İşgüzarlık Psikolojisi İle Nereye Kadar?…

İşgüzarlık Psikolojisi İle Nereye Kadar?…

24 Kasım 2008 Salı günü Batman Üniversitesi konferans salonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Öğretmenler Günü törenine başörtülü öğretmenlerin alınmaması üzerine Özgür-Der Batman şubesi yaptığı bir basın açıklaması ile olayı protesto et

Basın açıklamasının tam metni:

 

İşgüzarlık Psikolojisi İle Nereye Kadar?…

Batman Milli Eğitim Müdürlüğünce "24 Kasım Öğretmenler günü" münasebetiyle Batman Üniversitesi Konferans Salonunda düzenlenen programa başörtüsüyle girmek isteyen iki bayan öğretmen salona alınmamıştır.

Toplum nezdinde yakıcılığı halen sürmekte olan bu anlamsız yasağın, kimi kurum amirlerinin "işgüzarcı tutum"ları sayesinde sorunun bireysel hissiyatlarla katmerleşip, Yasakçıların ekmeğine yağ sürülmüş olunmaktadır.

Öğretmenlerin en anlamlı günü olan "Öğretmenler Gününde" kendileri için düzenlenen bir etkinliğe rencide edici bir tutumla katılmalarına engel olunması, bu yasağın kendi içerisinde ne kadar açmazlar içerdiğini göstermektedir. Bu uygulama, okul dışında da olsa Başörtülü insanlara tahammülsüzlüğün bir göstergesidir.

Özgür Der olarak, Başörtüsü yasağının başta inancımıza ve fıtratımıza ters düştüğü kadar, toplumsal gerçeğimiz açısından da yanlış bir uygulama olduğu düşüncesini taşıyoruz.

Kimi laik çevrelerce Başörtüsü yasağı ile ilgili "Son Nokta"yı Anayasa Mahkemesinin son aldığı kararla konulduğu iddialarına karşılık, İnanç ile ilgili kararların belirleyicilerin kendileri olmadığına inanıyoruz.

Bu tür uygulamaların sorunu çözümsüzleştirmeye ve toplumsal kamplaşmaya davetiye çıkarıcı bir tutum olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Ramazan ÇELİKAL
Özgür-Der Batman Şubesi Başkanı

 

Önceki ve Sonraki Haberler