Batman’da “Kur’an Meali Sınavı” Yapıldı

Batman’da “Kur’an Meali Sınavı” Yapıldı

Özgür-Der Batman Şubesi gençlerin katıldığı “Kuranı Kerim Meali Sınavı” düzenledi.

Batman Özgür-Der’in düzenlediği “Kuranı Kerim Meali Sınavı” 20 Mayıs Pazar günü Batman Lisesinde gerçekleştirildi. Saat 10:00 başlayan sınav saat 12:30 sona erdi.

Sınavda 100 soru soruldu. Sınav sonucunda katılımcılar arasında dereceye girenlere çeşitli ödüller ve kitaplar vaat edildi.

Meal Sınavı için yapılan röportajda Kur’an Meali Sınavını Düzenleme Komisyonu adına Davut Çevik şunları aktardı:

“Kur’an Meali ile ilgili sınavlar son yıllarda yaygınlaştı ve güzel bir geleneğe dönüştü. Gerek Türkiye çapında yapılanlar gerekse yerel bazda ve okullarda yapılan meal sınavları birçok Müslüman’ın belki de ilk defa meal okumasına vesile oldu. Kendisini Müslüman olarak tanımlayan insanların, dinlerinin yegane referans kaynağı olan vahyi, orijinal dilinden çokça okumalarına rağmen anladıkları dilden okumadıkları ya da yeterli ve nitelikli bir okuma yapmadıkları bir vakıa. Bu anlamda bu ve buna benzer hayırlı amaçlara hizmet eden sınavları desteklememiz gerekir. Biz Batman Özgür-der olarak tüm camiamızı içine alacak bir etkinlik yapmaya karar verdik. Amacımız tabi ki Kur’an’ı kardeşlerimizin ve tüm ailelerinin gündemine tekrar sokmaktı. Belki kendileri açısından hepsi Kur’an okuyor, sohbetler, dersler yapıyordu. Ama biz Özgür-der ailesi olarak Kur’an okuma faaliyetini daha keyfiyetli ve disiplinli hale getirebilmek adına bir komisyon kurup bu faaliyeti gerçekleştirdik. Ailelerimiz içerisinde annemizle, babamızla, çocuklarımızla hep beraber bir Kur’an okuma seferberliği başlatmak istedik. Akşamlarımızı modern hayatın getirdiği kirliliklerle değil Rabbimizin vahyiyle ve üstelik tüm aile fertlerinin katılımıyla bir ibadete dönüştürmeyi amaçladık. Gözlemleyebildiğimiz kadarı ile birçok kardeşimiz bunu sağlıklı bir şekilde başarabildi. Ailesinin tüm fertleriyle beraber gününün belli bir vaktinde Kur’an okuyan, ayetler üzerinde tefekkürde bulunan kardeşlerimizin olduğunu görmek bizleri çok memnun etti. Yalnız özeleştiri mahiyetinde şunu da belirtmek gerekir ki yukarıda belirtmiş olduğumuz olumlu tablonun yanında olumsuz bir tablo da var ki o da, sınavı düzenlerken belirlediğimiz amaçlarımızı kardeşlerimizin büyük bölümüne tam olarak yansıtamayışımız. Sınava, sınav öncesi hedeflediğimiz katılımın çok altında bir katılımın gerçekleşmesi bizleri gerçekten üzdü. Belki ilk defa organize etmenin getirdiği sıkıntılarda olabilir ama her ne sebeple olursa olsun yeterince sahiplenilmediğini görmek üzüntü vericiydi. Bu tarz etkinliklerin aidiyet bilincini ve ruhunu kazanmada önemli olduğunu düşünüyoruz. Çocuklarımızla, eşlerimizle ve ailenin varsa diğer fertleriyle nitelikli, Allah rızasını gözeten beraberlikler oluşturabilmenin çok önemli olduğunu, özellikle yaşadığımız çağın örgütlü ifsatlarına direnebilmenin yolunun bu nitelikli birlikteliklerde olduğunun önemini kavramamız gerekir. Evlerimizi Allah’ın ayetlerinin ve hikmetin konuşulduğu mekanlar haline getirmenin vebali hepimizin boynundadır. İnşallah bu ve benzeri faaliyetler gerek Batman’da gerekse diğer illerimizde çoğalır ve Kur’an merkezli bir din anlayışına ve bu anlayışa sahip nesillerin doğmasına vesile olur.”

Sınav çıkışında katılımcılarla yapılan röportajda duygu ve düşünceleri alındı.

Çok güzel bir etkinlik, her yıl düzenlenmesini istiyoruz. Genel olarak sınav soruları güzel hazırlanmıştı. (Cihat Polat)

Bu sınav sayesinde sistemli bir şekilde meal okuma fırsatını yakaladık. Normal zamanlardaki meal okumalarımızın yanında böyle bir sınav heyecanıyla meal okumak bizde ayrı bir heyecan yarattı. Meal sınavının yanı sıra siyer sınavının da yapılmasını istiyoruz. ( Şüheda Çevik)

Bu sınav için yaptığımız detaylı meal okumayla bazı eksiklerimizi fark ettik. Katılımın az olması bizi üzdü. Bu tür etkinliklerde önemli olanın kolektif bir amel çerçevesinde bir birliktelik sağlamaktır. Bu ve benzer etkinliklerin devamını istiyoruz. ( Esma Nur Sevim )

Katılımın az olmasının sebepleri iyi araştırılmalı ve katılımı artırmanın yolları aranmalı. Sembolikte olsa katılım sayısı önemli, bu tür etkinliklerin sahiplenilmesi gerekli. Bunların yanında sınav sorularında fazlaca boşluk doldurmanın var olması katılımcıların ezbere dayalı bir okumaya sevk etmektedir. ( Esen Tunç )

Gayet güzel bir etkinlikti. Sınav için yapılacak yoğun bir okuma fırsatında katılımın az olması düşündürücü. Bu tür etkinlikleri Kuran okumaya sevk eden bir etkinlik olarak görmekteyiz. Bu sınavın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Allah razı olsun. ( İsmail Demir)

batman-20120520-2.jpg

batman-20120520-3.jpg

batman-20120520-4.jpg

batman-20120520-5.jpg

batman-20120520-6.jpg

batman-20120520-7.jpg

batman-20120520-8.jpg

batman-20120520-9.jpg

batman-20120520-10.jpg 

Önceki ve Sonraki Haberler