeleri programında konuşuldu.

Başakşehir Özgür-Der’de  "Gazze'de Direniş Öğretiyor, Özgürleştiriyor" başlıklı aylık gündem değerlendirme konferansı gerçekleşti. Programın moderatörlüğünü Abdullatif Genç yaparken, konuk olarak gazeteci ve yazar Kenan Alpay yer aldı.

Konferansta, Gazze'nin ve İslami direnişin önemi üzerine derinlemesine değerlendirmeler yapıldı. Aylık Haksöz dergisinin Ocak sayısında yer alan Gazze konulu makalelerin incelendiği programda, bölgedeki son gelişmelerin yanı sıra, Türkiye ve İslam dünyasındaki çeşitli siyasi ve sosyal meselelere dair görüşlere de yer verildi.

Kenan Alpay, yaptığı konuşmada Gazze direnişinin İslam dünyası için taşıdığı önemi vurguladı. Alpay, "Gazze, sadece bir direniş örneği değil, aynı zamanda İslam ümmetinin birlik ve beraberliğini pekiştiren bir mektep. Burada yaşanan acılar ve direniş, Müslümanların birlik içinde olmalarının ne kadar hayati olduğunu bizlere hatırlatıyor" dedi.

Alpay, Türkiye'nin Gazze konusunda alabileceği daha aktif roller üzerine de düşüncelerini paylaştı. Gazze'deki durumun sadece bölgesel bir mesele olmadığını, tüm İslam dünyasını ilgilendiren geniş çaplı bir konu olduğunu belirtti. Ayrıca, Türkiye'deki iç politik meseleler ve İslam dünyasındaki diğer olaylara dair eleştirilerini dile getirdi.

Konferansın bir diğer önemli noktası ise, Kemalist ideoloji ve Siyonizm arasındaki benzerliklerin ele alınmasıydı. Alpay, bu iki ideolojinin İslam dünyasındaki etkileri üzerine derinlemesine bir analiz sundu.

Etkinlik, Gazze ve İslam dünyasındaki diğer önemli meselelere dair katılımcıların soruları ve interaktif bir tartışma ile son buldu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=2Maj-cusrjQ&t=51s

 

b23.jpg

b24.jpg

Haber: M. Furkan Gökçe  

Önceki ve Sonraki Haberler