“Lanetli kavim” İsrail

“Lanetli kavim” İsrail

Özgür-Der Başakşehir tarafından düzenlenen 'Fevzi Zülaloğlu ile Ayetler Işığında Hayat' programında, 'Lanetli Kavim' İsrail konusu Kur'an ayetleri ışığında incelendi.

M. Furkan Gökçe  / HAKSÖZ

Özgür-Der Başakşehir tarafından düzenlenen "Fevzi Zülaloğlu ile Ayetler Işığında Hayat" adlı programda "Lanetli Kavim" İsrail, konusu ele alındı. Programda, lanetin nedenleri, sebepleri ve sonuçları Kur'an ayetleri ışığında incelendi. Programda, lanetin bir kavimle sınırlı olmadığı, belli davranışlar ve tercihler sonucunda herhangi bir topluluğun veya bireyin lanete uğrayabileceği vurgulandı.

untitled-4-010.jpg

Programda konuşan Zülaloğlu, "Lanet, Allah'ın rahmetinden uzaklaşmaktır. Lanet, felaket değil, bir tercihtir ve doğuştan gelmez. Bir Yahudi çocuğu Yahudi anne babadan doğdu diye lanetli değildir. Çünkü İslam fıtratına göre her çocuk tertemiz doğar," ifadelerini kullandı. Ayrıca, lanetin sebepleri arasında günahlar, kitaba değil kitabına uydurmak, hududullahı çiğnemek, zulüm ve şirk yapmak gibi davranışların yer aldığına dikkat çekti.

İsrail Devleti'nin 100 yıllık tecrübesinin, adalet üretme yeteneğinin olmadığını ve laneti tercih ettiğini belirten Zülaloğlu, "İsrail Terör devleti, kapitalist dostlarının kendisine sağladığı imkanları ve silahları şiddet ve zulüm üretmek için kullanmıştır," dedi.

Programda, İsrail Devleti'nin Yahudilerin kutsal metinlerinde lanetlenme sebepleri arasında yer alan davranışları sergilediği, bu sebeple kendi metinlerine göre dahi lanetin gerekliliklerini taşıdığı ifade edildi. Zülaloğlu, "Rabbim bizi lanete uğrayacak işlerden muhafaza eylesin. İsrail'e benzemekten, cahiliyeye özenmekten ve müşriklere benzemekten bizi muhafaza eylesin," diye dua etti.

Program, lanet kavramının derinlemesine ele alındığı ve özellikle İsrail Devleti'nin eylemleri üzerinden lanetin nedenleri ve sonuçlarının Kur'an ayetleri ışığında incelendiği bir analizle sona erdi.

Programın tamamı

Önceki ve Sonraki Haberler