Özgür-Der Batman: 28 Şubatçılardan Hesap Sorulmalı

Özgür-Der Batman: 28 Şubatçılardan Hesap Sorulmalı

Özgür-Der Batman Şubesi yayınladığı basın açıklaması ile 28 Şubat davasının darbecilerle hesaplaşmadan bitmeyeceğini belirtti.

Basın Açıklamasının Tam Metni:

28 Şubat: Hukuksuzlukla Hesaplaşmadan Olmaz

28 Şubat 1997 tarihli Milli Güvenlik Kurulu kararları ile dindar kesimlere ve onların varlık sahalarına yönelen cunta, din eğitimi veren kurumları, vakıfları, dernekleri büyük oranda kapatılmasını sağlamış, mallarına el koydurmuş, resmi kurumlarda ve TSK bünyesindeki dindar personeli fişleyerek görevden uzaklaştırmış, insanların kılık ve kıyafetleri nedeniyle eğitim ve çalışma hakkına son verilmesine neden olmuş ve yüzlerce müslümanın haksız yere yargılanıp ceza almasına sebep olmuştur.  28 Şubat süreci,  bu ülkede müslümanlara yapılan iftira, baskı, zulüm ve adaletsizliğin adıdır. Hala 28 şubat uygulamalarının sonucu olarak yüzlerce Müslüman mağdur cezaevlerinde haksız bir şekilde yatmaktadır.

Toplumdaki inançlı Müslüman kesimlere baskı ve şiddet uygulayarak her türlü hukuksuzluğun pervasızca ve alenen işlendiği, devlet çeteleri tarafından organize edilen 28 Şubat darbe süreci bu ülkenin tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.

Bin yıldan fazla süreceği bizzat darbenin mimarları tarafından ifade edilen 28 Şubat “postmodern darbe”sinin üzerinden on yedi yıl geçti.  28 şubat 1000 yıl sürmedi ama hala 28 şubatı organize edenler ve onlara destek verenler ile ilgili vicdanları tatmin edecek bir yargılama olmadı. Biz Darbeciler yargılanıp hakkettikleri cezayı almadan  28 şubatın bittiğini kabul etmeyeceğiz.

Tıpkı 28 Şubatta  olduğu gibi günümüzde de şaibeli uluslararası ilişkileri olan bazı güç merkezleri, polis, istihbarat ve yargı bürokrasisi vasıtası ile  hukuksuzca toplumda başta İslami kimlikleri ile öne çıkan yazar, akademisyen, siyasetçi ve aktivist olmak üzere onbinlerce insanı şantaj amaçlı veya her ne sebeple olursa olsun dinlemeleri büyük bir hukuksuzluk örneğidir. Bunları yapanların sözde hak ve adaletten sözeden  İslami kimliklerinin olması ise toplumun önemli kesimini derinden yaralamıştır.

Özgür-Der olarak;

1- 28 Şubat sürecinde siyasi ve askeri güçlerin yargıya olan etki ve baskısı neticesinde haksız ve mesnetsiz suçlamalarla mahkûm edilen insanların yeniden yargılamaları,

2- 28 Şubat sürecinde rol alan asker ve sivil herkesin yargılanıp hak ettikleri cezaya çarptırılmaları,

3- 28 şubat uygulamalarını hatırlatan, cumhuriyet tarihinin en büyük telekulak dinlemesi ile toplumdaki birçok kişiyi dinleyip fişleyen yapıdan hesap sorulması,

Talebimizin Adalet ve hukuk için gerekli olduğunu kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Mehmet ŞAT
Özgür-Der Batman Şube Başkanı

Önceki ve Sonraki Haberler