Şeyh Ahmed Yasin, Batman'da Anıldı

Şeyh Ahmed Yasin, Batman'da Anıldı

Şehadetinin 6. yılında Şeyh Ahmed Yasin, Özgür-Der Batman Şubesi müdavimi liseli kızların, hanımlara yönelik organize ettiği gecede rahmetle ve özlemle yad edildi.

Özgür-Der Batman Şubesi'nde yapılan ve sunuculuğunu Sena Parlar'ın yaptığı program, Semra Doğru  ve Şüheda Çevik tarafından okunan Kur'an-ı Kerim ve mealiyle başladı. Ardından Filistin'de yaşananları anlatan slayt gösterimi yapıldı. Filistin'in yaşadığı tarihsel süreçler Beyza Sevim, Esma Yıldız ve Betül Gayretli tarafından anlatıldı.

Beyza Sevim "Filistin Tarihi" başlıklı konuşmasında çevresi mübarek kılınan Mescid-i Aksa'nın tarihinden, Hz. Ömer'den günümüze kadar yaşananlardan, fetihlerden, savaşlardan ve anlaşmalardan bahsederek zulmün tarihsel süreç içerisinde değişmeyen mantığının önemini vurguladı.

Esma Yıldız "İzzeddin Kassam'dan Bugüne Direnişin Tarihi" başlığı altında kısaca İzzeddin Kassam'ın, Yaser Arafat'ın ve Şeyh Ahmed Yasin'in hayatını anlattıktan sonra 1948 İsrail işgalinin, sol ve Arap ulusçusu akımların Filistin direnişine etkisini anlattı. FKÖ'nün kuruluşu ve İhvan-ı Müslim'in Filistin direnişindeki yerini de anlatan Yıldız, Şeyh Ahmed Yasin'in önderliğinde kurulan Hamas'ın ve liderlerinin direnişteki örnekliklerini paylaşarak konuşmasını bitirdi.

Betül Gayretli ise Aksa İntifadası'nın nasıl başladığına ve günümüzde geldiği noktaya değinerek İntifada'nın Filistinlilere ve Müslümanlara ilham kaynağı olduğunu ve bu direniş ile büyük kazanımlar elde edildiğini vurguladı.

Konuşmaların ardından Hanzala'yı anlatan bir sinevizyon izletildi ve Beyza Sevim, Ayzen ve Zeynep Ocakhanoğlu tarafından "Hadi Ammar", "Kıydılar Yahyalara" ve Kürtçe "Şeyh Ahmed Yasin" ezgileri seslendirildi. Ebru Şat da Şeyh Ahmed Yasin'in vasiyetini okudu.

Program Ahmed el-Acemi'nin duasına hep birlikte "Amin!" denilerek son buldu.

ESRA NUR SEVİM / HAKSÖZ-HABER

Önceki ve Sonraki Haberler