Özgür-Der Batman'da Hacc konusu işlendi

Özgür-Der Batman'da Hacc konusu işlendi

Özgür-Der Batman Şubesi 2007/2008 dönemi alternatif eğitim seminerlerine devam ediyor.

Özgür-Der Batman Şubesi 2007/2008 dönemi alternatif eğitim seminerlerine devam ediyor. İlki 3 Kasım'da "Müslümanlar Arasında Güven Bunalımı" başlığıyla Şefik SEVİM tarafından sunumu gerçekleştirildi.

İkincisi de 17 Kasım Cumartesi günü dernek binasında saat 13:00'da bayanlara;19:30'da erkeklere "Hacc" başlığıyla Gaziantep'ten gelen M. Bayram TUNCAY'ın sunumuyla gerçekleştirildi. Bu yılki seminerlere katılımın da yoğun olduğu dikkatlerden kaçmadı. Bu seminere de 150'yi aşkın katılımcı olduğu gözlendi.

M.Bayram TUNCAY slayt eşliğinde yaptığı sunumuna, Hacc farizasının genel kavramları ve prensipleri ile giriş yaptı. Bu kavramlar çerçevesinde Hacc'ın geleneksel dini anlayışın eliyle ne kadar donuklaştırılarak içi boşaltılmış ritüellere dönüştürüldüğüne; bununla birlikte modern anlayışla da ne kadar hafife alındığına dair kendi gözlemleri ışığında özellikle dikkat çekti.

Hacc'ın kavramlarının da yeniden Kur'an temelli bir yaklaşımla anlaşılıp, pratize edilmesi gerekliliğine değinen Tuncay; Arafat'ın, Sa'y'ın, Hz.Hacer'in, Şeytan Taşlamanın vb. kavramlarını bu çerçevede örneklerle yorumladı.

Hacc ibadetini yerine getirirken yapılan şeytan taşlama eylemindeki üç şeytanı; Firavun, Karun ve Bel'am'a benzeterek bunların günümüzde olduğu gibi tarih boyunca da egemenlik, sermaye ve din aldatıcılığı ile yorumlanıp anlaşılması gerektiğini belirtti.

Aynı şekilde Hacc sırasında yedi tavaf, şeytanlara yedi taş atmanın sayısındaki sembolik anlamına dikkat çeken Tuncay, bu eylemlerdeki sayının sonsuzluğa işaret ettiğini dolayısıyla da bu bilinç ve niyet ile bu ibadetlerin gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Oldukça duygusal bir atmosferde geçen sunum, dinleyicilerin yüreklerinde ve zihinlerinde Hacc'a dair daha sahih açılımlar bırakarak sona erdi.

 HABER: Bünyamin Sevim

Önceki ve Sonraki Haberler