"Taliban lider merkezli bir hareket değil"

"Taliban lider merkezli bir hareket değil"

Murat Koç, "Bazı ilahiyatçıların ya da grupların Taliban bahsinde direnişi karalamak ve batılı zihniyetten alkış almak için söylemedikleri şey kalmadı. Allah’ı razı etmek için değil bir takım muhalifleri razı etmek için çabaladılar" dedi.

Özgür-Der Bingöl Şubesinin düzenlediği 2021 dönemi aylık seminerler dizisinin 4.'sünde Özgür-Der Diyarbakır Şube Başkanı Murat Koç, “Afganistan’daki Gelişmeler ve Taliban” konulu bir sunum gerçekleştirdi. 

Murat Koç sözlerine Allah’a hamd ve Resulüne salat ederek başlarken, Taliban’ın ABD karşısındaki başarısının açık bir zafer olduğunu ancak bu zaferin rasyonel zeminde izahının da zor olduğunu vurguladı.

Koç, "İşin başında hiç kimse ABD’nin yenildiğini ve Taliban’ın bu kadar hızlı bir şekilde ülkeye hâkim olacağını tahmin etmedi. Taliban’ın ABD’yi yenmesinin mümkün olmadığı anlayışı vardı. Ancak iman edenlerin emin olduğu bir husus var ki: Rabbimizin yardımı ve takdiri ile yenilmeyecek güç yoktur. ABD ve batının yenilemeyeceği gibi problemli ve sorunlu mantığı artık terk edelim.” dedi.

Sunumuna, “ABD 20 yıl boyunca her türlü zulmü yaptı ve buna rağmen yenildi. ABD zulmünden önce de Rusların bölgede yapıp ettikleri eklendiğinde bu büyük zulmün 20 yıldan çok daha uzun olduğu görülecektir. Zulüm uzadıkça Afganistan’ın yiğit halkının onurlu direnişi de o oranda yıllara yayıldı ve nihayet Allah’ın nusreti ile zafer elde edildi. Bu bize şunu öğretmektedir sünnetullah gereği zaferler direnişlerle irtibatlıdır. Geçmişte İngilizler de orda kaybetti. Yine Sovyetler Birliği Afgan savaşı sonrası çöküşe geçti ve bunun gibi daha nice örnekler de verebiliriz.” ifadeleriyle devam etti. 

Geçmişte Taliban ile ilgili imajın, kurgu ve abartıdan olduğunu ifade eden Koç, "Bugün de bunun yenilendiğini görüyoruz. Taliban’ın gerçek yüzünün kadınlara saldırıyor veya halkı eziyor gibi gösterilmesi de bir kurgudan ibarettir. O halde binlerce insan neden destek veriyor Taliban’a? Bunlar neden görülmüyor medyada? Taliban’ın geçmiş dönemde emri bil marufu çirkin gösterecek bir takım işler yaptığı doğrudur ama bunun dışında üretilen bir algı ve müthiş bir abartı var. Çizilen imajla yaşananlar arasında büyük farklar var. Büyük karartma ve perdeleme hareketleri var. Fakat birçoğunun asılsız olduğu aşikârdır." dedi.

murat-koc-taliban.jpg

Taliban'ın geçmişten öğrendiği çok şey olduğunu savunan Murat Koç, “Taliban bu süreçten sonra ne yapar bunu bilemeyiz. Ama geçmişten ders çıkardıklarını biliyoruz. Yıllarca ABD sömürüsünde kalmış, yer altı ve yer üstü kaynakları sömürülmüş, halkı yoksul bırakılmış ve şimdi kendilerine ait bir yönetim kurma çabasıyla eskiye göre çok daha iyi bir iş yaptığının da farkında bir Taliban var. Lider merkezli bir hareket olmadığını biliyoruz elbette. Savaş sırasında da bu böyleydi, komutanlar askerler ile birlikte en ön saftaydı. Öne çıkan isimler değildiler. İlkeler ve hareket ile esaslı bir duruş, bu avantajı uzun vadede kalıcı kılabilir." ifadelerini kullandı. 

Batılıların ve İslam düşmanlarının Taliban konusundaki yaklaşımlarının adil olmasını beklemenin saflık olduğunu belirten Murat Koç, "Onlar zaten bize düşman. Sorun Müslümanların bir kısmının yaklaşımında. Maalesef kibirli, kompleksli, oryantalist ve liberal bir bakış var kimilerinde. Bazı ilahiyatçıların ya da grupların Taliban bahsinde direnişi karalamak ve batılı zihniyetten alkış almak için söylemedikleri şey kalmadı. Allah’ı razı etmek için değil bir takım muhalifleri razı etmek için çabaladılar. Bunlar kendilerini teftiş makamında ya da kadı makamında görüp birilerini hesaba çekmek, hesap sormak hakkını kendilerinde görüyorlar. Sen kimsin, kimi yargılıyorsun! Taliban neden kendini bize ispat etmek zorunda! Biz kimiz ve ne yapıyoruz da bu hakkı kendimizde görüyoruz. Biz ne bedel ödedik onlar ne bedel ödediler!" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler