Özgür-Der: 28 Şubat’ın Hesabı Sorulmalıdır!

Özgür-Der: 28 Şubat’ın Hesabı Sorulmalıdır!

Özgür-Der Batman Şubesi Başkanı Bünyamin Sevim, 28 Şubat darbesinin icracılarından hesab sorulması gerektiğini söyledi.

Özgür-Der Batman Şubesi Başkanı Bünyamin Sevim yayınladığı basın açıklaması ile 28 Şubat askeri darbesinin askeri, yargı, medya ve siyasetçi ayaklarından mutlaka hesap sorulması gerektiğini söyledi.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

TÜM DARBELER GİBİ 28 ŞUBAT’IN DA HESABI SORULMALI!

Cumhuriyet tarihi, kuruluşundan bu yana, kurucu kadroların ve haleflerinin halkı diledikleri şekle sokma çabalarının toplamından ibarettir. Bunu yaparken katliamlar, idamlar, iftiralar ve inkar gibi hiçbir zulümden geri kalmamışlardır. Şu an Baas diktasının Suriye'de yaptığı neyse egemen kadroların da zamanında yaptığı zulümler mantık olarak bundan farklı sayılmazdı. Bu kadrolar belli periyotlarla hizadan çıkan siyaset kurumunu veyahut halkı “hizaya” getirmekten hiç çekinmemiş, böylece cumhuriyet tarihine birkaç yılda bir başta muhalif kitleler olmak üzere tüm toplum üzerinde korku imparatorluklarını pekiştirmek için gayr-ı ahlaki, gayr-ı hukuki darbeler yapmışlardır.

28 Şubat süreci de cumhuriyet tarihinin müslümanlara dönük iftira kampanyalarının ve karalamaların ayyuka çıktığı kirli bir dönem olarak tarihe geçmiştir. İslami şiarlara ve kutsallara yönelik düşmanca uygulamalar Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana egemen kadrolar eliyle sürdürülmüştür.28 Şubat ve benzer zemheri ortamlara aslında bu coğrafya yabancı değildir. İlk günden bu yana ezanın türkçeleştirilmesi, kurulan köy enstitülerinde materyalist düşüncenin yaygınlaştırılma çabaları, toplumun yapılan harf inkılabıyla birden cahil bırakılıp, vahiy kültürüyle irtibatlarının koparılması ve bu tür uygulamalara karşı koyan İskilipli Atıf Hoca, Şeyh Said gibi bir çok müslüman kanaat önderlerimizin idam edilmesi bu uygulamalardan sadece bir kaçı olarak anılabilir.

28 Şubat, ittihat terakki zihniyetinin sermaye, üniversite, ordu ve medya dayanışması ile İslami/fıtri değerlere karşı başlatmış olduğu ve 1000 yıl süreceği iddiasıyla tekebbür içinde İslami kimliğe yönelik bir sindirme operasyonudur. Fişlemelerin, sürgünlerin, yasakların vicdansızca uygulandığı acı bir dönemdi. Yaşadığımız bu günlerde Rabbimizin; ”günlerin insanlar arasında döndürüleceği” vaadinin bir kez daha tarihte anlam bulduğuna şahit oluyoruz. Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin, 28 Şubat süreciyle ilgili suç duyurularını birleştirerek soruşturma başlatması sevindirici bir gelişme. Cumhuriyet tarihinde gerçekleştirilmiş olan tüm hukuksuzluklarla beraber 28 Şubat sürecinin de hesabının daha cesur bir şekilde sonuna kadar sorulmasını talep ediyoruz.

Bünyamin SEVİM

Özgür-Der Batman Şube Başkanı  

Önceki ve Sonraki Haberler