"Gaziantep’teki Katliamı Nefretle Kınıyoruz!"

"Gaziantep’teki Katliamı Nefretle Kınıyoruz!"

Özgür-Der Batman Şubesi 20 Ağustos Pazartesi akşamı Gaziantep’te gerçekleştirilen katliamı gerçekleştirdiği basın açıklaması ile kınadı.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

20 Ağustos akşamı Gaziantep'te gerçekleştirilen patlama sonucu aralarında çocukların da olduğu 9 masum insanın hayatını kaybettiği olay hiç bir şekilde izahı olamayacak bir vahşettir. Mübarek Ramazan bayramının hürmetini dahi yok sayan bu zihniyetin gerçekleştirmiş olduğu ve hiç bir hukuka ve gerekçeye sığdırılamayacak olan bu katliamı nefretle lanetliyoruz.

Bunu gerçekleştiren zihniyetin, masum insanların ve yavruların kanı üzerinden doğrusu nasıl bir hedef ve ideal peşinde neyi inşa etmeye çalıştıklarını merak ediyoruz. Masumların kanını akıtarak elde edilecek hiçbir şey meşru değildir. Bu bağlamda 'Kürt Sorunu' ile 'PKK Sorunu' arasındaki fark göz önünde bulundurularak bu tür provokasyon amaçlı eylemlerle Kürt ve Türk halkı arasındaki nefret tuzağına düşülmeyecektir.

Bu olayda da PKK'nin daha önce defalarca yapmış olduğu gibi eylemde bulunduktan sonra tepkilere göre tavır belirleyerek, eylemi reddetmesi veya üstlenmesi durumunun sinyalleri alınmaktadır. Nitekim bu konuda sicili hiç de temiz olmayan örgütün daha önce Diyarbakır'da dershane önündeki bombalı eylemde, Güngören'de pazar yerinde gerçekleştirilen bombalı eylemde ve Siirt'te genç kızların içinde olduğu aracı taradığı eylemde gerçekleşen sivil ölümlerine kamuoyu tepkisi oluşunca eylemleri ilkin üstlenmemekteydi, ama şartlar olgunlaşınca 'yerel inisiyatiflerin gerçekleştirmiş olduğu eylemler' diyerek işin içinden çıkma yolunu seçmiştir. Şimdilik yapılan ilk açıklamaya göre HPG bu eylemi de üstlenmediğini açıkladı ama bu tür açıklamalar artık hiçbir şey ifade etmemektedir.

Bu olayın faillerinin bulunup, çocuk katillerinin teşhir edilmesi sağlanmalıdır. Hiç bir meşru izahı olamayacak olan bu olayın mağdurlarına Allah'tan rahmet dileyerek, bu kirli ve kuralsız, ahlaksız savaşın son bulması için herkesin sorumluluk alması gerekmektedir.

Özgür-Der Batman Şubesi 

Önceki ve Sonraki Haberler