Batman Özgür-Der Humus Katliamını Kınadı

Batman Özgür-Der Humus Katliamını Kınadı

Özgür-Der Batman Şubesi yayınladığı basın açıklaması ile Suriye’deki katliamları kınadı.

Özgür-Der Batman Şubesi başkanı Bünyamin Sevim yayınladığı basın açıklaması kınadı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

ESED YÖNETİMİNİN ZULÜMLERİNE DAHA NE KADAR SESSİZ KALINACAKTIR?

Mart 2011 tarihinden bu yana devam etmekte olan Suriye intifadası dün korkunç bir vahşetle karşı karşıya kalarak büyük bir kayıp verdi. Bugüne kadar içinde kadın ve çocukların da olduğu 7000 den fazla insan hayatını kaybetti. Başladığından bu yana Ortadoğu intifadasının Müslüman ülkeler içinde en sahipsiz ve desteksiz kalanı Suriye direnişi olmuştur.

Sahipsiz kalışında başladığı günden bu yana hakkında spekülasyonların ve komplo teorilerinin arkasının kesilmemesi etkili olmuştur. Maalesef bu spekülatif ortama an fazla çanak tutanlar da ne acıdır ki Müslüman kesimdir. Direnen Suriyeli Müslümanların, uğradığı bu korkunç katliamı acaba Müslümanlar olarak bu defa ne tür mazeretlerin arkasına sığınarak izah edeceğiz?

Sadece aramıza çizilen sınırların zulme karşı hassasiyetlerimizde ne tür kırılmalara neden olduğunu Suriye olaylarından sonra bütün acısıyla hissettik. Halkı Müslüman olan ülkelerin arasına emperyalistlerce çizilmiş olan sınırların aslında zihinlerimizde de çizilmiş olduğunu; ümmet arasında asabiyetçi, mezhepçi refleksleri beslediğini ve bunun Allah’ın muradına uygun bir kardeşliği tesis etmemize engel olduğunu son Suriye’deki saldırıların ardından oluşan duyarsızlık atmosferinden de anlaşılmaktadır.

Bölgesel gündemler hiçbir zaman evrensel sorunlara karşı göstermemiz gereken ibadi sorumluluklarımızı ertelememize neden olmamalı. Her sorun, yerel veya evrensel, bizim için ayrı bir sorumluluğu beraberinde getirmektedir.

Bizler Müslümanlar olarak Rabbimiz tarafından kardeşler kılındığımız bilinciyle, Esed yönetimini ve ona sessiz kalan tüm odakları nefretle kınıyoruz. Başta Suriye olmak üzere yeryüzü coğrafyasının tüm mazlumlarının yanında olmamızın, adil şahitliğimizin bir gereği olduğuna inanıyoruz.

Bu vesileyle şehit olan kardeşlerimize Rabbimizden mağfiret; dünya müslümanlarına da vahdet, basiret ve direniş ruhu ihsan etmesini diliyoruz.

Bünyamin SEVİM

Özgür-Der Batman Şubesi 

Önceki ve Sonraki Haberler