Yaşanan Vahşet, Şiddet Dilinin Sonucudur!

Yaşanan Vahşet, Şiddet Dilinin Sonucudur!

Özgür-Der Batman Şubesi, Uludere’de TSK savaş uçaklarının gerçekleştirdiği bombardımanı sonucu katledilen 35 kişi için bir basın açıklaması yaptı:

Özgür-Der Batman Şubesi Başkanı Bünyamin Sevim açıklamasının tam metni:

YAŞANAN VAHŞET, ŞİDDET DİLİNİN KAÇINILMAZ ACI BİR SONUCUDUR.

Kürt sorununda çözümsüzlüğü arttıran şiddet dili ve fiilinin alkış aldığı günleri yaşamaktayız. Sükunet ve diyalog çağrılarının önemsenmediği, intikam naralarının değer bulduğu zamanlardan geçmekteyiz. Şavaş naraları atıldıkça, şiddet sürdürüldükçe, insanlar ölmeye devam ediyor. Bu savaş atmosferinin masum insanları da kuşatan bir zulüm ortamını beslediğini son aylarda açık bir şekilde görmüş olduk. Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde yaşanan katliam da söz konusu savaş atmosferinin bir diğer acı sonucudur.

Böylesi büyük bir vahşette medyanın suskunluğu kamuoyunda derin bir yara açmıştır. Olayın sosyal paylaşım sitelerinde dolaşırken haber siteleri ve televizyon kanallarının bu olayı son dakika olarak geçmemeleri vicdan ve adalet duyguları açısından nerde durduklarını göstermektedir.

Genelkurmay Başkanlığının yaptığı yazılı açıklamayla “kurunun yanında yaş da yandı, yapacak bir şey yok” demeye getirerek işin içinden çıkmaya çalıştığı görülmektedir. 35 insanın sadece bir yanlış istihbarat sonucu katledilmesi dahi tek başına Genelkurmay Başkanının istifasını gerektirecek bir durumken maalesef “Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir.” denerek neredeyse sorumluluğu hiç üstlenmemektedir.

Son dönemde savaş dilini sıradanlaştıracak kadar kullanmakta sakınca görmeyen hükümet bu olayla ilgili ivedi bir açıklamada bulunmayarak sınıfta kaldığını ve bu benimsediği operasyonel stratejiyle kan akıtmaktan ve sorunu bir kısırdöngüye çevirmekten başka bir işe yaramadığını görmek zorunda. Nasıl ki aylar önce PKK sözün bittiğini ifade ederek şehir eylemlerine yönelince kaçınılmaz olarak sivil ölümleri olduysa, aynı şiddet diliyle hareket ederek sorunu çözeceğine inanan hükümet de şunu görmeli ki savaş sürdükçe her iki tarafın kayıpları ile beraber sivil kayıplar olmakta ve sorun içinden çıkılamaz bir hal almaktadır.

Hükümet bu vebalden bir nebze olsun kurtulmak istiyorsa sorumlularını en hızlı şekilde bulunup, kamuoyu vicdanını bir nebze olsun rahatlatacak şekilde hesap sormalı. Rabbimizden vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet ailelerine de sabırlar vermesini diliyoruz.

Bünyamin SEVİM

Özgür-Der Batman Şube Başkanı  

Önceki ve Sonraki Haberler