Batman‘da Ümmet İftarı Etkinliği

Batman‘da Ümmet İftarı Etkinliği

Mısır ve Suriye'de zulme karşı mücadele veren Müslüman kardeşlerimiz ile dayanışma amacıyla birçok ilde olduğu gibi Batman'da da ümmet iftarı yapıldı.

Mısır ve Suriye'de zulme karşı destansı mücadeleler veren Müslüman kardeşlerimiz ile dayanışma amacıyla birçok ilde olduğu gibi Batman'da da ümmet iftarı yapıldı. Batman Özgür Der gençliğinin organize ettiği iftar yoğun ilgi gördü.

Batman'da Atatürk Parkı'nda 15 Temmuz Pazartesi günü Ümmet İftarı yapıldı. Organizasyonu Batman Özgür Der Gençliğinin üstlendiği etkinliğe yerel halktan yoğun ilgi gördü. İftar programına Batman'daki birçok sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Menüsü simit, hurma ve sudan oluşan Ümmet İftarının sunuculuğunu Muhammed BEYDÜZ yaptı. Ardından Ömer Faruk SEVİM  tarafından okunan basın açıklamasında Mısır'daki darbe ve Suriye'de 3 yıldır devam eden Baas diktatörlüğünün zulmü kınandı. Batmanlı Müslümanlar olarak her zaman Mısırlı ve Suriyeli kardeşlerimizin yanında olunacağı ve ümmetin birliği beraberliği vurgusu yapıldı. Ardından Suriye ve Mısır ‘da ki Müslüman kardeşlerimiz için Mahmud BATUK tarafından dua edildi.

Son olarak Atatürk parkında Akşam namazının kılınması ile birlikte Ümmet İftarı sona erdi.

batman-iftar-20130716-01.jpg

batman-iftar-20130716-02.jpg

batman-iftar-20130716-05.jpg

batman-iftar-20130716-06.jpg

batman-iftar-20130716-07.jpg

batman-iftar-20130716-08.jpg

batman-iftar-20130716-09.jpg

Okunan basın açıklaması;

MISIR VE SURİYELİ KARDEŞLERİMİZİN DİRENİŞİNE SELAM OLSUN!

Müslümanların artık zillete ve haksızlığa tahammül göstermediği bir çağdayız. Artık her bir mü’min gemilerini yakmış birer Tarık b.Ziyad  ruhunu taşır oldu bu zamanda. Haksızlığa boyun eğişin, hakkı ve sabrı sinede yaşayışın son bulduğu, sabır ve namazla direnen, kefenleriyle meydanları dolduran mü’minlerin tüm dünyaya onurlu bir cesaretle direndiği bereketli günlerden geçmekteyiz.

2 yılı aşkın bir zamandır ümmetin çocukları tüm dünyanın gözleri önünde Suriye’de birer birer öldürülmektedir. Tüm yalnızlaştırmalara, ithamlara, iftiralara ve karalamalara rağmen Rabblerine dayanarak direnen mümin erkekler ve mümin kadınlar bizlere ders vermektedir. Yüz bin insanın öldürüldüğü bu katliam çetelerine sözümona Müslüman devletlerin de yardım etmesi olayı daha da trajik hale getirmektedir.

Böylesi bir atmosferde ümmetin alnının teriyle ve meşru bir seçimle elde etmiş olduğu kazanımlarımızdan olan Mısır’da, hukuksuzluğun, hainliğin ve tahammülsüzlüğün işletildiği bir senaryo sahneye sokuldu. Ve bu senaryoya yardımcı olanların listesi utanç verici şekilde sözümona Müslüman yönetimlerden de oluşmaktaydı. Bu darbeye demokrasi havarisi olan Batı destek verdiği gibi güya Müslüman yönetimler olan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de acilen darbeyi tebrik edip, maddi desteklerini esirgemeyerek destek vermekten çekinmemişlerdir.

   Musa ile Firavun arasında yaşanan Tevhid ve adalet mücadelesinin devamı bugün onların çocukları arasında yaşanmaktadır. Mısırlı kardeşlerimiz, hukuksuz bir şekilde meşru makamından indirilen Cumhurbaşkanlarının, onun şahsında tüm Mısır’ın geleceğinin takipçisi olmak için günlerdir meydanlarda sabırla ve namazla direnmektedirler. Ramazan ayına girilmesiyle mütevazı iftar sofraları pahasına meydanlardan ayrılmamışlardır. Bizler Kuran ayı olan mübarek Ramazan ayında kardeşlerimizin haklı ve izzetli direnişlerinin yanında olduğumuzu ifade etmek, onlarla atan yüreklerimize tüm dünyayı şahit kılmak için iftarımızı da onların açtığı hurma, simit ve su ile açacağız.

Bugün temsilen bulunduğumuz bu yerde, tüm dualarımız ve desteğimizle bir yanımızın Rabiatul Adeviyye’de, bir yanımızın da Halep’te, Humus’ta olacağını ilan etmek için bulunmaktayız. Kardeşlerimizle atan yüreklerimize ve dilimizdeki dualarımıza şahit ol ya Rabb!

 

Önceki ve Sonraki Haberler