Batman'da “Adaleti Ayakta Tutmak” Semineri

Batman'da “Adaleti Ayakta Tutmak” Semineri

Özgür-Der Batman Şubesinde Bu Hafta Ayşe Nural Tarafından Nisa Suresi 135. Ayeti Çerçevesinde “Adaleti Ayakta Tutmak” Konulu sunum gerçekleştirildi.

Güneşi, ayı, gökyüzü vb. bütün kainatı oluşturan varlıkların yaratılıştaki ahenk ve düzenliliği bize Allahın adaletinin bir göstergesi olduğuna ve insan ile beraber adaletsizliğin başladığına dikkat çekerek sunumuna başlayan Nural; adaletin kelime ve terim anlamlarını açıklayarak kuranda yaklaşık olarak 30 ayette geçtiğini belirtti.

Adalet çeşitlerini; siyasal alanda adalet, misliyle karşılık vermeye dayalı adalet, beşeri ve sosyal ilişkilerde ilahi hukukun ışığında hareket etmeye dayalı adalet gibi alanlar üzerine yoğunlaştı. Adaletin meşruiyet kaynağının kuran üzerinde olması gerektiğine değindi.

Adaletin anlam örgüsünü daha iyi anlayabilmemiz için "takvim, teadil, vasat, kıst, mizan" gibi kavramlar üzerine yoğunlaştı. Yeryüzünde ilahi adaleti uygulama görevinin müminler için ibadi bir görev olduğu bilinci üzerinde durarak risalet tarihinde ve asrı saadette ki adalete dayalı örneklere yer vererek sunumunu bitirdi.

Haksöz-Haber / Batman

Önceki ve Sonraki Haberler