TGTV Heyeti Batman'daydı!

TGTV Heyeti Batman'daydı!

TGTV (Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı) adına Genel Başkan Yardımcısı Bayram Babacan ve Genel sekreter Ayhan Ogan'ın da aralarında bulunduğu 15 kişilik bir heyet bölge sorunlarını yerinde değerlendirmek amacıyla Batman'a ziyarette bulundu.

TGTV (Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı) adına Genel Başkan Yardımcısı Bayram Babacan ve Genel sekreter Ayhan Ogan'ın da aralarında bulunduğu 15 kişilik bir heyet bölge sorunlarını yerinde değerlendirmek amacıyla Batman'a ziyarette bulundu.

TGTV heyeti ilk toplantısını Batman'da Düşünce ve İnanç Özgürlüğü Platformu çatısı altında bulunan Mazlumder, Özgür-Der, Memursen'in aralarında bulunduğu kuruluşların temsilcileriyle Bozooğulları Otel'inde verilen kahvaltıyla bir değerlendirme toplantısı yaptı. Sabah 08:00'den 12:00'ye kadar süren toplantıya AKP Batman Milletvekili M.Emin Ekmen ve AKP il Başkanı Ömer El de katıldı. Ardından 16:00-18:00 arasında yapılan 2.toplantıya Demokrasi Platformu bünyesinden İHD (İnsan Hakları Derneği) temsilcileri de katılımda bulundu.

Yapılan toplantılarda bölgenin sosyal, ekonomik ve kültürel durumu ve özelde de "Kürt Sorunu" konularında görüş alış-verişinde bulunularak değerlendirmeler yapıldı. Heyetin hazırladığı kapsamlı bir "Kürt Sorunu Raporu" toplantıya katılan STK temsilcilerine verildi. Hazırlanan raporun bir örneğinin de Başbakanlığa gönderileceği belirtildi.

 Toplantıya Özgür-Der Batman şubesini temsilen Ramazan Çelikal ve Şefik Sevim de katılımda bulundu. Bölgenin sorunları bağlamında Kürt sorunu ile ilgili görüş alış-verişinde bulunulan toplantıda söz alan Şefik Sevim, bölgenin yıllardır yaşamış olduğu mahrumiyetin resmi ideolojiden bağımsız müslümanca bir duyarlılıkla adil bir şekilde gündemleştirilmesi gerekliliğine değindi. Bu konuda batılı muhafazakar kesimin bir samimiyet sınavı verdiğini ama maalesef devletin kalıplaştırdığı perspektiften sıyrılamadığını dolayısıyla da adaleti esas alan bir yaklaşımın müslümanlar tarafından da ortaya konamadığına dikkat çekti.

 TGTV heyetinin yapılan toplantılar sonucunda sunduğu sonuç değerlendirmesinde bölgeye samimiyetle daha kuşatıcı projelerle sahip çıkılması gerektiği düşüncesi ön plana çıktı.

Önceki ve Sonraki Haberler