Batman Özgür-Der’den Peygamber’i Anlama Programı

Batman Özgür-Der’den Peygamber’i Anlama Programı

Özgür-Der Batman şubesi 20 Nisan’da "Hz. Peygamber (s.a.s)’in Örnekliği" konulu bir konferans düzenledi. Konferansa Batman halkından yoğun bir ilgi vardı. Kürtçe, Arapça ve Türkçe selamlama konuşmalarıyla programa başlandı.

Özgür-Der Batman şubesi 20 Nisan'da "Hz. Peygamber (s.a.s)'in Örnekliği" konulu bir konferans düzenledi. Konferansa Batman halkından yoğun bir ilgi vardı. Kürtçe, Arapça ve Türkçe selamlama konuşmalarıyla programa başlandı. Ardından Metin Yıldırım'ın okuduğu K. Kerim ve mealinden sonra dernek adına Yön. Kur. Üyesi Şefik Sevim kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Peygamber efendimizin modelini günümüze taşımanın yolu, Peygamber tasavvurunun gözden geçirilmesinden geçtiğini, ifrat ve tefrit ölçülerinin dışında Kur'an'da belirtilen ölçülerde olması gerektiğini vurguladı. Modern uygarlığa karşı risalet düşüncesini pratize etmenin yolu, manevi dinamiklerden geçtiğinin altını çizdi.

Yedi yaşındaki Bengisu Ulçay'ın 'Kırk Yaşındasın' şiirini okuması ardından, Ramazan Kayan hoca "Hz. Peygamber'in (s.a.s) örnekliği" konulu konuşmayı yaptı. Hz. Peygamber'in hayatının son günlerinden örnekler vererek, bu günlerden bile dersler çıkarabilirsek, aydınlık yarınların bizlerin olacağını ifade etmesiyle, salonda duygulu bir atmosfer oluştu. Kayan, Resulüllah' (s.a.s)ın son günlerde bile önemsediği namaz (cemaat) infak, cihad, kul hakkı ve sünnet gibi dinamiklerin altını çizdi.

Peygamberi anma etkinliklerinin 'sevgi', 'hoşgörü' ve 'gül Ahmed' tarzı yaklaşımların Peygamberi anlamada eksik kaldığını, asıl olan, bunların ötesinde, kendi sesimizi ona duyurmak değil, O'nun sesine kulak vermek gerektiğini vurguladı. Bu gün Müslümanlar O'nun sesine kulak vermiş olsalardı, Irak'ta beş milyon yetime karşı duyarsızlığımız bu şekilde olur muydu? Bu gün Afrika'da milyonlarca insan açlık ve tedavisizlikten ölür müydü?

Kayan konuşmasına Peygamber ve sahabeden örnekler vererek, konuşmasını sürdürdü.

Konuşmasında vurguladığı bir diğer konu, 'anam babam sana feda olsun' ifadesinin bu gün neye tekabül etmesi gerektiği hususuna değinerek, Peygamberin de zaman zaman sahabesine bu ifadeyi kullandığını söyledi. Peygamber'in söylediği bu ifadenin, bu gün Filistin'de Mescid-i Aksa'nın temellerini sözde Süleyman heykelini bulma iddiasıyla kazıyan Siyonistlere karşı bedenleriyle kalkan olan Filistin'li Müslümanlara tekabül ettiğini söyledi.

Ramazan Kayan'ın konuşmasından sonra Hacer Yavuz 'Sürgün Ülkeden Başkentler Başkentine' şiirini okudu.

Ardından Özgür-Der Müzik grubunun okuduğu ezgilerle program son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler