Bingöl’de “Gazze’ye destek” yürüyüşü gerçekleştirildi

Bingöl’de “Gazze’ye destek” yürüyüşü gerçekleştirildi

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen “Gazze’ye Destek” yürüyüşü ve basın açıklaması programı gerçekleştirildi.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından düzenlenen ve hekimlerinde katıldığı “Gazze’ye Destek Eylemi” yürüyüş ve basın açıklaması programı, Bingöl Ulu Caminde öğlen namazının kılınmasının ardından kalabalığın bir araya gelmesiyle başladı. Ardından çeşitli sloganlar ve tekbirler eşliğinde yürüyüşe başlayan kalabalığa çevreden vatandaşlar da eşlik etti. Telekom kavşağına kadar yürüyen ve slogan atan katılımcılar, kavşakta bir araya geldiklerinde ise “Siyonist kuşatmayı Kıran Aksa Tufanına Bin Selam!”, “Çocuk Katili Siyonist İsrail!”, “Kudüs Müslümanlarındır!” ve “Refah Sınır kapısı Açılsın!” pankartlarını açtı.

Program Cengiz Değişgeç’in sunuş konuşmasıyla başladı. Abdulmecid Akdemir’in basın açıklamasını okumasıyla devam etti. Açıklama sırasında ise ara ara sloganlar atıldı. Program Mücahid Çelik’in okumuş olduğu dua ile son buldu.

whatsapp-image-2024-03-23-at-15-59-38.jpeg

Basın Açıklamasının Tam Metni:

İşgalci Siyonist rejim, kurulduğu günden beri Filistin topraklarını işgal etmek suretiyle, on binlerce insanı öldürmüş, yüz binlerce insanı yaralamış, sakat bırakmış; mallarına, ibadethanelerine, hastanelerine, okullarına zarar vermiş ve onları evsiz bırakmıştır. İsrail terör devleti işgal ettiği Filistin topraklarında büyük bir ambargo ve kuşatma uygulayarak, Gazze’yi açık hava hapishanesine çevirmiş, Gazze halkına insani yardımların ulaşmasını engelleyerek büyük bir insanlık suçu işlemektedir.

İşgalci İsrail güçleri, 7 Ekim sonrası süreçte, silahsız ve savunmasız Gazze halkını havadan ve karadan, hedef gözetmeksizin ve asker-sivil ayrımı yapmaksızın bombalamaya başlamıştır. Bu süreçte Siyonistler okul, cami ve hastane gibi savaşta dahi mutlak surette korunması gereken insanların topluca bulundukları alanları bombalamak ve doğrudan sivilleri hedef almak suretiyle binlerce insanın ölümüne ve yaralanmasına sebebiyet vermiştir ve vermektedir.

Dünya genelinde yapılan eylemler ve gösterilen tepkilere rağmen bu tutumundan vazgeçmeyen Siyonist rejim, 7 Ekim 2023 gününden bugüne dek geçen yaklaşık altı aylık sürede, kimyasal silahlar da kullanarak 32 binden fazla insanı katletmiş, on binlerce insanı ağır yaralamış, Gazze halkını açlık ve sefalete mahkûm etmiştir.

Bütün bu saldırılar yetmiyormuş gibi Gazze’ye insani yardımın girmesine hiçbir şekilde izin verilmiyor. Bu mübarek Ramazan ayında bile Siyonistlerin katliamları devam etmekte, Gazze halkının maruz bırakıldığı açlık ve yokluğun önüne geçilememektedir. Filistin’in her gün binlerce tır yardıma ihtiyacı varken çok az miktarda Tırının girmesine izin veriliyor. Mısır, Gazze sınırına beton barikatlar kurup jiletli teller ile sınırı güçlendiriyor. Siyonizm işbirlikçisi devletlerin ve şirketlerin, soykırıma olan aleni desteği artarak sürüyor. Bir avuç mazlumun karşısında bütün dünya zalimleri tek safta saldırmaya devam ediyor.

Bingöl’den bu mübarek Ramazan ayında bütün vicdan sahiplerine sesleniyoruz:

Filistin ve Gazze halkını yalnız bırakmamak insani, vicdani ve imani bir sorumluluktur. Ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki mazlumları terk etmenin, dünya ve ahiretteki sonuçları çok ağır olacaktır. İşgalcileri püskürtmek, haksızlıkların ve soykırımın karşısında durmak gayesiyle ümmetin bir araya gelmesi şer’i bir sorumluluktur ve bundan vazgeçilmesi, bu sorumluluğu yerine getirmeyen herkes için çok ciddi sonuçlar doğuracaktır. Nitekim Yüce Allah bu hakikati şöyle açıklamıştır: “...Eğer siz aranızda dost olmazsanız yeryüzünde kargaşa, fitne ve büyük bir bozgunluk çıkacaktır” (Enfal, 73). Siyonist çete rahatlıkla yaptığı barbarlığı çok güçlü olduğu için değil, İslam aleminin sessizliğinden dolayı yapmaktadır.

Bu sebeple Mazlumlara destek olmak, işgalci Siyonistlerin zulmüne ve soykırımlarına her türlü vesile ile direnmek, Gazze’ye en yakın olanlar başta olmak üzere tüm ümmetin asli vazifesidir. Aksi takdirde, bunun vebali bu sorumluluğu yerine getirmeyenlerin boynunda olacak ve fitnenin de etkisiyle büyük bir kargaşanın ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelecek, üstelik bu fitne ve kargaşa, sadece Gazze ile sınırlı kalmayıp, Gazze’nin yanında duruş sergilemeyen herkese er ya da geç ulaşacaktır.

Bizler, herhangi bir sınırlama veya koşula bağlı olmaksızın, işgalci düşmanın veya başka bir ülkenin onayını beklenmeye gerek kalmaksızın acilen sınır kapılarının açılmasını talep ediyoruz. Gıda, tıbbi malzeme ve benzeri ihtiyaçlar acilen Gazze halkına ulaştırılmalıdır.

Ülkemiz başta olmak üzere İslam dünyasındaki liderlere açık çağrımızdır:

 • Siyonist çeteninin gerçekleştirdiği katliamları kınamayı bırakıp, bu katliamları durdurmak için gerekli adımları atınız.
  • Sizler, siyonist çeteye karşı askeri müdahaleyi yapamıyorsanız bari siyonist çetenin bombalarından kurtulan masumları ölüme terk etmeyin!
  • Eğer bunu da yapamıyorsanız, çıkın milletinizin karşısına açıkça söyleyin ki bu konuda sizden bir umut beklenmesin.
  • Gazze’de çocuklar açıktan ölüyor, artık neyi bekliyorsunuz!
  • 57 İslam ülkesi tamamen Mısır ve Gazze toprağında olan Refah sınır kapısından yardımları geçiremiyor! Bu kadar mı acizsiniz!
  • İzzet yurdunun şerefli mücahidleri, sizden askeri müdahaleyi beklemiyor, sizden sadece masum sivillere sahip çıkmanızı talep ediyor.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak;

1.) Sisi’nin zulmü devam ederken, masum insanlar idam edilirken, refah sınır kapısı kapalı dururken normalleşme olmaz diyoruz.

2.) İşgalci ve soykırımcı İsrail ordusuna, hammadde, mühimmat, silah, gıda, yapı malzemesi, yakıt ve enerji temin eden; silah yapımında kullanılabilecek ürünleri ve her türlü askeri malzemeyi ihraç edilmesinin derhal durdurulmasını, limanların İsrail’e kapatılmasını istiyoruz.

3.) İşgalci ve soykırımcı İsrail hükümetine, işgalin devamına ve yukarıda belirtilen suçların işlenmesine katkı sağlayacak nitelikte gıda, giyim ve sair yaşam ürünleri ile maden, kimyasal ürün, elektrik, yakıt ve sair enerji desteği sağlayan, gerçek kişi tacirler ile tüzel kişi şirket yöneticilerinin, tespiti ile yardım eden sıfatıyla cezalandırılmasını istiyoruz.

4.) Filistinlilere karşı uygulanan zorla yerleşim, yer değiştirme ve yıkım çalışmalarını, İsrail güçlerinin Mescid-i Aksâ’ya karşı saldırılarını ve Kudüs şehrindeki tarihi yapıları tahrip etmelerini şiddetle kınıyor ve durdurulmasını istiyoruz.

5.) Siyonist İsrail’den gerçekleştirdiği eylemlerin hesabının uluslararası hukuk önünde en ağır şekilde sorulmasını istiyoruz.

Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu olarak, hiçbir kutsalı ve ahlakı olmayan, çocuk, genç, yaşlı, kadın demeden soykırım yapan terörist İsrail devletini şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Saldırılarda şehit olan Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Başkenti Kudüs Olan Özgür ve Bağımsız bir Filistin devleti kurulana kadar mücadelemizi durmadan, var gücümüzle sürdüreceğiz.

whatsapp-image-2024-03-23-at-16-04-44.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-16-04-10-1.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-15-59-56.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-16-00-26.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-15-58-25.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-15-58-51.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-15-59-06.jpeg

whatsapp-image-2024-03-23-at-15-58-34.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler